Setkat se s otevřenou zlomeninou, to může být pěkný nápor na nervy. Jak se ale zachovat? Jak zlomeninu správně ošetřit? To se dozvíte v dalším díle seriálu o první pomoci!

V dalším díle seriálu o první pomoci, na kterém spolupracujeme s Markétou Matušíkovou, profesionální lektorkou první pomoci a sestřičkou z resuscitačního oddělení kliniky anestezie a resuscitační péče 1. Lékařské fakulty Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, se budeme zabývat otevřenou zlomeninou.

zlom

Otevřená zlomenina je věc, se kterou se může setkat úplně každý a prakticky kdykoli. Stačí drobná (či méně drobná) nehoda a na zlomeninu je zaděláno. Ale vezměme to pěkně od začátku...

  • Co je otevřená zlomenina

V místě zlomeniny je otevřená rána, ve které mohou být viditelné úlomky kostí, ale není to podmínkou. Nebo naopak kosti mohou vyčnívat.

Otevřené zlomeniny jsou velmi závažné, protože je zde riziko poranění nervů a cév a také možnost proniknutí infekce do poraněné kosti a okolní tkáně.

  • První pomoc při otevřené zlomenině

Opatrně sundáme oblečení, pokud je to nutné tak ho roztrhneme nebo rozstřihneme. Zjistíme, jestli je na končetině pod zlomeninou hmatná pulsace (ověřujeme na nějaké větší tepně) a je zachovaná citlivost (štípnutím). Pokud nenahmatáte puls, nebo je končetina necitlivá, předejte tuto informaci okamžitě přivolané pomoci!

  • Další ošetření...

Zlomeninu zafixujeme vždy v pozici, ve které jsme ji našli. Fixace by měla být vždy přes dva klouby. Ránu překryjeme sterilním krytím a to tak, že kolem rány uděláme z obinadel „ohrádku", která zabraňuje krycímu obinadlu dotýkat se rány. Pokud zároveň rána masivně krvácí, použijeme buď škrtidlo nebo stlačíme příslušný tlakový bod . Je-li to možné přiložíme led, abychom zmenšili otok a bolest.. Vždy vyhledáme první pomoc nebo přivoláme rychlou záchrannou službu.

  • Co nikdy neudělat

Nikdy se nesnažte vrátit končetinu do původní polohy a nikdy nevracejte úlomky kostí zpět.

  • Pozor na šok

Při úrazech, kdy dojde k velké ztrátě krve, což může být i případ otevřené zlomeniny, může dojít k hypovolemickému šoku. Nebezpečné příznaky počínají zrychleným dechem (až 30 nádechů za minutu), bledostí, blouzněním a velmi slabým pulzem v celém těle. Snažte se postiženého udržet v klidu a zastvit krvácení, aby nedocházelo k další ztrátě krve.

Pozn.: Vzniklo ve spolupráci s Markétou Matušíkovou: www.matusikova.com (klikni)

DŮLEŽITÉ TELEFONY

  • Záchranná služba: 155
  • Tísňové volání: 112

Kam dál? Seriál o první pomoci...

Reklama