Zdraví

Seriál o první pomoci: Jak správně zavolat záchranku

V dnešním dílu seriálu o první pomoci se nedozvíte konkrétní radu k žádnému ošetření. Zjistíte, co si možná myslíte, že zvládnete hravě, ale nemusí to tak být. Jak správně postupovat, při volání rychlé záchranné služby? Co si dopředu připravit?

ambu

Další díl seriálu o první pomoci by se mohl zdát trochu „odpočinkový“. Nebudeme nic obvazovat, nikoho rozdýchávat, zkrátka nedojde na teoretizování o ošetření žádného zranění. Dozvíte se, jak se správně volá rychlá záchranná služba a co si připravit před tím, než tak učiníte.

Ne, nedělám si legraci a je možné, že po přečtení předcházející věty jste z článku vyskočila s větou: „Blbost, to ví přece každý.“ No, když myslíte... ale pro ty, co tu se mnou zůstaly, jistě podobná informace užitečná je.

Následující informace pro magazín Žena-in zpracovala Markéta Matušíková, profesionální lektorka první pomoci a sestra resuscitačního oddělení kliniky anestezie a resuscitační péče 1. Lékařské fakulty Všeobecné fakultní nemocnice v Praze...

Jak postupovat při volání záchranné služby

Telefonní číslo 155 je přímo na dispečink záchranné služby a je možno na něj volat i bez kreditu, volání je zdarma.

Telefonní číslo 112 je používáno hlavně, pokud potřebujete i technickou pomoc (policii, hasiče), z tohoto čísla pak dispečer volá teprve na záchrannou službu, ale je na toto číslo možné volat i bez sim karty.

Jak postupovat?

 1. Vždy se představit.
 2. Říct, co se stalo (příklad: srážka chodce s autem, chodec v bezvědomí, auto ujelo, vidím že chodec krvácí z rány na hlavě).
 3. Počet osob, pro které žádám pomoc.
 4. Kde se příhoda nebo nehoda stala - na každém sloupu veřejného osvětlení je identifikační štítek, který dokáže určit Vaši polohu.
 5. Oznámit svoje telefonní číslo.
 6. Poslouchat dispečera a stručně odpovídat na jeho dotazy, mohou se například týkat první pomoci, kterou právě vedete, dispečer poskytne po telefonu rady, jak pokračovat dál.
 7. Upřesníme dispečinku příjezdovou trasu, pokud víme o nějaké překážce na trase, tak ji také sdělíme.
 8. Telefon nepokládáme nikdy první.

Další důležité rady

Jste li v domě, nezapomeňte někoho vyslat čekat ven na záchrannou službu, nemusí fungovat zvonky, nemusí být správné jméno na zvonku, číslo baráku není čitelné a podobně...

Pokud postiženého resuscitujete, nesmíte přestat ve chvíli, kdy záchranná služba vchází, ale pokračujete do té doby, než si lékař nebo člen zdravotního týmu resuscitování převezme a pokračuje sám.

Pozn.: Vzniklo ve spolupráci s Markétou Matušíkovou: www.matusikova.com (klikni)

Kam dál? Seriál o první pomoci...

   
15.10.2010 - Zdraví - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. [6] zázvor [*]

  Podobné číslo se dá najít i na železničních přejezdech zezadu na červených světlech.Aby se neopakovalo to neštěstí,kdy si volající a policista spletli tratě.Jako nápad to vítám,protože jezdím po republice a toto je rychlá orientace v neznámém prostředí.

  superkarma: 0 21.11.2010, 20:14:59
 2. avatar
  [5] arjev [*]

  Štítků na sloupech jsem si nevšimla. Zajímavé a užitečné pro cizí město. To se podívám, jeden máme před domem!

  superkarma: 0 21.10.2010, 11:01:33
 3. avatar
  [4] kobližka [*]

  mio — #3 Taky jsem to zažila,u obou dcer,byly ve věku 1 rok a něco.Oběma jsem dávala umělé dýchání,mobilní telefony ještě nebyly.Strachy jsem byla téměř k nepoužití a vím,že mi mozek nepracoval,jak by měl.Už bych to nechtěla začít znovu......

  Ale o tom,že by na sloupech osvětlení byly nějaké štítky,slyším poprvé,půjdu a zkontroluju to.Pochybuju,že by v našem zapadákově něco takového bylo.

  superkarma: 0 16.10.2010, 17:28:22
 4. avatar
  [3] mio [*]

  Sonne — #1 pro mě taktéž novinka. Budu venku zkoumat sloupy.

  Jinak záchranku jsem (bohužel) volala našemu synovi na jaře (měl necelé 2 roky) kvůli febrilním křečím se závažnými problémy a nepamatuju si vůbec ten telefonní hovor. Jen vím, že jsem během něho strašně těžce a zrychleně dýchala, asi jako po uběhnuté patnáctistovce..Ani nevím, za jak dlouho přijeli, protože se mi to zdálo jako věčnost, ale mohlo to být klidně jen necelých 10 minutSml80

  1. na komentář reaguje kobližka — #4
  superkarma: 0 15.10.2010, 14:25:12
 5. avatar
  [2] navia [*]

  Sonne — #1 To taky nevím, schválně odpoledne nějaké sloupy obhlédnu..

  superkarma: 0 15.10.2010, 11:22:18
 6. avatar
  [1] Sonne [*]

  Není to blbost!! Sml67 Například jsem vůbec netušila tohle - a že se to může hodit, ocitneme-li se v cizím městě:

  "Na každém sloupu veřejného osvětlení je identifikační štítek, který dokáže určit Vaši polohu..."

  1. na komentář reaguje navia — #2
  2. na komentář reaguje mio — #3
  superkarma: 0 15.10.2010, 10:41:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme