.

Senioři konečně můžou vstoupit do digitálního světa. Tablety s „aplikací pro prarodiče“ je spojí s rodinou i se světem

Novinky

Senioři konečně můžou vstoupit do digitálního světa. Tablety s „aplikací pro prarodiče“ je spojí s rodinou i se světem

Propojit seniory se svou rodinou i s celým světem prostřednictvím moderních technologií pomůže nová aplikace z dílny brněnské vývojářské firmy Oscar Senior. Ta se svým nápadem „tabletů pro prarodiče“ zaujala ve Spojených státech i v řadě inovačních soutěží. Cenami ověnčená aplikace, která je ke stažení zdarma, umožňuje seniorům bezpečný vstup do digitálního světa, zároveň jim pomáhá vystoupit ze sociálního vyloučení, ve kterém se stále častěji ocitají.

Spojit se kdykoliv se svým prarodičem prostřednictvím zprávy nebo videohovoru, na dálku z chytrého telefonu mu přitom ukazovat fotky nebo pomoct s nastavením – to nyní umožňuje nová aplikace Oscar Senior. Nápad vzniknul před více než třemi lety v americkém Sillicon Valley, kde Tomáš Posker, spoluzakladatel firmy Oscar Tech, představoval se svými kolegy technologii vzdáleného přístupu.

tablet

Nápad vzniknul v Sillicon Valley. Díky babičce

„Zážitky jsem chtěl sdílet i se svou babičkou. Kdykoliv jsem se s ní chtěl ale spojit, strávil jsem spoustu času vysvětlováním, jak spustit počítač a Skype, a mezitím utratil spoustu peněz za mezinárodní hovory. Přišlo mi paradoxní, že se v dnešní době moderních technologií nemůžu spojit se svými nejbližšími,“ vzpomíná Tomáš Posker.

Se svými kolegy začal nejprve vyvíjet zjednodušený tablet, jehož prototyp vytisknuli na 3D tiskárně, pak se ale začali soustředit jen na software. S ním pak odstartovali v USA, kde v té době působili, dva pilotní projekty. „Bylo v nich asi padesát rodin. Každou z nich jsme navštívili, mluvili jsme se seniorem, jeho dětmi nebo vnuky a zjišťovali jsme, co potřebují. Získali jsme neuvěřitelně cennou zpětnou vazbu,“ dodává Tomáš Posker.

jedna

Připomínač léků i hry

Oscar Senior tak postupně získával další a další funkce. Dnes můžete, kromě videohovorů, zpráv a sdílení obrázků, aplikace do tabletu přidávat či odebírat podle toho, co senior potřebuje, jak je s technologiemi zdatný, nebo co ho baví. Vybírat tak můžete z  řady aplikací, jako je např. připomínač léků, mapy, internetový prohlížeč, email, předpověď počasí, zprávy, wikipedie, překladač, hry nebo třeba sociální sítě.

Za rok užívání si první verzi aplikace stáhly bez jakékoliv reklamy či marketingu dva tisíce lidí. Oscar Senior odstartoval pilotní projekt také v Evropě a získal ocenění jako Nejlepší podnikatelský projekt roku 2013, nejúspěšnější firma projektu Czech Accelerator a první místo v mezinárodní soutěži start-upů TechCrunch Radio Pitch-Off v San Francisku. Aplikace zaujala také americká média, Oscar Senior se objevil například v New York Times, Boston Chronicle, TIME magazine nebo  Huffington Post.

sest

„Od uživatelů přicházelo stále více poznatků a my jsme zjistili, že původní verze není rozšiřitelná tak, jak bychom si představovali. Rozhodli jsme se tedy začít znovu, od nuly, ale se znalostmi, které máme,“ uvedl Tomáš Posker. Aplikaci s kolegy dokončil po roce vývoje na jaře tohoto roku, v češtině je dostupná od minulého měsíce.

„Aplikace je nyní stáhnutelná na jakýkoliv tablet s operačním systémem Android a iOS, je tedy dostupná prakticky všem. Navíc je zcela bezpečná – funguje ve speciálním rozhraní, které neumožňuje seniorovi „odejít“ nebo něco „pokazit“, což bývá jejich častá obava. Navíc mu může kdykoliv někdo z kontaktů pomoct nebo poradit z chytrého telefonu prostřednictvím vzdáleného přístupu,“ vyjmenovává Tomáš Posker hlavní výhody unikátní aplikace. Ta se navíc vyhýbá typickým „nástrahám“, jako je malé písmo, velké množství reklam nebo nesrozumitelná hlášení.

Senioři v digitální propasti

To, že senioři nemají přístup k moderním technologiím nebo je neumí používat, je se stárnoucí populací velký problém. Do digitálního světa se totiž přesouvají téměř všechny lidské aktivity, od nákupů, vzdělávání, zpravodajství až třeba po komunikaci s blízkými. Senioři se tak dostávají do takzvané digitální propasti, která často ještě stupňuje společenské vyloučení, ve kterém se nezřídka ocitají. Odborníci přitom tvrdí, že nové komunikační technologie podporují prohlubování osobních kontaktů v reálném světě, pomáhají snižovat pocit osamocení a pozitivně ovlivňují subjektivní pocit pohody.

„Naším cílem je zpřístupnit technologie lidem tak, aby zůstali ve spojení s rodinou, přáteli či pečovateli i různými užitečnými službami, a to díky zjednodušeným technologiím, ze kterých nemusí mít strach,“ říká Tomáš Posker.

čtyři

Plně funkční aplikaci si tak lidé mohou stáhnout zdarma, poplatek zaplatí, jen pokud budou chtít propojit s více než čtyřmi kontakty. Oscar Senior plánuje také osvětové vzdělávání seniorů, ať už online nebo prostřednictvím organizace Moudrá sovička nebo univerzit třetího věku.

V budoucnu se chce Oscar Senior propojit se systémem elektronického zdravotnictví. Lidé by tak například mohli komunikovat se svým lékařem, informace o zdravotním stavu by se ze senzorů dostávaly přímo k němu nebo k příbuzným seniora.

   
09.06.2016 - Redakční novinky - autor: tisková zpráva

Komentáře:

 1. [18] marita [*]

  A zkoušeli jste tu aplikaci některá? Jak to šlo? Já se chystám s naší babičkou vyzkoušet dnes, tak pak dám vědět Sml16

  superkarma: 0 12.06.2016, 08:36:32
 2. [17] janulee [*]

  gerda — #4 Přesně tak Pro ty, co mají prarodiče daleko je to podle mě skvělé. Účelem není nahradit návštěvy, jen mít možnost se spojit s babičkou stejně často jako s kamarády. Takže za mě určitě ano.

  superkarma: 0 11.06.2016, 20:36:55
 3. [16] Gabina1 [*]

  Moje babička má chytrý telefon a nejvíc ji potěší, když jí pošleme fotky. Věřím, že pro ty, co s chytrým telefonem neumí, je takováto aplikace určitě super. :)

  superkarma: 0 10.06.2016, 23:08:08
 4. [15] Rikina [*]

  Suzanne — #14 Inu ano, technologie to jenom usnadní a lépe omluví. Na výsledku se ovšem nic nemění. Sml80 A upřímně řečeno, mě to skoro děsí. Zejména ten poslední odstavec psaný kurzívou - představa, že jednou vezmu tablet do ruky, a senzory okamžitě odešlou zprávu o mém zdravotním stavu příbuzným (snad aby se už těšili, že budou dědit?) ... fuj. To snad ani nechci zažít. A podmiňovat zařazení do společnosti nutností ovládat technologii - jinak řečeno buď se naučíš používat ten tablet, nebo máš peška a vnoučata neuvidíš - to je druhé fuj. Sml15 Tohle já své matce neudělám, a velice budu doufat, že to jednou mé potomstvo neudělá mně. Sml80

  superkarma: 1 10.06.2016, 00:06:08
 5. avatar
  [14] Suzanne [*]

  Rikina — #13 Tak tohle téma tady bylo vždycky, viz Nerudova Dědova mísa. Vždycky byli lidé, kteří by seniory v rodině raději ubezdušili, než by je navštívili. Ne nadarmo byly velmi pečlivé smlouvy vejminkářů, včetně toho, kolik krajáčů mléka a krajíců chleba denně dostanou. To je problém napříč dějinami, technologie je jen změna kulis.

  1. na komentář reaguje Rikina — #15
  superkarma: 2 09.06.2016, 22:46:47
 6. [13] Rikina [*]

  Suzanne — #11 Jistě, jenže tohle spěje k tomu, že - hurá, naučíme staré lidi zacházet s tabletem, tím se přestanou cítit osamělí a sociálně valoučení, a tudíž už dál nemusíme nic dělat, máme splněno, co by ještě chtěli. A kdo by se nechtěl učit, a bál by se toho, jeho smůla, měl možnost, nevyužil to, tak co s ním, na smetiště dějin. Babičko, sorry, my nepřijedem, máš tablet, tam ti zamáváme z videa, jako bys tu byla s náma. A babička bude pořád sama, ale s tabletem na klíně. Je tohle nějaká výhra? A jestli mi někdo chce tvrdit, že to tak nedopadne, tak tomu nevěřím, vždyť se to běžně děje už teď, lidi nemají čas na svoje bližní, a kolikrát jim ani nezavolají, natož aby došli osobně. I do vedlejší ulice. To vůbec není o příbuzných za oceánem.

  1. na komentář reaguje Suzanne — #14
  superkarma: 0 09.06.2016, 22:12:37
 7. avatar
  [12] kobližka [*]

  Suzanne — #11 Dobře řečeno Sml22

  Já jsem taky pro.Ne všichni mají rodinu blízko.

  superkarma: 0 09.06.2016, 22:10:05
 8. avatar
  [11] Suzanne [*]

  Rikina — #5 Když byl syn skoro půl roku za mořem, tak to vůbec nebylo špatné, občas se spojit. Na Štědrý večer jsme se propojil i s prarodiči, když tam nemohl být s námi osobně. Nesmí to být náhražka, jen pomůcka. Stejně jako u ohně, i u komunikačních technologií platí, že je to dobrý sluha, ale zlý pán Sml58

  1. na komentář reaguje kobližka — #12
  2. na komentář reaguje Rikina — #13
  superkarma: 2 09.06.2016, 20:14:59
 9. [10] bobani [*]

  stačí mi laptop

  superkarma: 0 09.06.2016, 19:33:35
 10. avatar
  [9] hubajda [*]

  moje mamka celkem slusne ovlada pocitac prvne zacla horoskopem a ted si vyhledava ruzne recepty a novinky u tatky je to horsi ten na tablet ci notas nesahl a na jednu stranu je to dobre patri mezi lidi co radi nakupuji

  superkarma: 0 09.06.2016, 15:36:42
 11. avatar
  [8] SNÍŽEK [*]

  bezva vynález,je to řešení Sml59

  superkarma: 2 09.06.2016, 15:26:50
 12. avatar
  [7] Kadla [*]

  No, moje tchýně má problém třeba i jen zapnout ten tablet (bojí se na to šáhnout), takže jí by to moc nepomohlo...

  superkarma: 0 09.06.2016, 15:26:32
 13. avatar
  [6] catcat [*]

  Rikina — #5vždyť tam píší, že to mladej vymyslel v Americe a chtěl se bavit s babičkou v Čechách. To je pak přínosem. Na to, abych tím komunikovala s tátou ze sousedního sídliště, to rozhodně není Sml80

  superkarma: 3 09.06.2016, 14:42:29
 14. [5] Rikina [*]

  gerda — #4 Furt je to jen náhražka, a nemůžu si pomoct, ale jít s někým na pivo v reálu je teda o moc lepší, než s ním sdílet obrázek piva v digitálním světě. Sml57

  1. na komentář reaguje catcat — #6
  2. na komentář reaguje Suzanne — #11
  superkarma: 1 09.06.2016, 13:36:52
 15. avatar
  [4] gerda [*]

  Ale oni dojdou, jen to nemůže být třebas každý denSml58. A proto se mi zdá dobré, když s nimi budou v kontaktu do té doby aspoň takhle. Senioři se nebudou cítit tolik opuštění, klasické pevné linky už má málokdo, drobné dotykové mobily pro ně nejsou, tak díky za podobné vynálezy.Sml67

  1. na komentář reaguje Rikina — #5
  2. na komentář reaguje janulee — #17
  superkarma: 3 09.06.2016, 13:26:58
 16. [3] telelot [*]

  Rikina — #2 ano, začneme chodit po čtyřech, protože když se nebudeme hýbat, tak už se nenarovnáme. Dorozumívat se budeme jen pomocí skřeků, protože zapomeneme mluvit... palec budou mít všichni abnormálně veliký jako jedna z "Přadlen"... to jsou vyhlídkySml24

  superkarma: 0 09.06.2016, 13:15:35
 17. [2] Rikina [*]

  Smutné... jednou budou všichni jen čučet do tabletů, a za bližním už nedojdou. Sml80 Proč by se namáhali, když stačí "zůstat ve spojení". Sml15

  1. na komentář reaguje telelot — #3
  superkarma: 0 09.06.2016, 13:11:28
 18. avatar
  [1] gerda [*]

  Teď zrovinka jsem to dočetla v Právu, nápad je dobrý. Něco jako kdysi velký mobil od Jablotronu.

  superkarma: 0 09.06.2016, 12:28:20

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme