.

Senioři jsou stále v ohrožení, „šmejdi“ dostali pokuty za miliony

Novinky

Senioři jsou stále v ohrožení, „šmejdi“ dostali pokuty za miliony

Ačkoli stát zakročil proti takzvaným „šmejdům“ a zpřísnil pravidla pro pořádání jejich předváděcích prodejních akcí, řádí dál. Jen za první čtvrtletí letošního roku jim Česká obchodní inspekce (ČOI) udělila 130 pokut, které přesáhly 16 milionů korun.

smejdi

Nejproblémovější pořadatelé těchto akcí se z českého trhu stáhli, přesto však v 1. čtvrtletí nahlásilo 18 firem konání více než 7 tisíc organizovaných akcí. Z výsledků kontrol rovněž vyplynulo, že se míra zjištěných nedostatků ve srovnání s předchozím rokem nesnížila a porušení zjistili inspektoři v 8 z 10 kontrol.

Ze zjištění inspektorů a podání spotřebitelů je však zřejmé, že na trhu působí i další subjekty, které konání svých akcí ČOI neoznamují. Byť mají podle zákona povinnost na akci upozornit nejpozději deset dní před konáním.

„V nadcházejícím období budou kontroly organizovaných akcí a smluv na nich uzavíraných pokračovat. Naším cílem je minimalizovat možnost nepoctivých podnikatelů poškozovat spotřebitele, zejména seniory, na něž uplatňují nejrůznější nekalé praktiky, a trvale postihovat všechny, kdo své předváděcí akce a informace o nich před spotřebiteli tají a jejich konání České obchodní inspekci neoznamují,“ řekl Mojmír Bezecný, ústřední ředitel ČOI.

„Je zjevné, že takzvaní šmejdi stále na českém trhu operují a poškozují spotřebitele, především seniory. I proto jsme do novely zákona o ochraně spotřebitele zařadili možnost, aby ČOI při předváděcích akcích mohla nahrávat průběh těchto akcí i bez souhlasu pořadatelů. Cílem je účinně čelit těmto společensky škodlivým jevům a uvést do praxe účinný nástroj, který umožní zdokumentovat klamavé či dokonce agresivní obchodní praktiky některých prodejců a zamezit tak dalšímu působení těchto prodejců,“ slíbil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

   
10.06.2015 - Redakční novinky - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. [6] Slava901 [*]

  Je nutné přemluvit maminku + babičku , aby tam nešly .

  superkarma: 0 10.06.2015, 15:47:14
 2. avatar
  [5] evelyn [*]

  To ze tam starsi lide chodi, mam souvislost se zmenami v mozku, to smejdi moc dobre vi, proto se taky soustreduji na tuto skupinu. Je sice fajn, ze se udeluji pokuty, ale jak je to s jejich placenim se nepise, firmy jsou vetsinou registrovany na fiktivnich adresach, vlastni je bili kone, takze pokuty jsou nevymahatelne. Asi by se mela opatreni zamerovat jinym smerem, trestat primo prodejce treba za jejich neurvale chovani, hranicici s vydiranim a omezovanim osobni svobody?

  superkarma: 2 10.06.2015, 09:35:58
 3. avatar
  [4] hubajda [*]

  datura — #3presne take to nechapu

  superkarma: 1 10.06.2015, 09:14:18
 4. avatar
  [3] datura [*]

  Své tchýni /91 let/ jsem to rzmluvila docela snadno a to už byla sbalená, že na akci vyrazí. Dost nechápu ty, kteří tam chodí, když mají plnou televizi odstašujících případů Sml23

  1. na komentář reaguje hubajda — #4
  superkarma: 2 10.06.2015, 08:12:34
 5. avatar
  [2] gerda [*]

  Pokud mají senioři děti, tak ty by měly především rodiče varovat a tak trochu pohlídat. Protože oni jezdí na takové akce často z pocitu osamělosti a bláhově se domnívají, že když děti překvapí nějakým úžasným krámem za desítky tisí, udělají jím radost. Staří lidé uvažují jinak a jsou bohužel hodně důvěřiví a manipulovatelní. Většinou. Mohla bych povídat - manžel má sklon naletět, maminka naletěla, ale včas jsem to spravila (energie)...ale nedělám si iluze. Šmejdi si zase najdou skulinku, aby mohli šmejdit a okrádat dál. Budou o krok napřed.

  superkarma: 1 10.06.2015, 07:55:31
 6. [1] janavys [*]

  Na takové akce vůbec nechodit a je po problému. Sml16

  superkarma: 3 10.06.2015, 07:49:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme