Valdštejnská zahrada je jedno z nejkrásnějších míst nacházející se v Praze na Malé Straně. Je součástí Valdštejnského paláce, který byl ustaven jako sídlo Senátu Parlamentu České republiky. Uměli si vybrat páni, senátoři.

Není krásnějšího místa k procházkám po Praze než v okolí Malé strany a blízkosti pražského Hradu. V místech, kde se nachází i Valdštejnská zahrada, jedna z nejvýraznějších staveb českého raného baroka.
Pokud se sem vypravíte zítra, 31. srpna, čeká vás kromě denní prohlídky zahrady také Noc otevřených dveří Valdštejnského paláce, a to už stojí za návštěvu, co říkáte?

NOCDVERI

Ale z noci ještě zpátky do dne, kdy sluníčko svítí kolem na tu nádheru, na Valdštejnskou zahradu a její tiché „obyvatele“.

Do prostor Valdštejnské zahrady se dostanete dvěma vchody. Buďto vchodem přímo od stranice metra A – Malostranská, anebo postranní bránou z ulice Letenská.

A dostáváme se i ke zmíněným němým „obyvatelům“ Valdštejnské zahrady. Uprostřed vodní plochy je ostrůvek, na němž se nachází kopie sousoší: Herkules zápasící s drakem.
Kopií soch z počátku minulého století je po areálu zahrady spousta. 

A to už postupujeme směrem k monumentální stavbě zvané sala terrena (italsky přízemní sál). Tato trojosá kolosální otevřená stavba, odpovídající svou výškou Hlavnímu sálu, neměla v době vzniku a ani později obdoby. Charakter její výzdoby se shoduje s výzdobou ostatních prostor paláce. Strop je ozdoben freskami, oddělenými do tří sekvencí řeckého Olympu.

A Výry velkými naši denní návštěvu ve Valdštejnské zahradě uzavřeme, neboť se za chvíli probudí, aby se podívali, kolik z vás navštíví tyto prostory v noci, při příležitosti Noci otevřených dveří.

Přečtěte si také:

Foto: A. Stušková

Reklama