Internetová encyklopedie uvádí: „Sen je zážitek iluzorních obrazů, hlasů nebo jiných vjemů vytvářených mozkem během spánku v rámci procesu snění. Sny často ukazují události, které jsou ve skutečnosti nemožné nebo nepravděpodobné, a jsou obvykle mimo kontrolu spáče; často vycházejí ze skutečných zážitků. Mnoho lidí zažívá během snění silné emoce; strašidelné nebo znepokojivé sny se označují jako noční můry. Vědecká disciplína zabývající se sny se nazývá oneirologie.

Vědci věří, že téměř všichni lidé sní zhruba stejně často; i ti, kteří si sny pamatují málokdy, si na ně vzpomenou, když jsou probuzeni během REM spánku. Snění u zvířat se různí druh od druhu.“

Takže encyklopedie říká, že sní skutečně každý. A dnes si tedy o našich snech budeme vyprávět. Nebudeme brát ohledy na Freuda ani na Junga, rozhodně si nebudu hrát na vykladače, ale pokud bude mít někdo doma snář, může do něj nahlédnout.

Já měl kupříkladu nedávno velice zajímavý špionážní sen, který už jsem sice napůl zapomněl, ale vím, že jsem byl tajný agent a měl jsem na práci něco neuvěřitelně pitomého. Dokonce něco takového, co by jeden nevymyslel. Kdybych já si tak vzpomněl...

Oblíbený je sen létací. Ty má prý také každý. Já osobně už je neměl hrozně dlouho, podobně jako se mi od dětství úplně vytratily sny o padání, takovém tom dlooooouhém a hlubokém padání, kdy svištíte prostorem a bojíte se, až dopadnete. A pak dopadnete. Do postele, probudíte se a nic vám není. Ale klidně byste si tu jízdu dali ještě jednou.

Moji babičku například ve snu na zájezdu ROH v Tatrách honil vycpaný medvěd z chodby tak dlouho, až z ní museli tahat peřinu. Tu pochopitelně nechtěla dát, protože v jejích očích ji z ní tahal právě ten medvěd. Hrozně prý ječela a udělala, ta dobrá žena, ostudu na celý hotel.

A pak je tu ještě jedna záležitost... Snění s mluvením. Mluvení ze spaní. Bohužel se obávám, že mne to čeká, protože ze spaní mluvila nejen zmiňovaná babička, ale mluví z něj i můj otec. Dědičné zatížení, čeká mě to na stará kolena taky. To se mám na co těšit.

Ale dost už o mně. Co vy?

O čem se vám zdálo naposledy?
Dokáže vás noční můra probudit?
Máte hodně barevné a živé sny?
Pamatujete si svoje noční snění?
Míváte létací a padací sny?
Když sníte, jsou to víc pocity?
Nebo vaše sny znamenají epické ságy?

Napište nám o tom a my odměníme nejlepší příspěvek!
Adresu znáte:
redakce@zena-in.cz!

Reklama