Bulvár

Sen a bzdina = jedna novina


Moje babička, na kterou tak ráda vzpomínám, měla na sny svérázný názor. Říkávala - ,,Sen a bzdina = jedna novina". Přeloženo do současného jazyka to znamená, že sen je totéž, co pšouk, a nemá se jim tedy přikládat větší role v životě než tomu zvuku a odéru. Já, protože nejsem ani za mák pověrčivá, si myslím totéž. Sny jsou podle mě potřebné, ale neměl by se jim přikládat jiný význam, než mají. Mozek přece ani v noci úplně nevypíná, jen pracuje pod menší kontrolou, než ve stavu bdělosti, tak není žádný div, co se nám ve snu smotá dohromady. Já tvrdím, že se tím mozek čistí, zbavuje všech zbytečných nánosů. Záleží na tom, co jsme četli, co jsme před spaním nebo přes den zažili, a často ve snu vyplují na povrch i dávno zasuté vzpomínky. Když nejsme v dobré kondici, těžko lze očekávat, že budeme ve snu pobíhat po prosluněné louce jako víla. Spíš to bude něco chmurného. Ale že bych kvůli tomu listovala ve Snáři? Ani nápad. Snům prostě nevěřím a nic mě nedonutí svůj názor změnit. Ale přece jenom - když se mi zdá o vodě, zpravidla to předchází nějaké chorobě. V tom snu stojím například u rozvodněné široké řeky, špinavá hnědá voda se valí korytem a já mám co dělat, aby mě nestrhla. Někdy do nějaké opravdu hnusné vody skutečně ve snu padám. Ano, já vím, podle snáře znamená špinavá voda nemoc, ale já si to umím vyložit i bez něj. Symbolem něčeho nepříjemného je pro mě pád, když je to ještě navíc i do nějaké nebezpečné špíny, je to o to hnusnější. Toto duševní rozpoložení za plného zdraví nemívám, takže o špinavé vodě se mi zdát nemůže. To až tehdy, kdy mi něco je nebo na mě teprve leze. Takže opět - příčina a následek. Jo, s babičkou plně souhlasím - je to tak:)
GerdaMilá Gerdo,
já s vámi i s vaší babičkou také souhlasím, ale když někoho baví dávat snům nějaké poselství nebo významy, tak bych mu to nevymlouvala. Je to docela zábavné.

   
12.10.2006 - Společnost - autor: Dana Svobodová

Komentáře:

 1. avatar
  [8] narciska [*]

  Vivian 3: taky me to zarazi...

  superkarma: 0 15.10.2006, 11:52:54
 2. avatar
  [7] átéčko [*]

  Věrulinka: souhlasím

  superkarma: 0 12.10.2006, 15:58:51
 3. avatar
  [6] Vivian [*]

  Věrulinka: sny má každý majitel mozku, bez ohledu na povahu
  gerda: To je pravda, že nežijeme kvůli snům, ale o to přece vůbec nejde... Sny jsou taková komunikace, kterou vede podvědomí s vědomím - nad tím můžeme buď mávnout rukou nebo se naučit toho využívat. O tom to je.

  superkarma: 0 12.10.2006, 15:18:02
 4. avatar
  [5] Věrulinka [*]

  gerda:nežijeme kvůli snům,s tím s Tebou souhlasím,ale po celý život nás doprovází a zřejmě lidi,kteří jsou citověji založeni.Cynici,asi ani sny nemají

  superkarma: 0 12.10.2006, 15:03:56
 5. avatar
  [4] gerda [*]

  Vivian: možná je to tak řečeno kvůli tomu, aby si s tím člověk zbytečně nelámal hlavu. Nežijeme kvůli snům.

  superkarma: 0 12.10.2006, 14:07:45
 6. avatar
  [3] Vivian [*]

  Tak na jednu stranu snům údajně žádný význam nepřikládáte a na straně druhé někdy samy znáte /a uznáváte/ jejich význam, tak jak tomu mám rozumět?
  Sny jakožto projev činnosti mozku mají rozhodně větší význam (vypovídací hodnotu) než ten 'pšouk'. Nakonec to už vědí i odborníci.

  superkarma: 0 12.10.2006, 13:28:00
 7. avatar
  [2] Amálie [*]

  Do puntíku . Sny si pamatuju, takže v nich postřehnu vždy nějakou souvislost "ze života". A blbé sny mam jen před nějaký vážným rozhodnutím nebo třeba před velkou zakázkou.

  superkarma: 0 12.10.2006, 12:21:24
 8. avatar
  [1] Rybulka [*]

  Přesně, já snům taky žádnej význam nepřikládám. Prostě třeba se mi odkrvěj nohy, tak se mi zdá, že nemůžu utíkat nebo se odkreju a zdá se mi, že mám nohy ve vodě, apod...

  superkarma: 0 12.10.2006, 12:13:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme