Není snad doba, aby se na trhu neobjevila nová super extra zázračná a báječná potravina slibující konzumentům věčné zdraví a prodejcům nadité peněženky a vily v zámoří. Jedou z těchto superpotravin mají být i semínka šalvěje hispánské, známá spíše pod názvem chia.

Chia semínka rozhodně nejsou nově nalezenou nebo snad vyšlechtěnou plodinou. Droboučká zrníčka patřila mezi čtyři nejdůležitější potraviny Aztéků, pro které byla tak ceněna, že se jich využívalo i při náboženských rituálech a také například s čokoládovými boby jako platidla.

semínka

Dokážou však tyhle kuličky připomínající mák obstát v konkurenci ostatních úžasných všeléků jako je goji, amarant, zlatý len, konopné semínko, mladý ječmen, acai bobule a další?

Mohlo by vás zajímat...

Odborníci se shodují, že rozhodně ano a jakkoli se jedná o módní trend, nutriční hodnoty chia semínek jsou natolik vysoké, že o nich jistě uslyšíme i do budoucna.

Chia a zdraví

Nejcennější vlastností těchto semínek je jejich schopnost vázat vodu a vytvořit tak jemný, lehce stravitelný gel. Ten přispívá nejen k vnitřní hydrataci těla (čímž zlepšuje celkovou fyzickou i psychickou zdatnost jedince), ale i vytváří jakousi fyzickou bariéru, která zpomalí proces trávení.

Tím pozitivně ovlivňují hladinu cukru v krvi a přispívají k pocitu dlouhodobé sytosti.

V drobných kuličkách se také skrývá obrovská zásobárna omega-3 mastných kyselin, kterých mají dokonce více jak losos.

Kdo by je měl užívat?

Mírně nadneseně se dá říci, že úplně každý, komu záleží na jeho zdraví. Ovšem nejužitečnější jsou semínka pro sportovce, diabetiky a dietáře.

  • Sportovci využijí nejen hydratačních vlastností chia semínek, ale i jejich bohaté nutriční vybavenosti. Díky lehké stravitelnosti, je lze konzumovat nejen po cvičení, kdy vám rychle doplní železo, vápník i draslík, ale i před tréninkem a během něj (nejlépe ve formě gelového nápoje).
  • Diabetici naproti tomu ocení zejména zpomalení trávení zkonzumovaných polysacharidů na glukózu a tím i ustálení hladiny krevního cukru. Navíc obsahují celou řadu živin prospěšných nejen cukrovkářům.
  • Lidé na redukční dietě ocení vysoký obsah vlákniny, která navozuje delší pocit sytosti. Díky tomu, že chia vytváří při kontaktu s vodou gel jimi můžete „nastavit“ jakýkoli pokrm či nápoj, který tak nabude na objemu a více vás zasytí. Již zmiňované zamezení výkyvů cukru v krvi navíc snižuje chuť na sladkosti.

Jak chia konzumovat?

Semínka nejsou tvrdá na skus, takže se dají konzumovat přímo, bez nutnosti tepelné, nebo jakékoli jiné úpravy. Vynikají slabě oříškovou chutí, kterou lze trošku přirovnat ke konopným semínkům.

Jejich využití v kuchyni je skutečně široké. Z chia semínek lze připravit sladkou kaši i proteinový nápoj, chutnají přimíchaná do jogurtu stejně jako v pečivu i vaječné omeletě.

Jsou tedy skutečně zázračná?

Nebudeme to s těmi zázraky přehánět. Vysoký obsah zdraví prospěšných látek, vlákniny i hydrofilní vlastnosti propůjčují chia semínkům podstatné místo mezi velmi kvalitními potravinami. Ovšem všichni odborníci na výživu se shodují na tom, že jedinou cestou ke zdraví je vyvážený jídelníček a žádná zázračná superpotravina není lékem „na všechno“.

Cena je vyšší!

Na závěr je potřeba říct, že jsou chia semínka poměrně drahá – v době psaní článku se na internetu dal sehnat nejlevnější stogramový balíček za 56 Kč (ne nadarmo je indiáni používali jako platidlo). Pokud je budete shánět, pro usnadnění můžete použít tento odkaz...

Kam dál?

Reklama