Tisková zpráva


Selen může bránit šíření ptačí chřipky

 

Suplementace stopovým prvkem selenem je nejaktuálnější zbraní proti obávané ptačí chřipce H5N1, která se momentálně šíří v oblasti východní Asie a další země ji očekávají v blízké budoucnosti.

 

Zatímco se úřady odpovědné za zdravotnictví po celém světě chystají na zvládnutí globálního propuknutí obávané ptačí chřipky H5N1, která se momentálně šíří v oblasti východní Asie, Američané zvolili úplně jiný přístup: prevenci šíření této nemoci pomocí suplementace esenciálním stopovým prvkem selenem.


Přírodní antioxidant selen, který je obsažený v ořeších, mase a celozrnných potravinách, prokazatelně brání virům, aby zmutovaly do výrazně agresivnější virové formy, která se snadněji přenáší ze zvířat na lidi. To je přesně situace, které se vědci snaží zabránit.


„Řada těchto virových mutací, které končí v lidské populaci, přišla z oblastí, jež mají zřejmě půdu s nedostatkem selenu,“ řekl na nedávné konferenci v Thajsku profesor a výzkumník Julian Spallholz z texaské technické univerzity. „Taková zemina je přirozenou živnou půdou pro vznik podobných virových mutací. Zvýšeným množstvím selenu by se mohla jejich frekvence snížit,“ dodal. Profesor Spallholz momentálně spolupracuje s příslušnými zdravotními orgány v jihovýchodní Asii ve snaze zabránit viru H5N1, aby se změnil na formu, která se šíří mezi lidmi.

 

Výsledky demonstroval již dřívější výzkum

Skutečnost, že selen dokáže bránit mutacím virů, prokázala již před několika lety profesorka Melinda Becková z univerzity v Severní Karolíně (USA). Předvedla, jak jinak neškodný virus „coxsackie“ najednou zmutoval do smrtelné podoby, když se naočkoval myším s nízkou hladinou selenu. Profesorka Becková se domnívá, že samotnou mutaci urychluje, když je organizmus vystavený tzv. oxidativnímu stresu, při kterém jsou v organizmu potlačené přirozené obranné antioxidační mechanizmy. Selen chrání proti oxidativnímu stresu a je nedílnou a velmi důležitou součástí přirozeného obranného systému organizmu proti infekcím a virům.


Otázka zní, kolik bioaktivního selenu člověk potřebuje – zřejmě ve formě doplňku stravy – aby se dostavil ochranný účinek. Než bude množství stanoveno, zdá se rozumné dodržovat dávkování, které přední odborníci považují za bezpečné. Co se selenu týká, denní příjem by neměl přesahovat 400 mikrogramů.

 

Pro další informace se obraťte na Pharma Nord tel.: 777 832 939, 777 830 939.

Reklama