Rodina

Šéfové vydírají podřízené: Odejděte bez odstupného

Současná krize nemilosrdně dolehla i na trh práce. Zaměstnavatelé šetří nejen na platech zaměstnanců, ale i na odstupném pro propuštěné. Firmám v potížích se nechce vyplácet odstupné, a když nezabere hra na city, přicházejí ke slovu „vytýkací dopisy". Píše o tom v pondělním vydání Deník.

„Měla jste se u nás celé tři roky přece skvěle. Teď, když nemáme peníze, projevte loajalitu a odejděte bez odstupného,“ takovou větu slyšela čtyřiapadesátiletá Marie z Prahy 6 poté, co jim zaměstnavatel oznámil, že zřejmě bude muset zavřít jednu ze svých pražských poboček. Přestože paní Marie nejprve odmítla, nakonec ve firmě bez odstupného skončila. Šéf jí totiž začal hrát na city a vydírat ji. Podobných případů přibývá. Ačkoliv je nezaměstnanost v Praze s 3,2 procenta v České republice nejnižší, v červenci úřady zaregistrovaly 25 957 nezaměstnaných a jejich číslo stoupá, uvádí list.

S tím rostou i snahy firem zbavit se pracovníka bez výplat odstupného. „Někteří zaměstnanci nám skutečně líčí propracované a tvrdé praktiky psychického nátlaku a vydírání. Každý si ostatně může položit i otázku, proč je v některých společnostech tolik zaměstnanců ochotno vzdát se ze dne na den práce i odstupného,“ řekl Deníku Ondřej Načeradský, vedoucí právní poradny na Jižním Městě.

Vydírání pracovníků ale není podle expertů jediným způsobem, jak se nepotřebného zaměstnance co nejvýhodněji zbavit. Čím dál oblíbenější jsou také vytýkací dopisy. „Zaměstnavatel mi dával vytýkací dopisy dle mého názoru neoprávněně. Po druhém dopise mi pak oznámil, že mě propouští bez odstupného,“ cituje Deník Františka z Vinohrad, který pracoval v administrativě.

Stalo se vám něco podobného?

   
24.08.2009 - Finance a práce - autor: MediaFax

Komentáře:

 1. [3] Rikina [*]

  No jo, na jednu stranu odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku je až moc velkorysé, a mnohé firmy jsou skutečně v situaci, kdy je to pro ně likvidační. Na druhou stranu ten zaměstnanec často nijak nemůže ovlivnit stav firmy, a odstupné mu pomůže v situaci, kdy přijde o práci ze dne na den. Nicméně by snad stačilo ve výši jednoho platu. Že toto ustanovení zákoníku práce zneužívají nejen zaměstnavatelé, ale i zaměstnanci, kteří jsou přitom chráněni více, to jsem viděla v praxi tolikrát, že lepší nemluvit. Sml15 Sml80 

  superkarma: 0 24.08.2009, 23:48:50
 2. avatar
  [2] Eva_CZ [*]

  Jaky odstupny? Kdyz nekoho nepotrebuju, tak ho propustim, ne?

  superkarma: 0 24.08.2009, 16:50:22
 3. avatar
  [1] ToraToraTora [*]

  Já narážím na permanentní neznalost práv zaměstnanců. Někteří dokonce ani netuší, co znamenají cifry na výplatní pásce. Jedna věc je vyčuranost zaměstnavatelů a druhá hloupost zaměstnanců.

  superkarma: 0 24.08.2009, 12:18:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme