.

„Šéfovat bývalým kolegům? Už nikdy!“ je si jistá zklamaná Irma

Vztahy

„Šéfovat bývalým kolegům? Už nikdy!“ je si jistá zklamaná Irma

Irmu (28) po pěti letech ve firmě povýšili. Jenže radost z důvěry šéfa i vyššího finančního ohodnocení jí nevydržela ani čtrnáct dní. Zjistila, že jí to kolegové nedají zadarmo.

„Absolutně mě nerespektují,“ stěžuje si na své podřízené mladá žena, ze které se ze dne na den stala jejich šéfová. „Pořád si nechtějí zvyknout na to, že už nejsme kolegové, jako dřív. Na mě teď je, abych jim zadávala a rozdělovala úkoly a řídila veškerý chod kanceláře. A za to zase já odpovídám svému šéfovi. Nedělám žádné změny oproti předchozímu nastavení, nechci po nich více práce, ani nic podobného, co by se jim mohlo nelíbit. Přeji si jen, aby věci odevzdávali včas a v pořádku. Jenže to toho chci asi moc,“ rozčiluje se. A má proč.  Žádné z jejích přání nebývá vyslyšeno včas, pokud vůbec.

boss

„Zpočátku mě pořád brali jako svou kolegyni. A také na to hřešili. Zadané úkoly odevzdávali ještě později, než dříve, protože měli pocit, že to jako jedna z nich pochopím a omluvím. Když jsem jim to ale vyčítala, jen se smáli. Prý s tím nic nenadělám, dělají, co mohou. Zrovna mně, která o jejich práci věděla vše, mohli tohle vykládat! A konzultovat se mnou případné nejasnosti a problémy? O tom jsem si mohla nechat jen zdát,“ svěřuje se Irma s tím, že se rozhodla vzít své šéfování z druhého konce.

Když to nešlo po dobrém, zkusila to po zlém. Zavedení trestných bodů za nedodání zadané práce ani pravidelné porady ale také nedopadly nejlépe. „Začali mě nesnášet a ignorovat! Jako bych to všechno chtěla pro sebe! Vždyť je to moje a jejich práce, tak o co jde? Úkoly teď sice podřízení plní relativně včas, protože nikdo nechce přijít o část výplaty za neplnění povinností, ale jak mohou, tak mi to oplatí i s úroky. Snaží se mě nachytat, na čem jen jde, dělají mi naschvály. A že se mnou v kanceláři nepromluví ani klika od dveří, to je snad všem jasné. Vůbec nevím, jestli mi tohle slavné povýšení stálo za to,“ lituje Irma. Za svým nadřízeným ale zatím nezašla.

„A ani to neudělám. Co bych mu tak jako oznámila? Že jsem neschopná udělat si mezi lidmi pořádek? To by si asi vůbec neřekl, že svěřil vedení kanceláře neschopné slepici! Raději ještě chvíli vyčkám, jestli se situace neuklidní. A jestli ne, odejdu. Jedno vím ale jistě. Už nikdy nepřijmu povýšení, díky kterému bych musela šéfovat svým bývalým kolegům,“ dodává Irma.

Čtěte také:

   
28.06.2016 - Ona s ní - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. [17] leontieen [*]

  zlá teta — #8 Nemáte pravdu. Spoustu lidí, kteří nad ostatními vynikali pracovními výsledky i jinak jejich bývalí kolegové jako své nadřízené nepřijali a ještě jim záviděli nejen pracovní výsledky. V lepším případě se dotyční šéfové/šéfky potýkali s pomluvami, v tom horším je dobře sehrané kolektivy šikanovali a oni jako nadřízení tahali za kratší konec. Výpověď nebyla nic neobvyklého.

  superkarma: 0 22.12.2016, 15:51:01
 2. [16] leontieen [*]

  koralek59 — #15 Ono nemusí dělat dobrotu ani jmenování někoho zvenčí. I toho může kolektiv nepřijmout a dělat mu peklo. O jmenování šéfem někoho známého kolegů či šéfa nemluvě. Ten člověk musí být odborník s autoritou, hodit se na šéfa i být přijatelný lidsky.

  superkarma: 0 22.12.2016, 15:46:01
 3. avatar
  [15] koralek59 [*]

  "Povýšit někoho z kolektivu Sml80, to nedělalo nikdy dobrotu ...! Zažila jsem to na vlastní kůži, byla jen závist, pomluvy a naschvály Sml15Sml68 ....

  1. na komentář reaguje leontieen — #16
  superkarma: 0 28.06.2016, 19:09:30
 4. avatar
  [14] pajda [*]

  to je zase blábol..zažila jsem to na čtyřech pracovištích a nikde s tím nebyl problém, ovšem trestné body bych v životě nedávala. A už vůbec jsem se nikdy neohlížela na to, co dělalo bývalé vedení. Jestli byli odejiti, asi byl nějaký důvod. Svolala jsem si lidi, zeptala se jich, co jim vyhovuje a co by chtěli změnit a dala jim jasně najevo, že jsem ochotna brát v potaz jejich názory, ale s demokracií mohou zvonit na náměstí a klíče od kanceláře zůstanou v kanceláři - na pořád. Na druhou stranu všichni vždycky věděli, že když zavolají ve tři v noci, že potřebují pomoc a bude to oprávněné, najdou nejen pomoc, ale za upřímnost a loajalitu i něco v odměnách...jenž k tomu musí člověk dorůst a ne každý na to má.

  superkarma: 0 28.06.2016, 16:13:43
 5. avatar
  [13] kobližka [*]

  Moje kamarádka tohle zažila taky Sml22 Nedělá přímo nadřízenou,ale vedení jí dosadilo do funkce kontrolorky s tím,že určité pravomoci má.Začátky byly hodně,hodně těžké,o to víc,že pro ostatní byla takový outsider,někdo se jí po straně i posmíval,ale pracovně a kvalitou odvedené práce na ní neměl nikdo.O to hůř bylo všem,i jí,že jí najednou musely spolupracovnice přijmout jako někoho,kdo nad nimi provádí kontrolu.Budiž jí ke cti,že se k nikomu nechovala s povýšením ani nikomu neublížila jen proto,že dřív se k ní některé kolegyně nechovaly nejlíp.

  superkarma: 2 28.06.2016, 12:22:31
 6. [12] iřka [*]

  Sml80

  superkarma: 0 28.06.2016, 11:31:03
 7. [11] bobani [*]

  to bych nikdy nechtěla - z kolegyně se stát nadřízenou

  superkarma: 0 28.06.2016, 09:49:20
 8. avatar
  [10] v.poho [*]

  Majdulka — #3Tak to vůbec není. Sama jsem kdysi dostala funkci šéfky ve věku dokonce o 2 roky nižším než Irma a mým holkám bylo vesměs kolem padesátky. Všechny to vzaly v pohodě. Sml16 Ale velmi dobře si uvědomuji, že to bylo proto, že jsem jednu jako druhou do práce zaučovala a byly zvyklé, když jim něco nešlo, se se mnou chodit radit co a jak. Sml57

  A to jsem musela jako první řešit rozdělení další práce, nebo´t nám zrušli jedno místo.

  superkarma: 2 28.06.2016, 09:29:24
 9. [9] Nikar [*]

  Holt, někdo na to nemá, já přiznávám, že bych nikdy nechtěla dělat nadřízenou, nemám na to. Ale je nutné si to přiznat. A pokud si to Irma přizná, uleví se jí. Co ale pak? Vrátit se na svou pozici? Myslím, že už by ji nebrali ani jako kolegyni (s puntíky to projela na plné čáře), takže by pro ni asi nejlepší bylo odejít a začít jinde (pokud tedy má tu možnost).

  superkarma: 2 28.06.2016, 09:26:56
 10. [8] zlá teta [*]

  fungovalo by to jen v případě, že by už předtím vynikala nad ostatními. Jinak ji těžko vezmou jako šéfa.Sml80

  1. na komentář reaguje leontieen — #17
  superkarma: 0 28.06.2016, 08:33:40
 11. [7] Andreadornova [*]

  Taky mám podobnou zkušenost ale naštěstí se to všechno pak srovnalo k lepšímu, s mými podřízenými se dalo mluvit

  superkarma: 0 28.06.2016, 08:30:54
 12. avatar
  [6] Mickey Mouse [*]

  Majdulka — #3 Může to fungovat, pokud už předtím Irma byla ten člověk, kterého se kolegové ptali na radu a uznávali její schopnosti.

  Takhle to vypadá, že byla jen příliš ambiciózní a naivní.

  superkarma: 0 28.06.2016, 08:29:32
 13. avatar
  [5] Mickey Mouse [*]

  Hmm, zdá se, že vůbec nechápe, co je to vedení lidí. Zřejmě čekala, že jen zadá úkoly a lidi budou dělat sami. A nejspíš vůbec s lidma nemluvila o tom, jak to budou dělat, jestli to stihnou, nekontrolovala průběžně jak jsou daleko a neřešila příčiny zpoždění. Kdyby se jí skutečně někdo začal úplně vysmívat do očí, dalo se to řešit i silou, ale už jedině s Ireniným nadřízeným.

  A trestnými body to Irma definitivně prohrála. Tohle přece mezi dospělými lidmi nemůže myslet vážně. Sml68

  superkarma: 1 28.06.2016, 08:28:01
 14. avatar
  [4] Pentlička [*]

  Holt někdo má přirozenou autoritu a někdo se může na hlavu postavit a lidi ho stejně nerespektují. Taky bych nikdy nechtěla dělat šéfku, byla bych na tom jako Jana. Ale trestné body bych tedy nezaváděla, spíš bych se snažila si s nimi promluvit na rovinu s tím, že kdo nebude plnit své úkoly správně a včas, ten holt bude bitý na penězích, protože je nespravedlivé, aby ten, kdo pracuje dobře, měl stejně, jako špatný pracovník. Ale vím, co lidi dokážou, moje maminka šéfovala velké účtárně a jak se tam lidi dokázali zhádat kvůli blbé desetikoruně, o kterou někdo dostal nižší odměny (za min. režimu).

  superkarma: 1 28.06.2016, 08:26:20
 15. avatar
  [3] Majdulka [*]

  Není dobré,když povýší na vedení někdo z kolektivu...máme totéž v práci a nedělá to vůbec dobrotuSml23Sml23.

  1. na komentář reaguje Mickey Mouse — #6
  2. na komentář reaguje v.poho — #10
  superkarma: 1 28.06.2016, 07:43:54
 16. [2] Rikina [*]

  Trestné body! Sml52 Jako na táboře - máš čurbes ve stanu, dostaneš černej puntík Sml57 a výsledkem toho rozhodně nebyl pořádek ve stanu, aspoň ne u většiny osádek stanů. Stejný efekt se projeví i na pracovišti, a to už slečna musí být hodně zoufalá, když to zkouší takhle. A ještě by chtěla, aby s ní konzultovali nejasnosti, když nejvíc nejasností má zjevně ona sama. Sml80

  Ono k vedení kolektivu je potřeba mít určité předpoklady, a to, že někdo velmi dobře ovládá svou práci, neznamená, že dokáže stejně dobře i "velet", často to bývá přesně naopak, a tomu člověku je lépe v pozici prostého člena týmu. Ne každý je osobním založením vůdce. Sml80 A žádné školení tomu nepomůže, to se nedá naučit.

  superkarma: 0 28.06.2016, 07:23:54
 17. avatar
  [1] gerda [*]

  Lidská smečka dokáže geniálně vycítit slabost a dává to pocítit. Každému tahle pozice nemusí sedět. Být šéfem není jenom tak, zvlášť tady - bez školení a rovnýma nohama do toho. V tomto případě myslím, že nejlepší by bylo vyklidit pozice. Jak se to nechytí ze začátku...chybí autoritativní vystupování, odvaha a podřízení to poznají. Za šéfem nemá cenu chodit, leda se sdělením, že už tu funkci nechceš.

  superkarma: 0 28.06.2016, 05:49:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme