Bulvár

Šéfe, to chce klid!

 

Nastupujete do nového zaměstnání. Poté, co se dozvíte, v čem bude spočívat náplň Vaší práce, je pro Vás zajímavější otázka, jaký je Váš nadřízený. Většinou je to právě on, kdo vytváří atmosféru na pracovišti a rozhoduje o tom, zda budete pracovat v pohodě, nebo naopak pod neustálým tlakem.

 

Nalaďte se na stejnou vlnu a buďte v pohodě

 

Pokud je Vaší nadřízenou žena, jde především o to, abyste si byly sympatické. Považuje-li Vás Vaše šéfová hned od počátku za rivalku, je vše ztraceno. Většinou nemáte šanci najít společnou řeč a stále mezi Vámi bude něco skřípat. Naladíte-li se na stejnou vlnu, můžou se z Vás časem stát i kamarádky.

 

Osobně jsem zažila situace, kdy mojí nadřízenou byla žena starší i mladší. Naštěstí šlo v obou případech o vzájemné sympatie.

 

Ta starší mi kromě bohatých zkušeností také předala poznatek, že pokud jí doma ráno vynadá manžel kvůli neumytému nádobí, nejpozději dopoledne vynadá mně za nepříliš dobře odvedenou práci. Většinou jsem neměla sílu protestovat, ale domů jsem odcházela naštvaná a ublížená.

 

U té mladší šlo spíše o kamarádství. Věděla jsem však, že mezi námi jsou stále hranice, a i přesto, že jsme skoro stejně staré, nemůžeme je překročit. Ale spíše než o rozkazy, co mám udělat, šlo vždy o vzájemnou domluvu a spolupráce s ní byla bez problémů.

 

Chcete raději despotu, nebo svůdníka?

 

A jaké to je, dámy, když je Vaším nadřízeným muž? Většinou jsou dva druhy nadřízených: jeden, který toho využívá, a druhý, který si to užívá.

 

Muž využívající je většinou - nebojím se to tak nazvat - despota. Třicetiletá Jitka s tím má bohaté zkušenosti: „Nejsem šéfovi asi příliš sympatická, a proto mě neustále přehazuje z jedné práce na druhou. Nezajímá ho, že poté nemůžu plnit normy, a navíc mě ještě označuje za neschopnou. Co nadělám? Lichotit mu, jako to dělají jiné, nebudu.“  

 

Má možnost se bránit? Ve městě s vysokou nezaměstnaností nepříliš velkou. „Stresuje mě to a když přijdu domů, manžel ode mě neustále slyší jenom stížnosti. Není to ani jednomu z nás příjemné, ale někomu to říct musím.“ I přesto, že Jitku práce baví, je rozhodnutá při nejbližší příležitosti odejít jinam.

 

A šéf užívající? Pokud je Vám jeho způsob komunikace příjemný, motivuje Vás to. Líbí se Vám, že s Vámi svým způsobem flirtuje. V zaměstnání tak zapomínáte na manželovy stížnosti a partnerský stereotyp. Šéf Vás rozesměje a nevědomky (ale možná také vědomky) Vás tím posouvá k větším pracovním výkonům. Zcela zapomínáte na fakt, že tento vždy rozesmátý a optimistický šéf je doma úplně stejně nevrlý jako ten Váš.

 

Problém nastává ve chvíli, pokud je Vám toto jeho jednání skoro až odporné. Práce Vás opravdu baví, ale ty jeho neustálé poznámky… Vždy se jen ušklíbnete, když opět něco pronese, a snažíte se o to, aby s Vámi komunikoval co nejméně.

 

Pochopit jeden druhého - jak "jednoduché"

 

Jako každý člověk je jiný, tak i každý šéf. Má své přednosti i nedostatky. Občas se špatně vyspí a někdy dostane od svých nadřízených úkoly, které mu jedině Vy můžete pomoci zvládnout.

 

Možná Vy sama jste na místě nadřízené a kolikrát přicházíte domů se špatnou náladou, protože Vám ji zkazil právě Váš podřízený.

 

Nejdůležitější pro všechny zúčastněné je občas se vžít do pozice toho druhého. Snažit se vzájemně se pochopit. Ale vše má své hranice…

 

Pokud je Váš šéf či šéfová vysloveně v pohodě, užívejte si to. Máte štěstí. Není-li, máte tři možnosti. Buď si zvyknete - nebo si to s ním vyjasníte - anebo si najdete novou práci. V zaměstnání přece jenom trávíte velkou část svého života, tak proč si kazit každý den?!

 


  

Jaký je Váš šéf?

Chodíte spolu na kafe?

Máte chuť ho zabít?

Tajně ho milujete?

Změnila jste kvůli němu zaměstnání?

 

Je Vaší nadřízenou žena?

Žárlí na Vás?

Je to fajn ženská?

 

A jaké to je, když jste v pozici nadřízené?

Víte, jak na své zaměstnance?

Jsou Vašimi přáteli?

 

 Setkala jste se sexuálním obtěžováním na pracovišti?

Napište nám a my Vás za zajímavé příspěvky odměníme!

redakce@zena-in.cz

   
09.11.2005 - Společnost - autor: Iveta Šafránková

Komentáře:

 1. avatar
  [16] Ťapina [*]

  Vivian: Já asi taky ne

  superkarma: 0 10.11.2005, 20:52:45
 2. avatar
  [14] Z_U_Z_U [*]

  superkarma: 0 09.11.2005, 15:56:36
 3. avatar
  [13] SARI [*]

  Já mám dojem, že šéfové nejsou lidi.Si myslí, že nejlepší je velký bič a malý dvůr.A tvrdost především.Jo, jo, pod tlakem se těžko dělá....

  superkarma: 0 09.11.2005, 14:20:34
 4. [12] Hřebíček [*]

  To tedy koukám, Iveto! To je fakt bomba, přemýšlím, zda to nepřepošlu naší bývalé šéfévé, co ty na to? Docela mě to pobavilo, hned se mi zlepšila nálada. Drž se!

  superkarma: 0 09.11.2005, 13:04:57
 5. avatar
  [10] Aja [*]

  Tak tohle jsem řešily s Majuchou u kafe Obě máme odporné zamindrákované šéfky. A to je až brutální...

  superkarma: 0 09.11.2005, 10:38:50
 6. avatar
  [9] Janinas [*]

  Já mám bohužel dva šéfy. Jeden je bláznivý workoholik, kouří a vytváří hrozný stres. Druhý je inteligentní, příjemný, ale hrozně náladový. Je těžké s nimi vyjít a do práce chodím, protože tady dostanu zaplaceno.

  superkarma: 0 09.11.2005, 10:20:30
 7. avatar
  [8] arjev [*]

  V prvním zaměstnání jsem měla staršího pána a hohatými pracovními zkušenostmi. Byla jsem svobodná i přatažlivá, ale nikdy si ke mně nic nedovolil. Druhý šéf byl mladší a byla jsem mu trnem v oku, že toho znám víc než on, je totiž inženýr. Ten třetí je velice náladový. Seřve vás jen to fikne, ale musím si pomoci sama, existují výborné knihy o psychologii člověka a tak se učím. Několikrát mi řekl, že ho seru, protože se dovedu oklepat z jeho nálady. Motto: dobrá nálada sice nevyřeší tvé problémy, ale nasere spoustu ostatních. Nejlepší obrana je útok, ale šéfovi se nevysmívejte. Má vždy pravdu a když ji nemá, tak platí bod číslo jedna. Krásný den vám všem

  superkarma: 0 09.11.2005, 09:59:23
 8. avatar
  [5] Odemětobě [*]

  Můj první šéf byl tichý pán,který pracoval podle ustálených postupů a pokud mu člověk nevnucoval novinky,byl klid.Po roce nás zrušili,přešla jsem na SOU,přímá šéfka byla pedant,protože chtěla přežít v klidu do důchodu a bála se ředitele.Pan ředitel byl a je na ženské,měl mezi kantorkami milenku a oba si mysleli,že to nikdo neví.Jako muž mě odpuzoval-malé hodně chlupaté ruce,malá chodidla a obrovský knír.Na sportovní akce chodil v kraťounkých kraťasech,aby vynikla jeho výbava.Kdybych vám napsala,které političky je to manžel,tak vykulíte oči.Poslední šéf byl fajn,pán před důchodem a spolupracovalo se nám dobře do doby,než v projekci zaměstnal svého zetě,i bez patřičného vzdělání,ale za hodně velký plat.Jakmile jsem se párkrát byť nechtěně připletla k jednání o provizích,bylo mi naznačeno,že bych měla odejít a neplést se mezi ně.Tak jsem svým pánem.Jestli jsem dobrý šéf,to jsem se svého já ještě neptala.

  superkarma: 0 09.11.2005, 08:39:56
 9. avatar
  [4] Alenka0010 [*]

  Tak já pracuji rok po mateřské dovolené na novém pracovišti a šéfa mám bezvadného. Není to žádný playboy, ale normální chlap, pro mě docela přitažlivý typ. Pro mě je dost důležité, že umí pochválit, působí to pozitivně na mou psychiku. Z dětství totiž nemám sebevědomí nic moc. Vztah ale máme jen čistě profesionální, vykáme si. Občas se domluvíme a pár lidí z naší kanceláře, kteří máme momentálně čas, zajdeme do cukrárny, pokecáme. Někdy si máme opravdu co říct a protáhne se to až do večerních hodin. Myslím si, že je to bezva mít v dnešní době na pracovišti tak pěkné vztahy, moc si toho vážím.

  superkarma: 0 09.11.2005, 08:13:05
 10. avatar
  [2] Mici [*]

  Budu dnes sledovat magazín, jestli nepošle příspěvek Meryl, Nioneta, Jindřiška nebo Capy

  superkarma: 0 09.11.2005, 00:40:55
 11. avatar
  [1] Vivian [*]

  jsem ráda, že šéfa nemám, nesnáším nad sebou autority

  superkarma: 0 09.11.2005, 00:10:04

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme