Zdraví

Sedmero (ván)očních pohrom

Stačí chvilka nepozornosti a úraz je na světě. O Vánocích to platí dvojnásob. Jsme ve spěchu a myšlenkami někde úplně jindy, než bychom měli. A řeč není pouze o tradičních kapřích kostech v krku či vznícených vánočních stromcích. Pozor byste si měli dávat i na své oči. Co všechno se může stát a jak při takových nehodách postupovat, radí oční lékařka.

Vánoční stromeček

Je jednoznačně nejčastější hrozba. Ostré jehličí je „připraveno“ na moment, kdy si z blízka přivoníte k opojné vůni borovice, nebo vám našponovaná větev při neopatrné manipulaci během vteřiny poškrábe rohovku.

oko„Poranění ostrým předmětem je velmi nebezpečné a zasažení oka jehlicí ze stromu zvlášť, protože může vést k dlouhodobým problémům v podobě zánětu rohovky. Poraněné oko vykapejte sterilizujícími očními kapkami a vyhledejte lékaře. Pokud se vám jehlice do oka zapíchne a zůstane v něm, nikdy se nesnažte vyjmout ji z oka sami. Zasažené oko pouze překryjte sterilním obvazem nebo kapesníkem a vyhledejte lékaře,“ radí MUDr. Eva Jerhotová z oční kliniky DuoVize.

Vánoční ozdoby

Vypadají něžně a mírumilovně, ale jakmile se jich nepatrně dotknete (zejména těch „posvátných“ po babičkách), okamžitě se tříští na tisíce drobounkých střepů. Ty pak snadno dokážou proniknout okem. A pokud se neroztříští, tak vám alespoň spolehlivě kontaminují celý povrch těla, včetně očí, drobounkými třpytkami.

„U drobných střípků platí to samé, co u jehlic: může se to snadno stát a pokud jsou střepy do oka zapíchnuté, nesnažte se je vytahovat, ale vyhledejte odbornou pomoc. Drobné třpytky v oku mohou vyvolat podráždění, je třeba vyplachovat proudem studené vody či borovou vodou,“ doporučuje Jerhotová.

Světýlka všeho druhu

Pokud někde platí, že čeho je moc, toho je příliš, pak je to právě zde. Pokud výzdoba vašeho okna probudí v sousedech podezření, že přijel cirkus, mějte se na pozoru. Ani přehnaná světelná výzdoba totiž nedělá očím dobře.

„Příliš světla může vyvolat podráždění oči. Místně se jedná o pálení, začervenání očí, celkově pak může vést časté a agresivní blikání k bolestem hlavy, k nevolnosti, v krajním případě k epileptickému záchvatu,“ připomíná oční lékařka.

Pyrotechnika i obyčejné prskavky

Rakety, dělbuchy, rachejtle a vůbec všechno, co létá zapálené směrem vzhůru (nebo kterýmkoli jiným směrem), je velmi oblíbeným vánočním a silvestrovským zpestřením, ale často také zdrojem sebedestrukce. Zcela bezpečné nemusí být při neopatrné manipulaci ani svíčky či prskavky.

„Při používání zábavné pyrotechniky je vždy prvořadé dodržovat bezpečnostní pokyny. Prudký zásah do oka, případný výbuch střelného prachu v bezprostřední blízkosti oka mívá fatální následky v podobě ztráty zraku nebo i celého oka a samozřejmě může člověka ohrozit i na životě,“ nabádá k opatrnosti odbornice.

František a purpura

Vánoční klasika! Co nehoří, musí aspoň doutnat. Neprůhledný dým ale není tak úplně pastva pro oči!

„Kouř v očích může vyvolat pocit pálení až řezání, podráždění očí, které může přejít v nebezpečný zánět spojivek,“ upozorňuje Jerhotová.

Štědrovečerní tabule  

Nebezpečí hrozí při její přípravě i při samotné konzumaci. Může se snadno stát, že vaše oči při smažení kapra zasáhne prskající olej, nebo si do oka stříknete citrón. Nebezpečí představují i rychlé špunty z láhví od šumivých sektů.

„Kyselina citronová může způsobit podráždění očí. Zpravidla se ale jedná o slabou koncentraci a malé množství. Mělo by stačit vypláchnout oko proudem studené vody, případně vykapat očními kapkami. Kdyby problémy nepřestaly, je nutné vyhledat lékaře. Vystřelená zátka ze sektu může skutečně způsobit nebezpečnou pohmožděninu oka, která může vést i k trvalému zhoršení vidění, v krajním případě i úplné ztrátě zraku,“ varuje oční lékařka.

Dárky a jejich testování

Chtělo by se říci, že pokud se zdravým zrakem přečkáte štědrovečerní hodování, tak máte téměř vyhráno. Bohužel, není tomu tak. Přicházejí poslední kritické okamžiky – rozbalování dárků a jejich testování. Ať už je to dětská pistolka z hračkářství, prak nebo míčky a míče všechno druhu či laserová ukazovátka… Ne vždy se takové nápadité dary obejdou bez zranění okolo stojících.

„Údery tupými předměty do oka můžete způsobit vnitřní zranění oka, či jeho pohmoždění. Laserové ukazovátka mířená do očí mohou způsobit nezvratné změny na sítnici, v jehož důsledku hrozí trvalé poškození zraku,“ dodává Eva Jerhotová.

Čtěte také:

   
23.12.2015 - Oči - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. [7] bobani [*]

  dobré rady Sml67

  superkarma: 0 23.12.2015, 16:40:47
 2. avatar
  [6] cherinka [*]

  Ad dárky - on si někdo dává tak blbé dárky? Sml68

  superkarma: 0 23.12.2015, 15:08:29
 3. avatar
  [5] SNÍŽEK [*]

  já jednou při smažení jsem si oprskla prsty,udělaly se plyskýře a potom mi na ně stoupnul synek v botičkách jak se učil chodit a strhl mi je.Sml15

  superkarma: 0 23.12.2015, 14:16:28
 4. [4] Nikar [*]

  Tak musím říci že prskající olej je pěkné svi..... smažila jsem jednou kuře, a chtěla ho otočit, bohužel vyprskla do oleje z něho voda (smažila jsem ne řízky, ale kuřecí kusy) a olej přímo na mě, na bradě popálenina druhého stupně, naštěstí nosím brýle, takže oči zůstaly v pořádku. Takže od té doby jsem kuře nikdy nesmažila a dávám si fakt pozor. .....jinak zrovna uvedené dárky se k Vánocům nedávají, ne?

  superkarma: 0 23.12.2015, 13:49:04
 5. [3] Boros [*]

  Připomíná mi to moji otázku v předmětu Vaření na základní škole- tenkrát jsem měla Úrazy v kuchyni

  superkarma: 0 23.12.2015, 12:37:28
 6. avatar
  [2] ToraToraTora [*]

  Krom té kuchyně a rachejtlí považuji výše popsaná zranění spíš za důvod k nominaci na Darwinovu cenu

  superkarma: 1 23.12.2015, 07:19:56
 7. avatar
  [1] gerda [*]

  NestrašteSml15 - ve výčtu, aby to teda bylo úplné - chybí možnost, že do oka stříkne česnek. Když jsem ho včera roztírala na prkénku, prskl mi do oka a to byl teda tanec! Sml30

  superkarma: 1 23.12.2015, 05:33:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme