Zdraví

Sedmero letních záludností aneb jak přežít léto bez kil navíc

Zprvu to vypadá úplně nevinně. Víte, že si na talíři dopřáváte víc než jindy,  ale utěšujete se tím, že je to jen občas. Pak připustíte, že je to skoro denně, ale co, vždyť se přece mnohem víc hýbete. Jenže ouha, jak to, že vám začíná být vaše oblíbená letní sukně malá? To přece není možné! Že by se srazila? Bohužel, obvykle to není sukní a vám nezbude, než si přiznat, že vážíte o něco víc. Příloha Hubněte s magazínem Žena-in.cz vám může pomoci se podobné nepříjemnosti vyhnout. Čtěte, jaká jsou letní rizika na talíři, co se týče nenápadného přibírání.

1. Zmrzlina

Jeden kopeček z vás boubelku neudělá, ale každodenní porce zmrzliny už se na váze projeví. Takže pozor na ni.

 - když už, dopřejte si zmrzlinu spíše dopoledne, nejvýše zkraje odpoledne, a dejte si pak o něco menší večeři

 - nedávejte si zmrzlinu hned jako zákusek po jídle

 - dejte si raději vodovou než smetanovou

 - vážně musíte mít tři kopečky?  A tu největší, co je v mrazicím boxu?

2. Mlsání na výletech 

Taková oplatka vám sice dodá energii ke zdolání vzdálených kopců, jenže někdy je té energie víc, než je nezbytně nutné. Sušenky, oplatky, bonbony, nebo třeba párek v rohlíku, které si dopřáváte během pěších výletů, jsou pěkně zrádné, a konkrétně třeba tatranka nebo ten párek s rohlíkem mají skoro tolik energie jako menší oběd, navíc u sušenky ve formě tuků a cukrů.

 - zabalte si raději ovoce, zeleninu, případně oříšky, ale jen hrstičku, případně si připravte nějakou zdravou svačinu z celozrnného pečiva.

3. Opulentní pozdní večeře

Je to takový letní nešvar. Člověk se během léta přes den často pořádně nenají, protože je přes den na výletě, u vody a podobně, takže jen tak uzobává, jí zabalenou svačinu anebo různé pokroutky, výsledkem čehož je dojem, že toho jídla nebylo moc a že večer je třeba to dohnat. Připočteme-li k tomu fakt, že v létě se nezřídka večeří později, je na kila navíc zaděláno.

 - ideální letní večeří jsou lehké saláty s množstvím zeleniny, příloh v podobě těstovin a pečiva by mělo být spíše méně

 - není nutné jíst nejpozději v nějakých pět hodin večer, ale nemělo by to být později než tři čtyři hodiny před odchodem na lůžko

4. Mastné jídlo u moře

Asi jste si toho už všimli. Typické je to například v Chorvatsku - ač u moře, neznamená to, že se tam na talíři dočkáte jen zdravé stravy. Často bývá extrémně mastná, přílohy jsou opečené... a na mořském břehu tak chutná. Pozor na to, když si například v hotelu nemůžete vybrat, jídlo nedojídejte a co to jde, nahrazujte ho saláty.

5. Hutné jídlo u babičky, tetičky, u kamarádů...

Léto je časem všelijakých návštěv a také pobytů na chalupě, kde se vařečky ujímá babička, rozená kuchařka. Pokud jejím klasickým jídlům v podobě úžasných jahodových knedlíků zalitých máslem nebo domácí svíčkové nedokážete odolat, smiřte se s tím, že na konci pobytu si budete popošívat knoflík.

 - dopřávejte si hutná jídla maximálně k obědu, nikdy ne k večeři

 - říkejte si o menší porce a rozhodně si nepřidávejte, i kdyby vám chutnalo sebevíc

 - choďte na dlouhé procházky, vytáhněte ze stodoly kolo, přeplavte pětkrát rybník

6. Pivo

Pivo je zrádné dvojnásob. Obsahuje samo o sobě dost kilojoulů a jeho vliv na přibírání nežádoucích kil se ještě zvyšuje, pokud ho nepijeme jen na žízeň třeba po celodenním výletě, ale zapíjíme jím nějaké mastné jídlo. Trávení to sice ocení, ale naše postava už méně - cukry z piva a tuky z jídla se spojí v mimořádně silného spojence.

 - dopřejte si klidně pivo, ale jen jedno na zahnání žízně

 - dejte přednost tomu, které je méně kalorické, tedy světlému před černým

 - nezapíjejte pivem hutné jídlo 

 - pokud vás čeká večerní posezení s alkoholem, pijte spíše suché víno a vodu než pivo

7. Jíte víc než obvykle

Tohle je vlastně takový součet všech výše zmíněných neřestí: možná se nějak výrazně nedopouštíte ani jedné z nich. Zmrzlinu si dáte jen občas, stejně tak jen občas povečeříte opečenou klobásu a domácí knedlíky máte nejvýše v neděli u babičky. Jenže součet je jednoznačně ve váš neprospěch - celkově přijímáte podstatně více energie než během hektického pracovního roku, a vaše váha proto jde nahoru. Proto na to myslete dříve, než šokovaná pohlédnete pravdě v podobě displeje vaší váhy do očí.

Letní přejídání se a mlsání v sobě skrývá jednu záludnost: jeho následky se neprojeví okamžitě. Takže můžete snadno nabýt dojmu, že i když si dopřáváte víc než během pracovního roku, kalorie bez následků mizí kdesi ve vzduchu. Jenže ony se vám za dva tři týdny začnou sčítat i s úroky a věřte, že, co se skryje ve volné letní sukni, bude  plavkách nebo vypasovaných šatech o to více vidět. Lepší proto je hřešit jen s mírou: dopřejte si, ale nezapomeňte, že pak musíte ubrat na jídle a přidat na pohybu.

           
   
04.07.2005 - Zdraví - autor: Anna Příhodová

Komentáře:

 1. avatar
  [17] Lemonka [*]

  Návrat z dovolené, na které máte pivovar přes ulici = 4 kila nahoře ...ale dovolená to byla výborná!!

  superkarma: 0 24.07.2005, 15:30:48
 2. avatar
  [13] Pajenka [*]

  Chodíme často s přáteli posedět na letní zahrádky.Dříve jsem popíjela pivka a bylo to znát.Teď si raději dávám vinný střik.Tak tři týdny jím jen do 18 hodiny,a to skoro vše,kromě bílého pečiva a tučného masa.Samozřejmě nejím žádné sladkosti.Pohybuji se tak 3x až 4x týdně,buď kalanetika,aerobic nebo dlouhé procházky se psem,občas kolo.Zatím jsem zhubla 3 kila.Ale to bříško nějak pořád nejde dolů.

  superkarma: 0 05.07.2005, 15:55:17
 3. [11] Janík [*]

  léto bez kil ? Doma nemít nic k jídlu, hlavně ne žádný , jo jinak mám nato pořád chuť, když vím, že to v lednici je, pořád chodím a zobu . O dovolené nepodlehnout ? No to bych chtěla vidět toho, kdo to vydrží , já teda rozhodně ne, ještě když člověk nemusí vařit a vidí ty dobroty

  superkarma: 0 05.07.2005, 09:27:49
 4. avatar
  [10] Kekka [*]

  Tak zrovna dneska jsem si dala zmrzky dvě. A mám výčitky.

  superkarma: 0 04.07.2005, 22:42:11
 5. avatar
  [9] Gwendylon [*]

  Pivo nepiju, zmrzlinu tak jednou týdně kopeček citronové nebo pomerančové, pokud je vedro, přes poledne sním tak půl jablka, a večer trochu rýže, rozhodně ne knedlík nebo omáčku, prarodiče nemám a k moři nejedu... tak zas půjde něco přes léto dolů

  superkarma: 0 04.07.2005, 19:18:06
 6. avatar
  [8] m.k. [*]

  Mám ráda zmrzku,ale i to pivo,hlavně černé

  superkarma: 0 04.07.2005, 17:18:23
 7. avatar
  [5] Tanzi [*]

  Na dovolených je nejhorší to, že se většinou hubnoucí nemůže stravovat, tak jak je zvyklý...teď ještě navíc ta lákadla.
  Nejhorší na tom všem je, že třeba nárust kil ani není tak hrozivý, ale dostat se po dovolené zpět do "vyjetých kolejí"..to je někdy moooc těžké.

  superkarma: 0 04.07.2005, 10:59:44
 8. avatar
  [3] závislá na čokoládě [*]

  Dovolené se obábám už těď,protože určitě přiberu.(nevemte si dobroty, když je to formou švédských stolů, přece to tam nenechám).Takže po létě se bude hubnou znovu... Přeji všem pěknou dovču

  superkarma: 0 04.07.2005, 10:24:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme