Zdraví

Sedm potravin, které byste měli vyřadit, pokud máte vysoký tlak

Vysoký krevní tlak představuje rizikový faktor řady kardiovaskulárních onemocnění, která mohou zkrátit náš život. Léčba hypertenze zdaleka nespočívá pouze v užívání léků, neméně důležitá je také vhodná změna životosprávy.

Víte, které potraviny krevnímu tlaku nesvědčí?

1. Cukr

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak normalizovat vysoký krevní tlak, je hubnutí. Pokud se chcete zbavit nadbytečných kil, začněte s omezením jednoduchých cukrů. Ty najdete například v čokoládách, sušenkách, bonbónech nebo slazených nápojích.

2. Hranolky a slanina

Smažené hranolky nebo slanina mohou být uvedeny jako příklad tučných potravin s vysokým obsahem soli, kterým bychom se rovněž měli vyhnout, pokud nás trápí zvýšené hodnoty krevního tlaku.

tlak

Zdroj foto: Shutterstock

Čtěte také:

3. Plnotučné mléko

Mléko je sice bohatým zdrojem bílkovin, vápníku a vitamínu D, pokud je ale plnotučné, obsazuje rovněž velké množství nasycených tuků. Trpíte-li hypertenzí, raději zvolte polotučnou či nízkotučnou variantu.

4. Káva

Kofein, který je obsažen v kávě, ale také energetických nápojích, může způsobit krátkodobý vzrůst krevního tlaku, jenž může mít neblahý dopad na naše zdraví. Jedinci, kteří trpí hypertenzí, by proto jejich konzumaci měli omezit na minimum.
kava

Zdroj foto: Shutterstock

5. Zmražené a konzervované potraviny

Přestože si tyto potraviny kupujete v dobré víře, že je v nich ukryta například zelenina, raději dejte přednost čerstvé alternativě. Ve zmražených a konzervovaných potravinách se totiž pro udržení vyšší trvanlivosti nezřídka skrývá velké množství soli, která krevnímu tlaku neprospívá.

6. Stolní sůl

Nebojte se výrazně omezit dosolování svých jídel. Existuje celá škála bylinek a koření, díky kterým vám mohou pokrmy chutnat i bez soli.

7. Alkohol

Jedna sklenka vína sice krevní tlak nijak výrazně nezvýší, a alkohol proto nelze z tohoto hlediska přímo zakázat, jeho nadměrná konzumace je však prokazatelně spjata s nárůstem tlaku krve a mnohými dalšími zdravotními riziky.

Autor - uLékaře.cz

   
08.08.2016 - Zdraví - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. avatar
  [8] Matinea [*]

  lenka.ms — #5A zdůvodnil ti nějak lékař proč nemůžeš kávu, když máš nízký tlak?

  Mně naopak už kdysi už jeden ostravský dorostový doktor kafe doporučil a dokonce i malého prcka po ránu Sml52.

  superkarma: 0 08.08.2016, 21:57:37
 2. avatar
  [7] SNÍŽEK [*]

  lenka.ms — #5 na nízký tlak by se právě káva měla pít a dostatek tekutin Sml63

  superkarma: 0 08.08.2016, 20:21:34
 3. [6] milionarka [*]

  nea — #4 Naprosto souhlasím. Léčím se i na vysoký tlak i na štítnou žlázu. Lékař na vysoký tlak mi řekl nesolit, lékařka po testech na š.žlázu mi řekla, že musím přidat sůl, že mám málo sodíku. Tak si vyberte :-)

  superkarma: 0 08.08.2016, 13:25:10
 4. avatar
  [5] lenka.ms [*]

  Mám tlak odjakživa dost nízký. Nyní mi lékař zakázal kávu, ale alternativu na zvýšení tlaku mi nenabídl. Potřebuju něco, protože se motám a jsem stále ospalá, ale Mudr. pravil, že prej to ničemu nevadí. Tak nevím Sml15.

  1. na komentář reaguje SNÍŽEK — #7
  2. na komentář reaguje Matinea — #8
  superkarma: 0 08.08.2016, 13:20:46
 5. [4] nea [*]

  Sůl, blbost!!! Moje vlastní zkušenost. Dlouhá léta jsem omezovala sůl na minimum, zvykla jsem si a skoro nesolit mi nevadilo. Rodina si tolerantně dosolila na talíři. A výsledek! Onemocnění štítné žlázy i z nedostatku jódu. Tak to je ta dlouhodobá neslaná dieta!!! Přinesla větší problémy než trošku zvýšený krevní tlak. Je to jen můj názor a moje zkušenost. Nikomu ho nevnucuji.

  1. na komentář reaguje milionarka — #6
  superkarma: 2 08.08.2016, 12:49:02
 6. avatar
  [3] metro84 [*]

  Hmmm, myslím, že cukr, smažená jídla a alkohol by měl vynechat úplně každý. Zmražené a konzervované - když je nouze na přípravu jídla, ok, ale rozhodně ne na pravidelné stravování. A se solí asi jako s cukrem... Káva? Jedno malý kafe za den snad neuškodí, s lžičkou mléka snad též ne.... Leda by to někdo bral např. vzhledem k acidobazické rovnováze, tak to je potom jiná....

  superkarma: 1 08.08.2016, 11:39:36
 7. avatar
  [2] denkas [*]

  Nastěstí mam spíš nízký Sml59

  superkarma: 0 08.08.2016, 09:56:18
 8. [1] bobani [*]

  důležité

  superkarma: 0 08.08.2016, 09:46:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme