Zdraví

Sedm mýtů o bolestech zad

Většina z nás zná potíže se zády v nejrůznějších podobách podstatně důvěrněji, než bychom chtěli. A právě možná díky tomu o této civilizační chorobě koluje mezi lidmi kromě faktů i mnoho mýtů. Rádi bychom vás seznámili s několika z nich.

1. Vždy seďte rovně

Hrbení se zádům stoprocentně škodí, ale sedět dlouhou dobu úplně rovně pro ně také není zrovna dobré. Pokud tedy máte sedavé zaměstnání, je dobré se alespoň čas od času protáhnout nebo projít.

záda

2. Nezvedejte těžká břemena

Při zvedání věcí s vyšší váhou není ani tak důležitá hmotnost jako způsob, kterým to děláte. Pokud totiž používáte správnou techniku, vaše záda trpět nebudou. Nejlepší je, když si sednete „na bobek“ k předmětu tak, abyste jej měli umístěný na podlaze mezi nohama. Narovnejte se v zádech a srovnejte hlavu. Tak docílíte toho, že hmotnost břemene zvednete silou svalů nohou, a ne zad. Během akce držte tělo ve stále stejné pozici – nekruťte se a ani jinak neohýbejte. Váha předmětu by se totiž přenesla na svalové skupiny zad, které se pak přetíží a začnou bolet.

3. Při potížích uleví postel

Odpočinek vám sice může při akutní bolesti ulevit, ale určitě není dobré zůstávat v posteli. Den či dva vleže či polosedě totiž může zádům více uškodit než pomoct.

4. Za bolest může zranění

Problémy se zády bývají způsobeny podstatně větším množstvím příčin. Kromě zranění také degenerativními změnami na meziobratlových ploténkách, infekcemi a vrozenými deformacemi. 

5. Být hubený znamená mít zdravá záda 

Většině lidí se tyto potíže nevyhnou a ani štíhlí lidé nemusí být výjimkou. Pro bezbolestná záda je zásadní silný a stabilní svalový korzet spolu s dostatkem kostní hmoty, což ani hubený člověk nemusí nutně mít. Například jedinci trpící mentální anorexií mohou trpět různými nedostatky živin, což může vyústit mimo jiné i v úbytek kostní a svalové hmoty, a tedy i v bolesti zad.

6. Cvičení spíše škodí

Pravidelné a správné cvičení je právě naopak prevencí proti bolestem zad. Při akutní bolesti lze rovněž cvičit, ovšem za předpokladu, že se nejedná o poranění vyžadující klidový režim (např. zlomeninu). Pohyb se doporučuje v podstatně vyšším procentu případů, než se zakazuje. Intenzitu cvičení je ale potřeba přizpůsobit aktuálnímu stavu, s čímž vám může poradit lékař nebo fyzioterapeut.

7. Nejlepší je tvrdá matrace

Španělská studie zkoumající lidi trpící dlouhodobými bolestmi zad tento fakt vyvrací. Podle ní jedinci spící na matraci střední tvrdosti trpěli menšími bolestmi než ti, co odpočívali na tvrdých podložkách. Nicméně v závislosti na příčině bolesti zad a spánkových návycích mohou různí lidé potřebovat různé matrace.

Zdroj: www.revmaticke-nemoci.cz

   
16.03.2015 - Zdraví - autor: U lékaře

Komentáře:

 1. [7] mismidka [*]

  Sml16

  superkarma: 0 16.03.2015, 22:34:39
 2. avatar
  [6] aviaki [*]

  Teď už druhý týden marodím, luplo mi v zádech, skoro jsem se nemohla hýbat. Ani jsem si neobula ponožky a čípky na bolest jsem odmítla z praktických důvodů (obutí ponožek od manžela mi nebylo tolik proti srsti Sml58), pečlivě jsem ležela, ale k tomu se mi přidal hrozný kašel, tudíž teď pro změnu mám docela silnou bronchitidu. Doktorka ale říkala, že ty záda už asi byly k tomu (i když předcházely kašli asi o 5 dní). Takže se pořád povaluju, protože cvičit bych asi nezvládla - už když chvilku sedím u počítače, jsem zpocená jak dvířka od chlívka.

  superkarma: 0 16.03.2015, 12:31:31
 3. avatar
  [5] kobližka [*]

  Tvrdá matrace? Copak jsem poustevník? Sml16

  superkarma: 0 16.03.2015, 11:39:37
 4. avatar
  [4] delfi.na [*]

  zrovna v pátek mě fiklo v zádech a je fakt, že lepší je se hýbat, než ležet Sml16

  superkarma: 0 16.03.2015, 10:35:01
 5. avatar
  [3] dzeja [*]

  to je zase někdo moc chytej Sml68Sml68

  superkarma: 0 16.03.2015, 09:37:49
 6. [2] theplana [*]

  Zajímavé, o zádech.

  superkarma: 0 16.03.2015, 09:01:29
 7. [1] manislava [*]

  Sml80

  superkarma: 0 16.03.2015, 05:38:59

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme