Jednou nastane čas, kdy budete pro své děti nejtrapnější bytost na světě. Pokud nevíte, jak na to, máme pro vás návod. Později bude právě většina vašich trapností to, čeho si na vás budou už dospělé děti vážit.

sill

Nejtrapnější bytosti pod sluncem jsou rodiče! Je vám tahle informace blízká? Měla jste trapné rodiče a teď jste stejně trapnou matkou? Nejste sama. Troufám si říct, že v tom s vámi lítají aspoň dvě třetiny matek, jejichž potomstvo právě dorostlo do pubertálního věku.

Není to tak dávno, kdy jsem i já měla trapnou matku. Nejtrapnější byla, když mě nechtěla pustit na intr a já si kvůli tomu musela vybrat jinou školu. Zatímco nejstarší sestra na školu na druhém konci Česka mohla. Nespravedlnost. Pro ségru zase byla trapná, když nosila kalhoty s kapsami po stranách, tzv. kapsáče. Zatímco mně to připadalo docela fajn. Nejen proto, že jsem jí je koupila za svoje první těžce vydřené peníze z chmelové brigády. Je zvláštní, jak se pohledy dvou dětí na jeden počin rodičů liší.

Je ještě zvláštnější, že ať uděláte cokoli, trapná budete stejně. Můžu vás ale uklidnit. Ze zkušeností vím, že z toho docela rychle vyrostou. Neničte si nervy a berte to s nadhledem. Později totiž bude právě většina vašich trapností to, čeho si na vás budou vážit. Mluvíme zejména o následujících věcech.

1.    Oblékejte se mladistvě. Pokud máte dceru stejné konfekční velikosti, občas si půjčete její tričko. Bude zuřit. Neumíte se oblékat, a ještě jí kradete věci. Za pár let koupí dvě stejná trička. Jedno vám dá.

2.    Buďte starostlivá. Zajímejte se o prospěch ve škole. Chtějte vědět, kam jde, s kým jde, kdy se vrátí a nedovolujte nikomu toulat se venku dlouho do noci. Když odjíždí na školu v přírodě nebo na dovolenou bez vás, nezapomeňte jednu z nejtrapnějších vět: „Dávej na sebe pozor.“ Nikdy vám to neřekne, ale o něco později tuhle starostlivost ocení a ještě později bude mít stejný strach o vás.

3.    Chovejte se spontánně. Smějte se nahlas (a to i na veřejnosti), vyprávějte svým stejně trapným kamarádkám vtipy. Buďte trochu škodolibá a nezapomeňte občas na recesi. Tohle je výhradou mladých, oni to dělat můžou. Vy ne. Až vaše dítko dospěje, nechá se slyšet, že dobrý smysl pro humor má po vás.

4.     Další výhradou mladých je fyzický kontakt s partnerem. A proto občas obejměte nebo polibte svůj protějšek i vy. Pro vašeho pubescenta to bude nechutné, trapné a opět si bude říkat, že byste si měla uvědomit, že vám už není patnáct let. Až vám přijde představit nového přítele nebo novou přítelkyni, budou se držet za ruku. Pak jednou zaslechnete: „Naši se mají pořád hrozně rádi a je to na nich vidět. To je super!“

5.    Fyzický kontakt udržujte i se svým dítkem. Hlavně před jeho spolužáky ho občas pohlaďte po hlavě, poplácejte po zádech, a pokud odjíždí na dlouhou dobu mimo domov, obejměte ho, nebo polibte. Tohle vám taky neřekne, ale za čas mu to bude chybět.

6.    Obklopte děti povinnostmi. Chtějte pomoc v domácnosti, přenechejte jim nějakou tu práci a ještě je nuťte do učení. Je spousta zajímavějších věcí, o které kvůli vám přijdou. Jste nejhorší matka na světě. A jednou možná řeknou: „Máma mě naučila zodpovědnosti.“

7.    Nezapomeňte občas podotknout, že se mu/jí to jednou všechno vrátí. Samozřejmě nevrátí. Proto ON nebo ONA rozhodně nemůže být tak trapná. Vy víte svoje, ale někomu v pubertě tohle přesvědčení nerozmluvíte. Pocitu zadostiučinění se dočkáte o generaci později. Až jako babička přijdete na návštěvu, uslyšíte své dospělé dítko, jak vnučce říká: „Počkej, jednou se ti to vrátí.“ Společně se zasmějete.

Věřte mi, vím, o čem mluvím.

Reklama