Ženy po čtyřicítce často podceňují preventivní gynekologické prohlídky a význam antikoncepce. Podle průzkumů (STEM/MARK) 32 % žen tohoto věku neužívá žádnou antikoncepci a dalších 10 % žen považuje za dostatečnou ochranu před otěhotněním přerušovaný styk, který je nejméně spolehlivou antikoncepční metodou. Přitom neplánované těhotenství v tomto věku je pro ženu jak fyzickou, tak psychickou zátěží. Lépe je nechtěnému těhotenství předcházet, než následně řešit, zda jít na interrupci nebo si „neplánované“ dítě nechat. Existuje mnoho dalších vážných důvodů, proč si do diáře poznamenat každoročně alespoň jeden termín preventivní gynekologické prohlídky.
Preventivní vyšetření (screening) rakoviny děložního hrdla
Právě v tomto věku je vznik zhoubného onemocnění čím dál pravděpodobnější. V současnosti je známa příčina (především infekce lidským papilomavirem v souhře s dalšími rizikovými faktory), ale především při včasném odhalení a odstranění předrakovinných změn se riziko karcinomu děložního hrdla výrazně snižuje. Screening karcinomu děložního hrdla je součástí každé preventivní prohlídky.
Včasná diagnostika dalších gynekologických onemocnění
Moderní aktivní žena by si měla gynekologa pečlivě vybírat nejen podle jeho přístupu k ní samotné, ale i podle vybavení ordinace, k němuž patří i ultrazvuk. Ultrazvukové vyšetření pomůže odhalit i takové změny, které jsou jinak oku lékaře skryty. K tomu patří například změny ve tvaru a struktuře vaječníků, posouzení děložní sliznice a odhalení jejích nepravidelností či sledování vývoje myomů (nezhoubných nádorků z děložní svaloviny). Tak lze v časných stadiích diagnostikovat mnoho onemocnění, která jsou pak lépe léčebně ovlivnitelná.
Kontrola stavu (krevní tlak, hmotnost)
Erudovaný gynekolog (nebo zdravotní sestra) současně vyšetří i základní ukazatele zdravotního stavu, změří krevní tlak, hmotnost a je-li to zapotřebí, pak doporučí další, třeba i laboratorní vyšetření.
Úprava poruch menstruačního cyklu
Kolem čtyřicátého roku u mnoha žen dochází ke změnám v menstruačním cyklu, intervaly mezi krvácením se mohou prodlužovat, nebo zkracovat. Může jít o důsledek hormonálních změn, které vyvrcholí klimakteriem (přechodem) a menopauzou (posledním menstruačním krvácením), ale může jít i o příznak vážného onemocnění. To gynekolog při prohlídce zjistí a navrhne léčbu.
Léčba menoragie (silné menstruační krvácení)
Silné menstruační krvácení (menoragie), při němž odchází větší kusy děložní sliznice, jsou častým problémem žen po čtyřicítce. Časté a silné menstruační krvácení vede k nadměrné krevní ztrátě, až k rozvoji chudokrevnosti (anemie). Pacientky jsou unavené, bez elánu, kvalita jejich života je výrazně snížena. Je zapotřebí zjistit, co je příčinou menoragie (může to být například myom, zánět, další onemocnění, ale i hormonální nerovnováha). Dříve se těžká menoragie řešila operačním odstraněním dělohy. Dnes existují i další metody, například nitroděložní systém s hormonem nebo antikoncepční přípravky s velmi nízkou dávkou hormonů (viz dále).
Antikoncepce pro pokročilejší
Žena po čtyřicítce (až do menopauzy) potřebuje spolehlivou antikoncepci, která respektuje i její věk. I pro ženy v tomto věku, kdy se mohou vyskytnout zdravotní obtíže, které výběr antikoncepční metody zužují, lze najít vhodný typ ochrany před nechtěným těhotenstvím. Jde například o pilulky s velmi nízkými dávkami estrogenu a nitroděložní systém s hormonem.
Nejméně estrogenu (15 mikrogramů ethinylestradiolu) obsahují např. pilulky Mirelle, které mají navíc užívací schéma 24+4 (24 pilulek s hormony, 4 pilulky placebo). Toto schéma má mnoho výhod. Patří k nim např. nižší kolísání hladin hormonů a lepší kontrola užívání pilulek. Při schématu 24 + 4 nedochází k počítání obvyklé sedmidenní pauzy, ale žena užívá pilulky nepřetržitě, což vylučuje zapomenutí užití pilulky v novém cyklu.
Pro ženy, které nechtějí myslet na svou antikoncepci každý den, je vhodný nitroděložní systém s hormonem (Mirena), který poskytuje spolehlivou pětiletou ochranu před otěhotněním, aniž by měnil hormonální hladiny. Hormon (levonorgestrel) se uvolňuje přímo v místě svého působení, tedy v děloze, a do krve se vstřebává v zanedbatelném množství. Na rozdíl od klasických nitroděložních tělísek nezvyšuje výskyt gynekologických zánětů a nepůsobí bolestivou a silnou menstruaci. Právě naopak, Mirena menstruaci podstatně zmírňuje, některé ženy přestanou menstruovat úplně. Používá se i terapeuticky v léčbě menoragie (silné menstruační krvácení), může zmenšit malé myomy. Nitroděložní systém brání nadměrnému růstu děložní sliznice, což je příčina silného krvácení. Protože hormon působí jen v děloze, je tato antikoncepce vhodná i pro ženy, které ze zdravotních důvodů (například při zvýšeném riziku srdečně-cévních chorob, zvýšeném krevním tlaku, apod.) nemohou užívat hormonální antikoncepci obsahující estrogeny.
Mirena je jednou z nejlevnějších a nejspolehlivějších metod hormonální antikoncepce. Tato antikoncepce představuje jednorázovou prvotní investici. Pokud se částka při pětiletém využití nitroděložního systému rozdělí na jednotlivé měsíce, dostáváme se na částku menší než 100 Kč. Dalšími výhodami, které tato metoda nabízí, jsou méně časté návštěvy u gynekologa pro předepsání receptu na antikoncepci, především pak kratší a slabší menstruace, čímž žena ušetří i na hygienických potřebách, což je při současných cenách nezanedbatelné.
Včasné řešení preklimakterických změn
Hormonální změny, které jsou způsobeny pozvolna klesající činností vaječníků, k níž dochází zhruba od 35. roku, jsou provázeny nepříjemnými příznaky - již zmíněné nepravidelnosti menstruačního cyklu, silné krvácení, ale i bolesti hlavy, poruchy spánku, zvýšená únava. Tyto příznaky se u mnoha žen stupňují až do tzv. klimakterického syndromu, který asi u 10 - 15 % žen vyžaduje léčbu.
V současnosti se hovoří o tzv. managementu klimakterických potíží. Pilulky s nejnižší dávkou hormonů (Mirelle) přináší zdravým ženám nekuřačkám po čtyřicátém roce věku kromě spolehlivé antikoncepce i další zdravotní benefity, jako je odstranění prvních klimakterických příznaků či úprava nepravidelné menstruace. Antikoncepční pilulky s velmi nízkou dávkou hormonů mohou ženy po čtyřicítce užívat až do přechodu.
Výraznou pomocí v managementu klimakterických potíží je taktéž nitroděložní systém s hormonem, který mírní v preklimakteriu častou menoragii, a navíc „hlídá“ děložní sliznici před přerůstáním. Pokud pak žena potřebuje léčbu klimakterického syndromu, lze ženě se zavedeným nitroděložním systémem podat pouze samotný estrogen ve vhodné dávce a formě. Tato kombinace nabízí ženě optimální řešení případných problémů během přechodu.
Každá žena má život ve svých rukou. Záleží na ní, jakého gynekologa si zvolí, aby měla jistotu ohledně svého zdraví. Může svým rozhodnutím ovlivnit kvalitu svého života Správná volba antikoncepce ji umožňuje naplno prožívat desítky let po čtyřicátých narozeninách.
MUDr. Jiří Zvolský
soukromá gynekologická ambulance, Opava
Nový komentář
Komentáře
Lékařku navštěvuji pravidelně jednou za rok, nebo podle potřeby.
Chodím jednou za rok.
Chodím
chodím 2x do roka ať mám klid na duši, myslím, že je to potřebné
kobližka — #29 ano, já osobně znám teda i takové,co nebyly 12 let, je to škoda, myslím si, že stud je zbytečný a screeningové metody jsou dost dobré na to, aby "kdyby něco", tak se vše zachytilo a řešilo.
Trefa — #43 i tak je třeba ke gynekologovi chodit! Jak píšeš, pochopila jsem, že ostatní orgány máš, tzn. vaječníky, vajcovody a kdyby i ty ne, tak máš vnější pohlavní orgány a ty je třeba také kontrolovat. Takže hurá na prohlídku
I když už jsem mnohem starší tak chodím na pravidelné prohlídky i pravidelně na mamograf, mám se pořád ještě ráda.
Trefa:ja uz nechodim ke ginekologovi,nebot nemam uz delohu.
Altamora — #41 no...agresivní, to mám spíš dojem, že jsou agresivní uživatelky HA, normálně mám dojem, jako by jich byla většina v nějaké HA sektě, vychvalují si to, posílají si odkazy, kdo nebere s nima, bere proti nim...atd.
Za sebe- dceři bych HA nedovolila!
Lisa11 — #39 Kdy bylo to dříve, kdy byly ženy zdravé, nerodily nechtěné děti a netrápily je problémy v přechodu? Že by to bylo tehdy, kdy mnohé z nich vykrvácely právě při přechodu? Proč jsou odpůrkyně hormonální antikoncepce a hormonální substituce tak agresívní? Že by nedostatek hormonů? A vůbec - v dobách, kdy byly ženy imrvére furt těhotné se z jejich moči ty těhotenské hormony do vody neuvolňovaly? (Neberu HA ani HS, bohudík nemusím.)
K lékařce chodím pravidelně a přechod jsem překonala bez hormonu a bylo to celkem v pohodě.
Suzanne — #37 Je jasné,že když to do sebe ládujete,tak si nepřiznáte,že byste z toho mohla dostat rakovinu nebo třeba mrtvici. Jenže z čeho mají mladé ženy rakovinu prsu? Dříve to byla spíš záležitost žen po přechodu. Ony i vědecké výzkumy potvrzují,že tu vyšší riziko je. Samozřejmě záleží na tom, kdo výzkum platí. Jestli je to výrobce antikoncepce, tak výsledky, týkající se rakoviny prsu, zamlčí. Nejhorší je, že močí ženských, které se tím cpou, se hormony dostanou do vody. Čistička je bohužel neumí odstranit a tak všichni chtě nechtě hormony užíváme s pitnou vodou. A to i malé děti od narození.
No jo,měla bych se tam zase letos objednat
kareta — #33 Tak podle vyprávění přechod naše babičky i prababičky trápil. Ale k doktoru s tím asi nechodily, to je pravda.
Lisa11 — #22 Vzhledem k tomu, že jsem jeden čas nějak spolupracovala s Mamma Help, poznávacím znamením nemocných žen opravdu nebylo braní HA. Nicméně to nic nemění na tom, že některé ženy hormony prostě nechtějí, mají na to nárok. Mně HA vyhovuje, je mi přes čtyřicet a cítím se s tím dobře.
ja jsem u nej jak doma skoro kazdy mesic
Chodím pravidelně,nic jsem nikdy nebrala,hormony mají vedlejší účinky.....ač jsou už jak píší lékaři v nepatrném množství
chodím na preventivky
neplánované těhotenství je větší fyzická zátěž než plánované..????

Pan doktor je správnej lobista, jak někdo nebere hormony, tak je to samý TY TY TY hazardérko, budeš pykat
.
Jak jen mohly naše babičky přežít bez pravidelných stěrů a prohlídek je mi taky záhadou...pro MODERNÍ ženy bych podotkla, že skutečně neměly babi ani prababi víc jak chtěný počet dětí (2-3) a ani nechodily na interupce. Přechod je nijak neomezil ani nepotřápil. Ale dnes jsou prášky skutečně na všechno, na tloustnutí, na hubnutí, na otěhotnění, na neotěhotnění, na přechod, na snědou pleť, na světlou pleť...to jednou bude průůser
heligona — #31 Jakožto diskutiující pod tebou odpovídám:
1.zábavu si představuji jinak
2.jsem uvědomělá
3.každý horor se dá přežít
To je ale divný článek, nabádá k návštěvám gyndy, ale argumentuje průzkumem ohledně braní antikoncepce. Jak to spolu souvisí?
Taky nechápu souvislost s věkem, to jako že někdo chodí na prohlídky pravidelně a ve 40-ti si najednou řekne - už to nemá cenu, kašlu na to? Nebo celý život nechodí, pak si řekne - aha, je mi 40, tak začnu? Asi těžko
A ještě bych se ráda zeptala diskutujících pode mnou, které to "už neba" - vy jste tam dřív chodily pro zábavu?