S tím, jak se v práci stále více používají počítače, přicházejí i různé zdravotní problémy způsobené sedavým zaměstnáním – bolesti zad, krční páteře a v neposlední řadě i únava očí. Podle proběhlých studií má nějaké obtíže s viděním okolo 50–90 % pracovníků s počítačem. Jak ale unaveným očím předejít?

 

Existují rady, které pomůžou zmírnit únavu očí a celkově zredukovat i příznaky tzv. computer vision syndrome:

 

Pracujte se správným přístrojem

Toto je jedna z nejdůležitějších věcí, které můžete pro své oči udělat. Ujistěte se, že monitor vašeho počítače splňuje všechny předepsané normy.

 

Používejte přiměřené osvětlení

Oční napětí je často způsobené příliš silným světlem, ať už umělým nebo přírodním ze sluníčka. Pokud používáte PC, mělo by být vaše osvětlení asi poloviční oproti zbytku místnosti. Používejte tedy žaluzie, záclony, popřípadě si obraťte stůl směrem od okna.

 

Minimalizujte odlesky

Odlesky od stěn stejně jako odlesky přímo od obrazovky počítače nepůsobí na oči příliš dobře. Nainstalujte si na monitor antireflexní desku (kryt), a pokud je to možné, vymalujte stěny tmavými matnými barvami.

 

Nosíte brýle? Pak používejte antireflexní skla, která minimalizují odraz od přední i zadní strany skla.

 

Pořiďte si nový displej

Pokud jste to do této doby ještě neudělali, vyměňte svůj starý monitor (CRT) za nový, plochý LCD panel, tedy takový, jaké se používají například u notebooků. LCD displeje totiž na rozdíl od starých katodových monitorů tolik „nesvítí“ a díky tomu daleko méně zatěžují oči. Chybu určitě neuděláte, pokud si nastavíte vyšší zobrazovací frekvenci. Ta pod 75 Hz totiž oči hodně namáhá.

 

Nastavte si správně jas a kontrast monitoru

Upravte si nastavení jasu a kontrastu svého monitoru tak, aby dobře vyhovoval jak světlu v okolí počítače, tak i vašim očím. Otestovat to můžete následovně: Zkuste se podívat na pozadí této stránky. Pokud ho vnímáte jako zdroj světla, máte kontrast nastavený příliš vysoko. Pokud se vám ale naopak zdá příliš temné, trochu kontrast zvyšte.

 

Správně si nastavte obrazovku počítače

Nejen správné nastavení jasu a kontrastu je u počítače důležité. Také velikost a barva písma na obrazovce hrají důležitou roli. Patříte mezi ty, kdo na monitoru každodenně luští „blechy“? Pak své oči unavujete daleko více a rychleji než váš kolega s optimálně nastavenými parametry. A jaká je ta „správná“ velikost písma? Pro každého jiná. Co vyhovuje jednomu, nemusí být ideální pro druhého. Pokud čtete velikost písma bez problémů a bez námahy, je to přesně ono.

 

Barvu písma zvolte nějakou klidnou, nerušivou a neutrální, jako je například černý text na bílém pozadí. Vše lze nastavit přímo ve Windows, v ovládacích panelech v menu Zobrazení. Pokud jste nuceni pracovat na internetu v prohlížeči, zkontrolujte si správné nastavení v menu Nástroje/Nastavení.

 

Snažte se více mrkat

Při práci na počítači lidé mrkají až pětkrát méně než normálně. Tento pohyb očních víček je přitom velice důležitý. Zvlhčuje totiž oči a zabraňuje tak jejich vysychání – a tedy i rychlejšímu nástupu únavy. Snažte se proto vědomě mrkat častěji. Pokud máte s vysychajícíma očima přesto problém, zkuste používat kapky, které oči dokážou dostatečně zvlhčit. Tip: Zkuste každých dvacet minut desetkrát pomalu na delší chvilku zavřít oči (jako byste usínali), pomůžete tím své oči znovu zvlhčit.

 

Dělejte si pravidelné přestávky

Abyste snížili riziko tzv. computer vision syndromu (tedy problémům vzniklým dlouhodobým díváním se do monitoru počítače) a bolesti zad a krku, dělejte si pravidelné přestávky v práci a projděte se po místnosti. Mnoho pracovníků totiž často využívá jen pauzu na oběd a jinak stále koukají do počítače. Podle výzkumu amerického Národního institutu pro zdraví a bezpečnost při práci je pro oči daleko lepší několik kratších přestávek v průběhu celého dne než jen jedna delší.

 

Zkuste oční gymnastiku

Chcete-li snížit riziko únavy očí, zkuste přibližně každých dvacet minut odvrátit zrak od počítače a zaměřit se na nějaký vzdálený předmět a jezdit přitom očima nahoru a dolů. Další možností je zaměřovat se střídavě na blízké a vzdálené předměty a opakovat toto cvičení nejméně desetkrát. Tím se uvolní okohybné svaly a únava se dostaví pomaleji.

 

Vytvořte si optimální pracovní prostředí

Správné držení těla je jednou z nejdůležitějších věcí, která ovlivňuje nejenom takové věci, jako jsou bolesti zad a krční páteře, ale může i zlepšit vidění. Je proto nezbytně nutné, abychom používali správný ergonomický nábytek. Jen tak totiž lze být očima od obrazovky ve vzdálenosti přibližně 20–24 cm. Pokud často na počítači i píšeme, rozhodně se vyplatí i ergonomická klávesnice a podložka pod myš. V případě nošení brýlí je dobré nechat si od očního lékaře předepsat brýle přímo na počítač. Kontaktní čočky na tuto činnost naopak příliš vhodné nejsou, protože mohou oči více vysušovat.

 

Pokud budeme všechny tyto zásady pečlivě dodržovat, můžeme se problémům s unavenýma očima vyhnout. Vyžaduje to ale trpělivost, výsledek však pocítíte (a hlavně uvidíte) sami.

 

Zdroj: http://www.allaboutvision.com

 

Připravil server www.zeleny-zakal.cz

Reklama