Domácnost

Sedací souprava je dominantou obýváku. Vybírejte proto pečlivě

Sedací souprava je stěžejním bodem každého obývacího pokoje. Její výběr proto není nic jednoduchého. Vzhled totiž není jediným parametrem, který musíme při volbě zvážit. Neméně důležitá je také pohodlnost, konstrukce, použité materiály či barevné kombinace. Když navíc do vybírání začne zasahovat celá rodina, je o zábavu postaráno. Jak tedy vybrat tu prvou sedačku pro váš obývák?

ii

Nejdůležitějším faktorem výběru, který je nutno zvážit jako první, jsou prostorové dispozice pokoje. Pokud je váš obývák spíše skromnějšího charakteru, nemá cenu se snažit do něj za každou cenu vměstnat sedací soupravu obřích rozměrů. Ve velkorysých prostorách se naopak mohutnější pohovka bude krásně vyjímat. Kromě rozměrů pokoje je samozřejmě nutné brát ohled i na rozmístění oken a dveří. Před samotným začátkem hledání vaší vysněné sedací soupravy si proto vše pečlivě změřte. Předejdete tak nepříjemnostem v podobě rohu sedačky zasahujícího do dveří, nebo komplikovanému otevírání balkonových dveří či oken.

Sedací souprava je obvykle první věcí, která v obýváku zaujme všechny příchozí. Je proto důležité volit styl a barvy, které budou opticky ladit s ostatním vybavením pokoje. Do obýváku plného rustikálního nábytku totiž těžko zapadne moderní kožená sedačka s ocelovými prvky, a naopak k minimalistické obývací stěně v žádném případě nebude sedět honosná čalouněná sedací souprava.

Co se barevného provedení týče, kromě odstínu nábytku je nutno brát v potaz i barvy stěn. Pokud nejste konzervativní a namísto bílé barvy zdobí vaše stěny například sytě červená či zelená, měli byste vybrat takovou barvu pohovky, která se s barvou stěny nebude takzvaně tlouci. Obecně platí, že pokud jste pro stěny zvolili sytější a výraznější barvy, měl by být nábytek spíše světlejší či v krémových barvách. K bílým stěnám si naopak můžete dovolit zvolit tmavší nábytek a výraznou barvu pohovky. V takovém případě nemusíte zavrhovat ani tak odvážné barvy jako je třeba červená či černá.

Jakkoliv je vzhled sedací soupravy důležitý, ani se sebekrásnější pohovkou nebudete spokojeni, pokud nebude dostatečně pohodlná. Na trhu naleznete mnoho variant různě měkkých polštářů tvořících výplň pohovky, různé povrchy potahu i velké množství nástavných součástek jako jsou opěrky, područky a podnožky. Pohodlí je však ryze subjektivní záležitost, a proto by se na vítězi „výběrového řízení“ měli shodnout všichni členové rodiny, kteří na pohovce budou trávit nejen dlouhé zimní večery.

Pokud hledáte sedací soupravu, která vám nabídne více funkcí, než jen místo na sledování televize, můžete sáhnout po některé z náročnějších souprav. Mezi jejich základní funkce patří možnost rozložení, variabilita jednotlivých dílů, jejich polohovatelnost a také velikost případného úložného prostoru a jeho snadná dostupnost.

Trendem v oblasti sedacích souprav jsou v posledních letech soupravy rohové. Ty v sobě skýtají mnoho výhod – nejen, že jsou pěkné na pohled a vyrábí se v mnoha různých provedeních, ale jsou také velice pohodlné a prostorné, díky čemuž se na ně pohodlně vejde celá rodina. Obvykle bývají také rozkládací, tudíž na nich klidně můžete ustlat návštěvě, aniž byste museli mít strach, že se jí nebude spát pohodlně.

Zástupcem této kategorie pohovek je sedací souprava Livorna, která v sobě snoubí moderní a stylový design s praktičností. Díky rohovému provedení šetří prostor ve vašem obýváku a její design kombinující látku a syntetickou kůži dodá každému interiéru originální nádech. Kromě klasických vlastností, jako jsou opěrky pod ruce či příjemný povrch, nabízí tato sedačka vyšší úroveň komfortu v podobě jedinečného systému elektronického polohování.  Ovladačem si sedačku jednoduše během několika vteřin nastavíte do libovolné polohy tak, jak je vám to právě příjemné. Díky jejím velkorysým rozměrům 254x180x85 centimetrů se na ni navíc vejde celá rodina.

www.jena-nabytek.cz

   
13.06.2016 - Dům a byt - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [8] janavys [*]

  Dnešní sedačky mi připadají většinou jak do kanceláře nebop čekárny. Mám ráda takovou tu tradiční sedačku 3+2+1, pořádně se do ní zabořit. To se dneska už moc bohužel nevidí. Víc převažuje designové hledisko, než pohodlí. Ale každému, co se mu líbí. Nelíbí, nekoupím. Sml22

  superkarma: 2 13.06.2016, 20:56:43
 2. avatar
  [7] Eva_CZ [*]

  Nechali jsme si ji vyrobit na zakazku, je smetanove bila, kozena, s rozkladaci pohovkou a ja ji miluju. Sml29 Na penize se me ale radeji neptejte.Sml23

  superkarma: 0 13.06.2016, 11:55:28
 3. avatar
  [6] kobližka [*]

  Musím potvrdit,že vybrat v dnešní době sedačku je veliké umění.Trh sice nabízí nepřeberné množstí,ale povětšinou jde o sedačky do dnes moderního stylu 2 - 3 sedáky a jeden do "L".Třeba,co vidíme na obrázku.Ono je to sice super moderní,ale co si budeme povídat,na takovou sedačku se vejdou v pohodlí 2 lidi,ten třetí už musí položet.Pravda,dělají se i ve velkém provedení,třeba do tvaru "U",ale to už je potřeba opravdu dostatek místa.Mluvím z vlastní zkušenosti.Po dvouletém používání sedačky klasického provedení jsme byli nuceni jí reklamovat a vybrat jinou.A to teda byl fakt problém.Aby se vešla do vymezenho prostoru,aby nebyla nízká,příliš měkká...no,co budu dlouze vyprávět.Nakonec jsme zvolili podobnou,která je na fotografii,ale vzhledem k tomu,že jsme s manželem jen dva,nám to bohatě stačí.Ale kde je početnější rodina,nebo se často schází přátelé,tak to asi nebude nejvhodnější.A zase takové ty sedačky typu trojmístná pohovka a dvě křesla jsou často tolik mohutná,že do bytu nejsou moc ideální.Takže vybrat sedaču je fakt kumšt!

  superkarma: 0 13.06.2016, 11:40:28
 4. avatar
  [5] lenka.ms [*]

  Další článek, který si přečtete a stejně se nic nedozvíte Sml80

  Zajímalo by mě třeba, jestli si výrobci uvědomují, že si na sedačku občas sedne i někdo dříve narozený. Protože v určitém věku se už hůř vstává z "nízkého sezení". Nikdy jsem to nechápala u svých rodičů, teď už mi to konečně dochází.

  superkarma: 0 13.06.2016, 08:48:51
 5. [4] bobani [*]

  hodila by se nová

  superkarma: 0 13.06.2016, 08:41:17
 6. [3] Darmovzalova [*]

  Boros — #1souhlas

  superkarma: 0 13.06.2016, 07:08:15
 7. [2] Andreadornova [*]

  Sml67

  superkarma: 0 13.06.2016, 07:05:01
 8. [1] Boros [*]

  Neméně důležitá je také pohodlnost, konstrukce, použité materiály či barevné kombinace....no, na finance se trochu pozapomnělo...

  1. na komentář reaguje Darmovzalova — #3
  superkarma: 0 13.06.2016, 06:17:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme