Čtenářka s nickem Seboosis je na tom s jazyky opravdu dobře. Přesvědčte se o tom v příspěvku, který nám poslala. Nezbývá, než smeknout.

Krásný den ženy-in
nebo chcete-li goede dag, hi, hallo, kalimera....

Momentálně žiju v zahraničí, takže je pro mě cizí jazyk potřeba, obzvláště holandština. Na základní škole jsem se učila německy, a tak jsem s učením až takový problém neměla. Je to totiž pomíchaná němčina s angličtinou dohromady, do toho sem tam něco francouzsky, zachrochtání... Záhadou je mi ale to, že holandani německy převážně nemluví. Mně to opravdu přijde podobné. (Jako příklad uvádím „já jsem“. Ich bin = Ik ben) Když řeknete, že nerozumíte, automaticky začnou anglicky...

A tak jsem kolikrát naštvaná na rodiče, že mě na základní škole nedáli na angličtinu. A naprosto souhlasím s dnešním školstvím, kdy se stává angličtina povinnou. Domluvíte se s ní po celém světě, od Číny po Ameriku. A jelikož u mě není zrovna na žebříčku nejvyšším, snažím se ji zdokonalovat jako samouk. Ale co si budeme povídat... Nejlepší učení je „hodit přes palubu a plavat“.

S holandštinou jsem to tak měla. Šla jsem sem bez jediného pro mě známého slova a dnes, po dvou letech, nemám problém jít kamkoli sama, nakoupit, zeptat se na cestu, někomu pomoct.... Je to takové vysvobození :)

A jestli platí: Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem? Podle mě ano, ale ten jazyk musí být velmi dobrý. Takže já jsem člověk Čech, tím zůstanu a dál se uvidí. Díky svému zaměstnání už mluvím i polsky a pozdravit umím  turecky, marokánsky, maďarsky, řecky.... :D ovšem tyto jazyky opravdu rozvíjet nehodlám. Zůstanu u holandštiny a pokusím se něco udělat s tou angličtinou.

Hezky zbytek dne,
bye
Seboosis

Pozn. red. Text nebyl redakčně upraven

_________

Co k tomu dodat? Obdivuhodné. Máte chuť, kuráž, možnost cestování.., smekám a tiše závidím. Myslím, že vy byste zvládla i jazyk marťanů, kdyby zde přistáli :)
Děkuji za Váš příspěvek... a česky - mějte se hezky
Saša

Téma dnešního dne zní: Kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem

  • Dokážete se domluvit v zahraničí?
  • Jdou vám cizí jazyky?
  • Jak vnímáte cizince v naší zemi? Měli by stejně jako my u nich i oni u nás znát alespoň pár základních slov česky?
  • Máte nějako veselou historku s dorozumíváním?
  • Vzala byste si cizince?
  • Dokázala byste žít v cizí zemi?
  • Využila jste znalost jazyků ve svém povolání?
  • Učíte se cizí jazyky snadno nebo těžce?
  • Jaká řeč se vám líbí nejvíc a jaká naopak vůbec?

Opět se nabízí celá řada otázek, které možná i samy vyplynou z vašich příspěvků a komentářů. A tak už nechám prostor jim.

Piště na redakční e-mail: redakce@zena-in.cz

Jak říkají cizinci, čeština je jeden z nejtěžších jazyků světa, pokud si přečtete knihy Aleše Cibulky – O češtině 1. a 2. díl, určitě už chybičku nikdy neuděláte. Čekají na jednu z vás.

knihy

Reklama