Bulvár

Seboosis: Centrifuga!

Dobré ráno, mně se motá hlava už při samotném slově "kolotoče". Jako dítě jsem na kolotoče vstoupila málokrát, neboť už při pohledu na lidi točící se ve vzduchu hlavou dolů, na můj žaludek nepusobil zrovna dobře.

Chodila jsem tak maximálně na vláček, který jezdil pořád dokola, ale při pátém kolečku mi mizel úsměv na rtech a ja rozdýchávala, co mi chtěl žaludek naznačit. Párkrát jsem vstoupila na takovou tu loď a trnula zda se z lampiónu ozve: "Dáme si prodlouženou jízdu?" nebo ne.

Za začátku se mi obracel žaludek i na autodromu, nedej bože když to do mého autíčka někdo vší silou napral a já poskočila s autíčkem i žaludkem. Po pár letech jsem vyzkoušela řetízkový kolotoč, ten velký.

První jízda proběhla bez problémů a bez jakýchkoli náznaků mého těla, že se mu tahle atrakce nelíbí. Šťastná, že konečně mohu na "velký" kolotoč, jsem si jízdu zopakovala pětkrát po sobě.

TA pátá byla osudná, já se pozvracela a od té doby mě řádku let nikdo neviděl ani na tom autodromu.

Asi tři roky jsem se kolotočům jako takovým vyhybala, ale ten křik z lampiónů a hudba x-tych let byla tak magická, že jsem tam prostě musela aspoň nakouknout.

Začala jsem chodívat ke střelnici, kde jsem si za peníze, které mi babičky a rodiče nastrkali, kupovala štěstíčka, hrála nesmyslné hry, kdy se pinpongove míčky museli trefit do dírek s co největším počtem bodů a střílela do kola.

Později jsem si troufla na špejle a od té doby mě nic jiného nezajímalo a já chodila domů s kyticí krepakovych růží, nasmraděných parfémem, který se vám vryje do paměti, s plnýma kapsama žvýkaček typu pedro nebo takových těch barevných kuliček, které se ani nedali rozkousnout a v neposlední řadě s lizatkama ve tvaru dudlíků, později různých zvířátek nebo srdíček.

Naštěstí jsem na tom podobně jako moje mamka, takže pochopila mou vášeň a nechuť ke kolotočům.

Postupem času, kdy jsem začala jezdit daleko na internát a můj žaludek si na houpání zvykl, jsem se zase na kolotoč odhodala. Ale pokud jsem před kamarády řekla, že bych šla na "zvonkovku" nebo něco podobného, dívali se na mě, jak na zjevení. Oni vybrali těžší kalibr.

"Centrifuga" na mě nepůsobila zrovna mile. Ale jelikož žaludek nic nenamítal proti obrovské kleci, která vás roztočí tak, že na vás působí odstředivá síla, vydala jsem se teda s kamarády jí na pospas.

Klec na mě měla opačný efekt než řetízkový kolotoč. Nešlo nic ven, ale taky nic dovnitř. Díky "ždímačce" jsem do sebe víc jak den nic nedostala, takže vřele doporučuju jako přídavek k dietám.

A to byla zatím poslední návštěva kolotoče.

Chodím se ale dívat každý rok (u nás dvakrát), pokud čas dovolí. Něco si vystřelím, koupím popkorn nebo cukrovou vatu, pokochám se pohledy na mé kamarády visící ve třiceti metrové výšce hlavou dolů a tím to pro mě končí.

Jenom doufám, že až jednou budu mít děti, budou tohle mít po mně a po jejich babičce a já nebudu nucena "na stará kolena" na ty hrůzy zase vlézt.

Hezký pouťový den, Seboosis

Pozn. red.: Text nebyl redakčně upraven.


:))  Já na té věci, co se jmenuje centrifuga, byla taky a souhlasím. I kdybych se hodně snažila, nepozvracela bych se, neb to nebylo technicky možný. Zato jsem se motala jako notorik ještě půl hodiny. :) Míša

Máte rádi poutě a atrakce? Na čem nebezpečném, až adrenalinovém jste kdy byli?

Své příběhy a zážitky i sympatie k pouťovému veselí posílejte dnes na redakce@zena-in.cz.

Hrajeme, jak jinak, než o pouťové „štěstíčko“, tedy nevíte, co ve škatulce bude. :-))

   
30.07.2010 - Blog redakce - autor: Michaela Kudláčková

Komentáře:

 1. avatar
  [8] monkee [*]

  enka1 — #7 Bonbony barevné, takové s křížem jako na švýcarské vlajce, byly mezi nimi i fialové.Sml67

  superkarma: 0 30.07.2010, 12:56:49
 2. avatar
  [7] enka1 [*]

  monkee — #6 A bonbony - fialky?Sml58

  1. na komentář reaguje monkee — #8
  superkarma: 0 30.07.2010, 12:47:26
 3. avatar
  [6] monkee [*]

  Synek se velice bránil, když jsem mu nabízela před cestou na kolotoče (vyhlášené kravaře) bundu, prý: je teplo, na co?

  Jak byl rád, že jsem ji přece jen přibrala, když slezl z centrifugy a Sml43 hned cestou z ní. Dobrovolně sundával pocintané triko a oblíkal bundu Sml57 Celý zbytek večera jsme slyšeli jen: Já si tu večeři neměl dávat Sml31 Sml30Sml30Sml30

  Vím, proč na takové atrakce NELEZU. I když na Oktoberfestu mě to hooodně lákalo. Sml23Sml23Sml23

  Jako malá jsem řetízkovej kolotoč a houpačky za kačku milovala... A cukrovou vatu, turecký med a velký lízátka.

  1. na komentář reaguje enka1 — #7
  superkarma: 0 30.07.2010, 11:09:47
 4. avatar
  [5] lalica [*]

  Jednou byla u nás také pouť. Starší syn škemral, že by rád na žehličky. Když jsem viděla z těch , co na nich seděli jen barevnou vlnící se čáru, řekla, jsem si, že jej od jeho záměru přemluvím. Když nastupoval měl zdravou barvu a pevně stál na nohou. Synka  jsem ani na atrakci nezahlédla , taková to byla rychlost. Po zastavení, větší polovina " cestujících" zvracela, ti šťastnější si sedli nebo lehli hned pod schody. Náš kluk celý zelený a na vratkých nožičkách zaskučel Domůůůůů! A šlo se, tenkkrát mně veškeré  kolotočování našich ratolestí stálo jen  dvacku. Žehličky přijely i příští rok, ale syn se jim vyhnul obloukem.Sml16

  superkarma: 0 30.07.2010, 11:05:08
 5. avatar
  [4] mio [*]

  enka1 — #2 přesně - dostat od babičky na kolotoče zelenou stovku - bylo postaráno o zábavu na celý denSml67

  superkarma: 0 30.07.2010, 10:05:23
 6. avatar
  [3] Eliana [*]

  enka1 — #2 no jako malé dítě to bylo ještě levnější,ale pak když jsem chodila sama za své kapesné tak to už si pamatuju tyhle ceny...a žlutá limoška v kelímku nebo malinovka na ten připálený párek...to byla smrtelná kombinace....

  superkarma: 0 30.07.2010, 10:00:41
 7. avatar
  [2] enka1 [*]

  Eliana — #1 Mladice, pamatuju lodičkové houpačky za korunu,řetízák za tři a autíčka za pět.Sml24

  1. na komentář reaguje Eliana — #3
  2. na komentář reaguje mio — #4
  superkarma: 0 30.07.2010, 09:53:07
 8. avatar
  [1] Eliana [*]

  Centrifugu jsem milovala, nic to se mnou nedělalo, ale pamatuji se, že byla o dost dražší, takže to bylo tak jednou na celou pouť...nedávno mi vyprávěla kamarádka jak její tatínek dal vnoučkovi 50,- ať si pořádně užije pouť..tak říkala, že to dali za jednu atrakci a bylo hotovo :-)...já si pamatuju autíčka za 20,-, řetízák za 15,- a horská dráha za 30,-, centriguga tuším 40-50,-....

  1. na komentář reaguje enka1 — #2
  superkarma: 0 30.07.2010, 09:20:05

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme