Zdraví

Sebevědomí pro každý den

 

Vždy mě fascinovaly příběhy lidí, kteří se po nějaké tragické události dokázali znovu postavit na nohy.

Typickým příkladem jsou úrazy nebo nemoci, které jako blesk nečekaně zasáhly a změnily mnoho osudů. O tom, jaká síla a odhodlání žít se skrývá ve „světě postižených“, se nejčastěji dozvídáme ze sportovních výkonů, které častokrát překonávají výkony zdravých jedinců. V ústraní by však neměla zůstávat ani kultura, ke které patří i módní přehlídky.


O silných ženách po amputaci prsů

Na magazínu Žena-in můžete najít mnoho článků, které se týkají rakoviny prsů. Víme, jak se onemocnění projevuje, jaký má charakter, jak mu předcházet a jak se léčí. Bohužel, v některých případech dochází k odstranění postiženého prsu, aby nedocházelo k další progresi nemoci.

Je pochopitelné, že jde o zásah, který má extrémní charakter a mnoho žen se s ním nemusí nikdy smířit. Existují však ženy, které se dokázaly se svým stavem vyrovnat. Jsou sebevědomé, silné a žijí  plnohodnotný život jako každá jiná žena.  

 

A právě tyto ženy se pravidelně účastní módních prohlídek, na kterých předvádějí atraktivní modely oblečení včetně plavek a večerních šatů.

 

Byl to dobrý nápad!

„Matkou“ módních prohlídek je paní primářka Jitka Abrahámová z onkologického oddělení Thomayerovy nemocnice, která založila Nadační fond onkologie pro 21. století.

 

Jak autorka projektu uvádí: „Tyto ženy dodávají odvahu všem postiženým ženám a ukazují jim, že se dá dobře žít i s tímto handicapem, že mohou nosit všechno, mohou se zúčastňovat různých společenských i sportovních akcí, být sebevědomé. Navíc upozorňují ostatní, že různé příznaky se nemají podceňovat a je třeba pečovat o své zdraví, chodit na preventivní prohlídky včetně screeningu.“

 

Před několika dny Nadační fond onkologie pro 21. století v čele s Jitkou Abrahámovou uspořádal 13. společenský večer „Sebevědomí pro každý den“, jehož součástí byla i módní prohlídka.

Akce proběhla pod záštitou ředitele Thomayerovy nemocnice Petra Malého a uskutečnila se v Hudební fakultě AMU na Malostranském náměstí v Praze.

 

Fakta z úst lékařů

Rakovina prsu je v České republice nejfrekventovanějším onkologickým onemocněním u žen. Nepříznivým ukazatelem je bohužel skutečnost, že u všech nebo u většiny nádorových onemocnění v naší populaci přicházejí pacientky pozdě.

„V naší nemocnici je umístěna screeningová jednotka pro včasný záchyt chorob prsu, zejména rakoviny prsu,“ říká MUDr. Petr Malý, ředitel FTNsP.  K čemuž primářka Abrahámová dodává: „Screeningový program je ovšem velmi drahý a svého času pojišťovna náklady nehradila. V té době, při pořízení našeho prvního mammografu, byl i z těchto důvodů při našem oddělení zřízen Nadační fond onkologie pro 21. století. V současné době Fond přispívá ke zvýšení léčebného komfortu pacientů.“

Nadační fond Onkologie pro 21. století

Byl založen v roce 1992. Jeho cílem je získávat finanční prostředky pro řadu potřebných a nákladných projektů, zajišťujících kvalitní péči o onkologicky nemocné ve čtvrtém pražském obvodě, který je počtem 500 000 obyvatel největším pražským městem. Onkologicky onemocní každoročně v Praze 4 na 2 200 pacientů, kteří jsou povětšinou léčeni právě ve Fakultní Thomayerově nemocnici. Nadační fond onkologie pro 21. století financuje své aktivity z příspěvků jednotlivců, organizací a firem.


 

Zdroj: PhDr. Petr Mach, MBA

   
19.04.2006 - Zdraví - autor: Natálie Rolková

Komentáře:

 1. avatar
  [6] phoebe24 [*]

  rakovinu už jsem měla ve 22ti - naštěstí pouze uzliny. Dneska mám dvě zdravý děti. Jenže moje mamka je 6 let po ablaci prsu a teď jí našli metastáze na plicích a průduškách. nejde jen o estetickou stránku věci a nevolnosti po chemoterapiích. Po pár měsících máte totálně rozpíchaný žíly (u mě doživotně), po ablaci musíte rehabilitovat, protože zjistíte, že máte dost omezený pohyb ruky u chybějícího prsu a kontroly na onkologii jsou taky doživotně. Záleží strašně na psychice, bez toho se to zvládnout nedá. Skláním se před každým, kdo to nezabalí.

  superkarma: 0 19.04.2006, 12:50:11
 2. avatar
  [5] Žábina [*]

  natalie.rolkova: jestli jí museli vzít obě prsa, vypadá to spíš že šla k doktoru příliš dlouho a už nebyla jiná šance...některé ženy před tím strkají hlavu do písku, což osobně nechápu...v každém případě je to hrozné

  superkarma: 0 19.04.2006, 11:59:29
 3. avatar
  [4] erKa [*]

  U mě by to ani nešlo poznat,kdyby mi někeré vzal

  superkarma: 0 19.04.2006, 11:58:12
 4. avatar
  [1] svetluszka [*]

  ...vím, že to musí být drsný, ale na druhou stranu ...kdybych si měla vybrat, bez čeho se nelíp obejdu, tak to budou zrovna ty prsa... ...
  Jsou daleko horší věci...

  superkarma: 0 19.04.2006, 06:57:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme