Padnout do náruče slavnému herci Seanu Connerymu se nepoštěstí každé. Jak se to „podařilo“ jedné české komparzistce a co následovalo, to se dočtete v interview se ženou, která rozhovory nikdy nedává.

Jak možná víte z mé reportáže ZDE, v těchto dnech se dokončuje inscenace, ke které dělám návrhy kostýmů. Na natáčení se kromě zážitků setkáte i se spoustou zajímavých lidí. Nejen se známými herci, ale i s osobami bezejmennými, které dělají ve filmu stafáž, křoví neboli komparz. Při natáčení máte občas spoustu času (čekání na přestavbu, nasvícení, rozestavení kamer atd.) a trávíte ho všelijak. Jednou jsem si sedla poblíž hloučku komparzistů, kteří si vyměňovali své zkušenosti z  natáčení. Doslova jsem zírala, kolika filmy včetně zahraničních tito lidé prošli.

komparzistkaZvláště mě zaujala jedna štíhlá elegantní dáma, která vyprávěla s takovým zaujetím, že jsem využila příležitosti a vlastně tak trochu inkognito s ní udělala malý rozhovor.

Proč inkognito? Abych ji nevyplašila. Už mockrát ji prý přemlouvali, aby své zážitky hlavně ze zahraničních filmů zúročila a natočila pro televizi rozhovor, ale vždycky to odmítla. Tak jsem jí jako zakuklená redaktorka  v roli kostýmní výtvarnice mohla klást otázky a ona ochotně odpovídala.

Jak jste se dostala k filmu?
Přes kamarádku, která se přihlásila do komparzního rejstříku a přemluvila mě, abych to zkusila také. Jsem prý dobrý typ na dobovky. Řekla jsem si, že by to nemuselo špatné, každá koruna se hodí a zkušenost také. Na začátku devadesátých let, kdy sem začaly přijíždět zahraniční produkce, opravdu nebyla o práci nouze.

Jak si komparzista shání práci?
Přes agenturu. Tam vás vyfotí, portrét a celou postavu, vyplníte formulář, kde jsou vaše osobní údaje, váha, míry, ale i dovednosti, které by se při natáčení daly využít. Třeba hra na hudební nástroj, jízda na koni, tanec, cizí jazyky a tak. Z komparzního rejstříku si pak produkce vybírá lidi. Když vás vyberou, jdete na casting, kamerovky a kostýmní zkoušky.
Jsou tací, co neustále otravují a volají do produkcí, jestli by se pro ně něco nenašlo. Ale to naštěstí nebyl můj případ. Volali mi sami. Jednu dobu nebyl snad jediný film, ve kterém bych se neobjevila. 

Měla jste i nějakou epizodní roli?
Spoustu, většinou jsem točila v bezprostřední blízkosti herců.

Jak se k vám chovali zahraniční herci?
Naprosto fantasticky, brali mě mezi sebe, jako bych k nim patřila. Většina z nich se chová úplně normálně. Žádné hvězdné manýry a pocit, že jste plebs. Alespoň já jsem měla štěstí na takové herce. Nad nikoho se nepovyšují a rádi by se s vámi i bavili, ale ochranka je většinou od komparzistů odhání a izoluje.

Na které z nich nejraději vzpomínáte?
Největším zážitkem bylo určitě setkání se Seanem Connerym, to je báječný člověk a opravdový gentleman. Jednou jsme točili v dešti a blátě a já stála přímo před ním. V té scéně měla vzniknout panika a já jsem měla couvat zády k němu, ale nějak jsem se zamotala to dlouhých sukní, a kdyby mě nechytil, rozplácla bych se do kaluže. Trochu jsem se styděla a omlouvala se mu, ale on se jen usmíval, že je to v pořádku, a kdybych padala znova, že by mu to nevadilo.

On vás snad balil!
To né! Pravda, před dvaceti lety jsem vypadala podstatně lépe než teď a pořád po mně pokukoval, ale to jsem si vůbec nemohla připouštět. Možná jsem se mu líbila, ale to je všechno. Neříkám, že mě to netěšilo a nelichotilo mi to. Connery je krásný muž a slavný herec.

Kdo vám z těch slavných herců ještě utkvěl v paměti?
Gérard Depardieu. Ten byl opravdu zábavný a takový lidový. Zvlášť když se trochu napil, a to on tedy uměl, před ním žádná sukně neobstála. Do slova a do písmene. Nekoukal nalevo napravo a špásoval tam snad se všemi ženskými na place. Často byl v takové náladě, že se nemohlo pokračovat, a občas to s flámováním přehnal tak, že se zrušil celý natáčecí den a režisérka si rvala vlasy. 

A co herečky?
Nikdy nezapomenu na herečku, která hrála Julii Lescautovou. To jsem jednou seděla v maskérně a v zrcadle vidím povědomou tvář. Zírala jsem na ni přes to zrcadlo a pak mi to došlo a vyletělo z pusy Julie Lescautová. Byla úplně stejná jako v roli komisařky. Drobná, křehká, krásná. Jediné, co na ní bylo jiné, byly vlasy. V roli komisařky měla krátké a zrzavé, a teď dlouhé a blond. „No co koukáte, to jsou moje pravé vlasy,“ řekla. Od té doby jsme se docela skamarádily a ona mě stále strkala do záběru. Byla strašně fajn.

Vy mluvíte francouzsky?
Ne, ona mluvila česky. Sice špatně, ale mluvila. To byla další věc, která mě na ní mile překvapila. Říkala, že když točí v Čechách, musí se naučit česky. To bylo roztomilé.

Nemůžu se nezeptat na kostýmy...
Ty bych nespočítala. Vybírali si mě hlavně do dobových filmů, takže jsem si je opravdu užila. Jsem vysoká a štíhlá a v kostýmech jsem vypadala fakt dobře. Ale také si to vybralo svou daň. Jednou jsme točili nějakou renesanci. Byla strašná zima a pršelo a já měla obrovský výstřih. Prochladla jsem a druhý den se nemohla vůbec hýbat. O zánětech ledvin ani nemluvím. Pod sukněmi máte sice spodničky, ale když v nějakých slupičkách stojíte celý den… není opravdu o co stát. Mimo záběr vám sice dají deku nebo třeba teplou bundu, ale někdy to není možné. Často se to opakuje a kostymérky nemůžou lítat ke každému zvlášť. Ze zdravotních důvodů už si opravdu vybírám, co vezmu a co ne. Zrovna nedávno mi volali, jestli bych nechtěla točit, ale když řekli, že to bude venku, odmítla jsem. Už nejsem nejmladší a zdraví mám jen jedno. I tohle jsem vlastně vzala jen výjimečně. Spíš tak z nostalgie.

Komparz

Tato noblesní dáma by se dala poslouchat celé hodiny, ale náš rozhovor přerušil hlas asistentky ze studia. „Pokračujeme v natáčení, prosím všechny na plac!“ Upravila jsem jí fižíčko, poděkovala za příjemné povídání a šly jsme si každá za svou prací.

Reklama