Bulvár

Se Sovětským svazem na věčné časy!


Hezké odpoledne,

listopad 1989 je pro mě jen mlhavá vzpomínka, v tomto roce jsem končila základku a celkem se mě politická situace netýkala , nebo spíš jsem o ní nic nevěděla. Ale  občas si vzpomenu na svůj socialistický průšvih krátce před tímto datem a možná i díky revoluci jsem více méně byla zachráněna.
 
Co se stalo? Já nebohá nezkušená, politikou nezasažená žákyně,  podotýkám bezproblémová premiantka,  jsem si vyložila špatně socialistické budovatelské heslo.

Na hodině občanské výchovy jsme měli za úkol napsat nějaký oslavný nebo budovatelský citát. Já velká "basnířka a rýmovačka" - a že mě to do dneška drží - jsem vymyslela suprové heslo podle slavného vzoru Se Sovětským svazem na věčné časy.

Ale právě jsem asi nepochopila smysl svého hesla, nebo spíš jsem si nedokázala to transformovat do reálu a vyprodukovala jsem toto:

Se Sovětským svazem až do hrobu!!!!
 
Protože to není žádný vtip, ani smyšlená příhoda, dokážete si představit ten důsledek!!! Učitelka - v té době "souška", když si to přečetla, zbrunátněla, začala na mě neskutečně řvát a vytrhla mi ono dílo ze sešitu!

Bohužel jsem fakt nechápala, o co tady jde, proč mi vyhrožuje, že se můžu rozloučit se školou a podobné řeči. Ještě to vidím živě před očima. Ani nevím, co si o tom myslela moje rodina, které se to samozřejmě taky doneslo, a
až časem jsem se dozvěděla, jak se toto řešilo a učitelce domlouvalo, aby byla rozumná a neviděla ve mně záškodníka a nechala to plavat.
 
Asi za měsíc a kousek byla revoluce, tato zasloužilá soudružka nám raději vybrala sešity a zlikvidovala je, poté obrátila kabát a je paní-velká podnikatelka.
 
Dneska jako dospělá ženská, máma, chápu i ten podtext a jaká mohla z toho být dohra, kdyby ona paní chtěla tento citát dál rozmazávat.
Na druhou stranu  bych dneska mohla všude prohlašovat,  jaká jsem byla antikomunistka a jak jsem chtěla rozvracet ideologii bratrství.
A protože se zásadně ani dnes k politické situaci nevyjadřuji, pro jistotu, dávám vám to jako úsměvnou příhodu z mého dětství.
 
Práci zdar a volnu slávu, užijte si čtvrteční den, dokud nejsme v pánu. :o)))
Trošku rozverná
zoulinka

Zoulinko, k novému budovatelskému heslu gratuluji. Jen se ptám - proč se dnes nevyjadřujete k politické situaci? Neměli bychom se k ní náhodou vyjadřovat všichni?
Za Váš příspěvek posílám vánoční hrneček.

Dnešní téma je 17. listopad 1989
A co vy? Jste tak mladé, že jen těžko si na něco vzpomenete?
Byl to den plný emocí?
Co jste dělaly 17. listopadu 1989?

Jak jste prožívaly sametovou revoluci?

Co se pro Vás změnilo po listopadu 89?
Slavíte 17. listopad jako státní svátek?
Pište, možná na Vás čeká dáreček.
redakce@zena-in.cz

   
16.11.2005 - Společnost - autor: Markéta Breníková

Komentáře:

 1. avatar
  [15] Vivian [*]

  majdulína: přečti si FAQ (http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=6380&id=5), tam to je.

  superkarma: 0 16.11.2005, 21:57:42
 2. avatar
  [14] majdulína [*]

  Jí se omlouvám, vybočila jsem, ale radu potřebuji, ten nick, nebo co!!!!

  superkarma: 0 16.11.2005, 18:41:21
 3. avatar
  [13] majdulína [*]

  Holky,poraďte, jak se tam dávají ty fotky a obrázky?

  superkarma: 0 16.11.2005, 17:45:07
 4. avatar
  [11] majdulína [*]

  Ahojda, také jsem znala heslo "Se Sovětským svazem přišla bída na zem" - asi pravdivé. Na základce, v r. 1968 nám bylo umožněno vystoupit z pionýra. Když tak učinila celá třída, bylo zle. Ale to je už jedno. Pak na střední škole nás nikdo nenutil do SSM - toho jsem si velmi cenila. Ale když jsem začala shánět zaměstnání, na jednom generálním ředitelství byla první otázka, zda jsem v SSM - co umím, bylo fuk. Po této otázce jsem se začala smát a soudružka pravila "Nesmějte se, je to důležité! . A bylo. Nevzali mě. Ale vzali mě na jiném generálním ředitelství, kde tyto věci byly sice také důležité, ale dalo se to omluvit, že časem zmoudříme (my mladí). Nezmoudřeli jsme , ale bylo to v pohodě. Byla tam taky "soudružka, ale ta byla tak hloupá, že ani nemohla škodit! Ahojda

  superkarma: 0 16.11.2005, 16:44:40
 5. avatar
  [9] arjev [*]

  V naší rodině byla smíšená manželství - rakouská a německá versus moravská.V Americe maminčina sestřenice,která se tam narodila,její rodiče odešli v době okolo roku 1900 a já s geny na učitelku jsem musela jít do učení a dovolili mně pak studovat na technice.Když jsem letěla za tetou,spíše chtěla na pozvání,tak v Mnichově si pro mě přišli "kožení",ale ne z wermachtu.Každá doba má klady a zápory a Ti naši převlečenci si vždy berou co se jim hodí.Profesory jsem oslovovala "pane" a někteří trpěli - byli to soudruzi,kterým došlo,jak to myslím.

  superkarma: 0 16.11.2005, 13:41:23
 6. avatar
  [7] Veruška [*]

  Se Sovetskym svazem s rukama az na zem

  superkarma: 0 16.11.2005, 13:15:26
 7. [6] zoulinka [*]

  Jééé , moc děkuju :o))
  Proč se nevyjadřuju k politice? Snad i proto , že pracuju v tak ožehavém odvětví jako je zdravotnictví a držím se i zásady mlčeti zlato...
  PS: ale volby nebojkotuju , aspoň takto jsem aktivní občan

  superkarma: 0 16.11.2005, 12:59:30
 8. avatar
  [5] Olynth [*]

  gerda: a nebo v Pupendu zaznělo: Se Sovětským svazem přišla bída na zem

  superkarma: 0 16.11.2005, 12:57:31
 9. avatar
  [4] Mici [*]

  Zoulinko, byla jsi skvělý záškodník a ani jsi o tom nevěděla
  No vidíš - a máš hrneček, ten určitě nebude mít prošlou garančku

  superkarma: 0 16.11.2005, 12:51:56
 10. avatar
  [2] svetluszka [*]


  A taky..." rudou barvou dneska září, sedmička v mém kalendáři..."...

  superkarma: 0 16.11.2005, 12:24:21
 11. avatar
  [1] gerda [*]

  no to je opravdu výborný .Živě to vidím před sebou. SSSR bylo velké tabu, o tom se mohlo mluvit pouze pochvalně. My jsme zas říkali Se Sovětským svazem na věčné časy, ale ani o vteřinu dýl!

  superkarma: 0 16.11.2005, 12:21:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme