Předtucha smrti  je horší než smrt sama, dočteme se v řadě magických knih a publikací. Ta předtucha smrti je však hrůzná i pro ty, kterým se dotyčný svěří. Nevěří… a když se to pak opravdu stane, hrůzou zkoprní.

death

Stejně jako já, když se mi dávno před lety utopil můj nejlepší kamarád Patrik. Bylo mu 19 let a byl to „výborný plavec“.

Fascinace smrtí

Devatenáct let, věk, kdy kluci řeší různé zájmy, tehdy to byly auta, motorky, holky, blížící se vojna nebo Vysoká škola. Patrik měl jinou zálibu. Tak jako mnohé fascinuje život, jeho fascinovala smrt. Bavil se o ní pořád a všude, až nám ostatním připadal už nenormální. Bavil se o ní na střední škole o přestávkách, bavil se o ní v hospodě u piva i s holkou v posteli. Vždycky říkal, že se musí se smrtí blíže seznámit a skamarádit, protože ví, že si pro něj brzy přijde.

Nikdo jsme ho nebrali vážně, říkali jsme si, že chce být jen zajímavý. Byl to normální zdravý kluk, veselý a zábavný, jen tou smrtí tak trochu praštěný.

Když jsme dokončili střední školu, většina si podala přihlášku dál na vysokou, Patrik ne, prý by ji stejně nedodělal. Říkal, že v tu dobu, kdy budou absolutoria, bůh ví, kde on už bude.  

„A kde budeš? Zdrhneš do Ameriky?“  

Dělali jsme si legraci, ale už jsme nad jeho podivným chováním začali trochu více přemýšlet, protože aby kluk, který odmaturuje s vyznamenáním, nechtěl pokračovat ve studiu... to není zrovna obvyklé. Třeba je nějak nemocný a stydí se nám to říct.

Dědečku, neboj se, já přijdu brzy za tebou

To by ale o tom museli něco vědět i jeho rodiče. S maminkou jsme se celkem kamarádily, a tak jsem se jí na to jednou opatrně zeptala, jestli není Patrik nějak vážně nemocný. Odpověděla, že není, to by o tom opravdu věděla, a jeho řeči o smrti už prý pouští jedním uchem tam a druhým ven. Vyprávěla mi dokonce, že když byl ještě malý a zemřel mu jeho milovaný děděček, v té době mu bylo osm let, že jak stál u jeho hrobu, tak řekl: „Neboj se dědečku, já přijdu brzy za Tebou.“ Tehdy ho okřikla, ať už nikdy nic takového neříká, a dál to nechala být.

Srpen 1985

Patrik miloval jízdu na kole a plavání. Byl výborný plavec. Přehradu, kam jsme chodili, vždycky přeplaval jako první. Ve skocích do vody byl nepřekonatelný. Navíc se narodil v únoru, ve znamení ryb, takže jsme si vždycky dělali legraci, že je opravdu jako ryba ve vodě.

Byl srpen 1985, přesně před 26 lety. Léto tehdy bylo úplně jiné než dnes, sluníčko pálilo, ve stínu bylo nejmíň 35 stupňů, kdo by seděl doma? K nedávným narozeninám jsem dostala krásné plavky a těšila jsem se, až se v nich ukážu. Patrik uměl vždycky říct něco hezkého, pokaždé si všimnul, že mám něco nového, ale nejen u mě, i u ostatních holek.

Zazvonila jsem ještě na jednu kamarádku, vzaly jsme kola a jely k přehradě. Kluci už tam byli a dělali blbosti jako vždycky. Patrik byl však ten den nějak zasmušilejší. „Á, pozor, začnou hovory o smrti,“ začali jsme si z něj utahovat.

Společně jsme si zaplavali a pak jsme si šli sednout na zahrádku na pivo. Patrik si dal tehdy místo piva jen kofolu. „Krásně černá, jako smrt,“ byly jedny z jeho posledních slov. „Prosim tě, už nechej těch pohřebních řečí,“řekla jsem mu.

Mávání „z druhého břehu“

„A tak jo, jde si někdo zaplavat na druhý břeh?“ zeptal se. Klukům se nechtělo a my holky jsme tam nedoplavaly. Možná kdyby se někomu chtělo a šel s ním... možná.... „Tak já vám zamávám z druhého břehu, lenoši,“ a rozběhl se směrem k vodě. Chvilku jsme se ještě bavili a pak se dívali směrem na druhý břeh, kdy uvidíme malinkou mávající postavu. Pořád nic. Po chvilce jsme zpanikařili, Patrik už by tam přece musel dávno být!

...vytáhli ho za půl hodiny. Správce areálu přivolal policii a záchranku, jejíž doktor konstatoval smrt utonutím. „Ale on byl výborný plavec,“ křičíme jeden před druhého a stále nám to nedochází. „I ten nejlepší plavec může utonout, pravděpodobně dostal křeče do nohou a už nezvládl doplavat.“ K doplavání mu chybělo jen pár metrů. Doplaval do míst, kam doplave málokdo, ale copak ho nikdo neviděl, že se topí? Copak tam na druhém břehu nikdo nebyl? Tisíce otázek zůstalo nezodpovězeno.

Z druhého břehu už nám nezamával, ale určitě nám teď mává z toho „jiného břehu“, z toho, na kterém zůstal věčně mladý a krásný, zatímco my už jsme pomalu babky a dědkové. Mává nám z místa, kde se tak brzy setkal se svým dědečkem, jak mu to ve svých osmi letech slíbil...

Na památku Patrika V., který utonul ve svých 19 letech na přehradě u Radějova na Hodonínsku.

Reklama