Rodina

Sdružení Spravedlnost dětem bojuje proti dikriminaci otců

Sdružení Spravedlnost dětem vyhlásí v úterý sedmou vlnu žalob proti českému státu k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Sdružení se zaměřuje na ochranu práv dětí, rodičů a prarodičů a nabízí praktickou pomoc při podávání žaloby.

Sdružení trvale upozorňuje zejména na systematickou diskriminaci otců ze strany českých soudů. „Předmětem žalob je neochota a neschopnost českých soudů a dalších státních orgánů zajistit otcům nezletilých dětí základní lidská práva na výchovu svých dětí a uchování rodinných vztahů s dětmi i po rozvodu a rozchodu rodičů,“upozorňuje na svých webových stránkách sdružení.

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku neblahý stav českého soudnictví podle sdružení vnímá rovněž jako závažný a rozsudky o porušení práva na rodinný život českým státem jsou již běžnou součástí jeho agendy.

Pomoc ze strany sdružení již zafungovala v řadě případů. Kupříkladu Jaroslav Pavelka podal stížnost do Štrasburku před dvěma lety. Soud v Česku totiž svěřil jeho sedmiletou dceru raději do péče osmdesátileté babičky, namísto jemu, ačkoliv zákon o rodině výslovně stanoví, že rozhodující úlohu ve výchově dítěte mají rodiče, nikoliv prarodiče. Po podání žaloby ke štrasburskému soudu český soud své rozhodnutí přehodnotil a dcera nyní žije se svým otcem a jeho rodinou.

Myslíte si, že jsou otcové u soudu diskriminováni? Kdo by podle vás měl po rozvodu rodičů pečovat o dítě?

   
04.08.2009 - Děti - autor: MediaFax

Komentáře:

 1. [9] asdarel [*]

  Oni jsou i tatínci, kteří mají své děti zájem skutečně vychovávat. A těm jsou pak házeny klacky pod nohy.

  superkarma: 0 06.08.2009, 16:29:12
 2. avatar
  [8] myše [*]

  no jo, tak to bejvá. Člověk musí dětem přizpůsobit celý svůj život, což se mnohým pánům nechce...

  Pak se diví, že soudy většinou dávají děti do péče matkám. Sml22

  superkarma: -1 06.08.2009, 10:45:49
 3. avatar
  [7] OlgaMarie [*]

  myše — #6 Kolegyně si namluvila ženáče se dvěma dětmi. Nebyl rozvedený a už splolu bydleli. Jeho manželka mu každý 2. víkend nechala oba kluky, o které se musela starat právě moje mladá kolegyně. Byla z toho hotová, protože její vyvolený měl hospodu, kde byl od vidím do nevidím a dopoledne se musel vyspat. Alespoň si jeho manželka mohla v klidu nalézt přítele a dát se rozvést.Sml30

  superkarma: 0 06.08.2009, 06:55:51
 4. avatar
  [6] myše [*]

  mysak — #3 Myšáku, ono to nefunguje ani naopak, víš? Já bych taky někdy chtěla volný víkend bez dětí - a ono to nějak nejde - taťka je prostě na celý víkend nechce (ps. je jim 10 a 14, péči by se svou ženou zvládli, jen chtít...Sml23)

  1. na komentář reaguje OlgaMarie — #7
  superkarma: 0 05.08.2009, 11:34:19
 5. avatar
  [5] femme [*]

  znám několik chlapů, kteří se při rozvodu všemocně snažili o svěření dítěte do své péče, ale když došlo na lámání chleba, tak se přišlo na to, že jim ani tak nešlo o to, že se chtějí celodenně a každodenně starat o své potomky, ale že tím hlavně chtěli ublížit své budoucí ex Sml31Sml45 

  superkarma: -1 04.08.2009, 15:39:36
 6. [4] Bébina [*]

  A ja bych se mu pomstila a schvalne pozadala o svereni pripadnych deti do jeho pece. Tim bych draheho naprosto odrovnala, protoze uvarit umi tak maximalne caj a michana vajicka a take by musel zanechat sveho podnikani, kdy obcas odchazi z domu ve 4:00 a obcas se vraci v 22:00 a skoro kazdy den pracuje 12hod, s tim by deti do/z skolky ani skoly vodit/vyzvedavat nemohl. Samotna a nestresovana bych pak lovila zajicky a jednou za 14 dni si uzivala deti.

  superkarma: 1 04.08.2009, 14:21:46
 7. avatar
  [3] mysak [*]

  Palu — #2 Nejde jen o to, komu jsou svěřovány do péče, ale spíš o to, že otec (matka) mají soudem stanovené, jak často mohou děti vídat nebo si brát k sobě, ale druhý jim to neumožňuje a děti svévolně nevydá, a to i dlouhé roky. A soudy to adekvátně nevymáhají.

  1. na komentář reaguje myše — #6
  superkarma: 1 04.08.2009, 14:03:26
 8. [2] Palu [*]

  Souhlasím,že  problematiku nelze paušalizovat, vždy přece záleží  na konkrétních lidech, konkrétních situacích a pokud přece jen jsou děti více svěřovány matkám, vypovídá to mimo jiné o často bližších, silnějších vazbách mezi dětmi a maminkami, zejména v útlém věku. Po shlédnutí dokumentu v televizi o hnutí otců snad s názvem K213 jsem nabyla dojmu, že u některých otců se jedná více o prestižní záležitost než o zájem dětí. Na druhé straně to bývají častěji ženy, které si přes děti vyřizují účty s bývalým partnerem, aniž by si uvědomovaly, že více ubližují právě křehkým dětským duším než dospělému, který se může bránit. Nejlépe je vždy si zamést před vlastním prahem - výběr parnera jako rodiče, schopnost dohody, kompromisu když soužití nevyjde, a ne všechno svádět na diskriminaci a zvůli institucí.

  1. na komentář reaguje mysak — #3
  superkarma: 0 04.08.2009, 13:49:17
 9. avatar
  [1] myše [*]

  V případě p. Pavelky postup soudu nechápu. Ale nedá se generalizovat o tom,  komu soudy nadržují a komu ne, je to případ od případu.

  Velmi často to je tak, že matka svým dětem přizpůsobuje svůj život i práci, zatímco otec žije pro svou karieru a co zbyde tak možná věnuje dětem (nebo svým koníčkům). Pak době rozvodu dochází ke sporům a vyhrožování typu "děti ti nedám" apod.

  Asi nejlepší pro dítě je střídavá péče -ale zase - to se musí umět oba dva domluvit absolutně na všem, aby dítko nebylo ve stresu ještě víc...

  Sama mám děti ve své péči, k tátovi můžou kdykoli chtějí, jenže hlavně, kdy se tátovi chce... Což vystihuje "stavte se v neděli po obědě..."Sml23

  superkarma: 0 04.08.2009, 09:11:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme