Bulvár

Sčítání lidu: Miliardy v trapu

Jak se dívá na letošní sčítání lidu Čechojaponec Tomio Okamura, to si můžete přečíst, když otevřete tuto novinku. Jeho komentář je velice kritický - další peníze. které republika vyhodila oknem...

Čech a Japonec Tomio Okamura je nejen zkušeným podnikatelem, mluvčím Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, ale také kritikem domácích poměrů. Níže si přečtěte jeho komentář k letošnímu sčítání lidu...

Sčítání lidu: Miliardy v trapu

Přiznám, až do včerejška mě sčítání lidu nechávalo chladným. Možná jsem měl pocit, že je dokonce potřeba. Některá data jsou užitečná, navíc nám neublíží, jsou přece anonymní.
Ale... už registrované převzetí formuláře a pohled do něj ukázaly, že nemůžeme mluvit o anonymitě ani o potřebnosti důležitých dat. Na první pohled se autor dotazů jeví jako víceméně duševně zpožděný. Uniká mi, proč mám vypisovat zároveň rodné číslo, datum narození a to, zda jsem muž nebo žena, vždyť tohle všechno říká už rodné číslo.
Ovšem uniká mi, proč vůbec rodné číslo a jméno? Množství osob i s daty narození, bydlišti a všemi příbuznými eviduje centrální evidence obyvatel.
Už proto v prvé řadě „Sčítání lidu“ není. Sčítáním „lidu domů a bytů“ je jen pokrytecky pojmenováno. Počet obyvatel s naprostou přesností evidují denně matriky. Přesněji, než samo sčítání. Tisíce lidí zemře nebo se narodí v čase, než úředníci odevzdané formuláře zpracují.
Když nejde o sčítání lidu, tak o co jde? Z dalších kolonek je zřejmé, že se úřad snaží zjistit migraci obyvatel - tedy pohyb od narození až po současnost. Nevím, proč to úřad zajímá, nevím, proč by ho to zajímat mělo, zrovna v mém případě. Celkový pohyb obyvatelstva, byť ne zcela přesně, dávají adresy trvalého pobytu a adresy zaměstnavatelů.
Pokud chtějí úředníci přesnější data, pak by mě zajímalo proč. Proč se ptám? Za ty peníze si to vědět zasloužíme.
Zjišťování rodinného stavu, včetně registrovaného partnerství opět eviduje centrální evidence obyvatel, stejně jako počty narozených dětí a ekonomickou aktivitu - takže opět naprosto zbytečné a duplicitní kolonky.
Dotazy ohledně cest do zaměstnání jsou také zbytečné - dopravci mají denně velmi přesná data, která se navíc sezónně mění, což dotazník nemůže postihnout. Třeba to, že v létě jezdím na kole, na podzim autem a v zimě vlakem.
Nebudu už pitvat další nesmysly z dotazníku - každá otázka může být sice zajímavá, ale uniká mi, proč zrovna tahle?
A přitom by bylo stejně užitečné zmapovat třeba stravovací návyky v rodinách a podle rodných čísel porovnat s nadváhou či výskytem chorob. Anebo ekonomickou gramotnost, region a věk porovnat s mírou zadlužení. Našli bychom stovky otázek stejně užitečných, které bychom si mohli klást. A pokud si je klademe - či je vědci kladou, tak jim vždy stačí statistické vzorky obyvatel. Je to stejně přesné (či nepřesné) jako anketa mezi všemi obyvateli.
František Matějka na blogu idnes napsal:
„žádané informace lze získat s dostatečnou mírou přesnosti jinak a levněji. S plnou vážností říkám, že opačné tvrzení (prezentované ČSÚ) je lež. .... když ČSÚ lže v tom, jak je povinné sčítání nutné, jak bych měl věřit jeho tvrzení, že získané údaje nikdy nebudou zneužity?“
Má pravdu. Proč stát slídí, kdo všechno se mnou a v jakém vztahu žije? K čemu tyhle intimní informace potřebuje? Když koneckonců se bez ní po celá staletí obešel? Počet obyvatel v konkrétních domech a bytech naposled zjišťovaly uliční výbory KSČ a dřívější OPBH, aby pak lidem s nadměrnými metry nuceně dosazovaly nájemníky.
Nebude mi snad někdo namlouvat, že snad stát podle dat začne plánovat místa ve školkách nebo nemocnicích. To, že máme lůžek moc a školek málo, ví každý v téhle zemi i bez sčítání. Není to dlouho, co jistý ministr „sociálních“ věcí Nečas odmítal podporu a stavbu školek, protože si s tím ekonomika poradí sama. Dodnes si neporadila, jako si ten samý pán dodnes neví rady s ekonomikou.
Proč tak velký humbuk? V době kavalírů se tvrdívalo „cherchez la femme“, za vším hledej ženu.
V dnešní ČR můžeme směle tvrdit: Za vším jsou „peníze“. Přesněji téměř dvě a půl miliardy korun. Za ty peníze, nebo spíš za provize z těchhle peněz, se už vyplatí prosadit jakoukoli pitomost.
To, že bude nějaké sčítání lidu, víme od prosince roku 2009. Tehdy „Podnikatel roku 2008“ Vladimír Kovář z firmy Unicorn řekl, že dostal nabídku koupit si za 20 milionů dva hlasy komise hodnotící zakázku generálního dodavatele informačních technologií pro sčítání. Jeho firma zakázku nezískala, přestože nabídla o 110 milionů nižší cenu než vítězná firma Hewlett-Packard.
Hewlett byl dražší, ale evidentně neumí z rodného čísla rozlišit, kdy jste se narodili a zda jako žena nebo muž.
Ve včerejším vydání týdeníku Respekt se píše o dalších manipulacích s veřejnou zakázkou. Členové hodnotící komise prý např. dostali dopředu vypracované hodnocení soutěže a Respekt upozornil i na další nejasnosti.
Shrnuto a podtrženo: I bez sčítání víme, že aut přibývá, školek je málo, málo je i hospiců a míst pro přestárlé. Na tuhle triviální věc se stačilo zeptat prvního normálního občana na ulici. Odpověď by statistici dostali zadarmo. Za dvě a půl miliardy by pak možná nějaká ta školka a hospic přibyly.

Přehled veřejných zakázek pro Sčítání lidu, domů a bytů:

Předmět - Vítězná firma
Zpracovatelský systém SLDB - Compaq Computer s.r.o., cca 300 mil.Kč
Formuláře - Moraviapress a.s., cca 22, 3mil. Kč
Videopořady - výukové a instruktážní - Česká televize, cca 2mil.Kč
Nábytek - Czasch s.r.o., cca 7, 6mil.Kč
Klimatizace - AB Klimatizace s.r.o., cca 1, 3mil.Kč
Pikaso - tiskman, korekční pracoviště - Onyx Software s.r.o., cca 3, 9mil.Kč
Optické snímání formulářů - DELTAX Systém a.s. , cca 64 mil.Kč
Propisky, pera - Centropen a.s., cca 15 mil. Kč
Propagační předměty - Quo, s.r.o., cca 0,96 mil.Kč
Výroba propagačních materiálů - Monika Promotion, s.r.o., cca 4, 9 mil.Kč
Geografická databáze - ArcData Praha, s.r.o., cca 0, 9mil Kč
Vybavení středisek SLDB - JUDr. Jiří Nováček, cca 4, 6mil.Kč
Výroba TV - spotů - Proart Production s.r.o. , cca 2, 8mil.Kč
Servery Intel, PC, síťová infrastruktura - ALWIL Trade, s.r.o., cca 100 mil.Kč
Digitální kopírky - Xerox Czech Republic s.r.o., cca 12 mil Kč
Umístění TV-spotů TV Nova - MAGMedia 99, a.s., cca 0, 5mil.Kč
Publ. manager, Registr sčítacích obvodů, support - Oracle Czech,s.r.o,. cca 14, 7 mil. Kč
Generátor tabulek - Orsia, s.r.o., cca 1, 5 mil. Kč
Poskytování mediálních služeb - Media Direction, a.s., cca 4, 9 mil.Kč
Umístění TV- spotů ČT - ARBO media.net Praha, cca 0, 79mil.Kč
DTP zařízení - Dataline, s.r.o., cca 26 mil.Kč

Tomio Okamura

Kam dál?

   
29.03.2011 - Společnost - autor: Jakub D. Kočí

Komentáře:

 1. avatar
  [26] átéčko [*]

  Když ví, kolika lidem a kam poslat formuláře, mají nás spočítané dobře. Pokud bychom nevěděli kam s penězma, pak ano, jsem pro, ale když jedinci musí otáčet každou korunu, zdá se mi to být zbytečným luxusem beze smyslu.

  superkarma: 0 11.04.2011, 13:14:59
 2. [25] xenie [*]

  pan Okamura má pravdu v tom, že všechny tyto informace již stát má, anebo by měl mít... . Jsem v bytě v paneláku, tudíž na dotaz, kolik je v domě bytů - mám počítat jen svůj vchod nebo celý barák ? takže píšu 25 bytů, dokažte že ne...  a jaké je tam topení, což vskutku netuším, tak jsme zatrhla první možnost co mi padla pod ruku... a teď, za a jak mi dokážou že to není pravda, a hlavně - věřím, že nejsme jediná,kdo to takto vyplnil, takže - k čemu jsou takto vyplněné dotazníky dobré ? Sml80

  superkarma: 0 09.04.2011, 22:50:57
 3. avatar
  [24] Kaylie [*]

  Manžela mám 30 let, toho neutajím. Přítele bych nenapsala z  mnoha důvodů. Co je komu po tom, j akého jsem náboženství, to nevím, nakonec to ani není nutno vyplnit....

  Prostě a jednoduše. Vyhozené peníze, které nutně potřebuje stát jinde, otravování lidí a totální zmatek, protože to vůbec nebylo zorganizované a kdo to roznášel, toho lituju, byli naprosto neinformovaní.

  Já nevím, kam se řítíme, místo řešení problémů se budem počítat a rekapitulovat ledničky.

  superkarma: 0 09.04.2011, 07:21:22
 4. avatar
  [23] Lilinka [*]

  Vypnit 2 frmuláře mě stálo pár minut, takže s tím jsem problém neměla. Ovšem že je to akce zbytečná a drahá, s tím si dovoluji souhlasit. Sml22

  superkarma: 1 30.03.2011, 10:16:45
 5. [22] jastura [*]

  Já tam stejně napíšu jen to, co už se formálně ví. Přítele ani jeho otce do papírů nezapíšu. Přítel má bydliště psané jinde a že bydlí u mě může být všem někde. Jeho otec má pobyt na magistrátu a přiznávat ho nebudu, protože by mi do bytu naběhli exekutoři a já jeho dluhy platit svými věcmi fakt nehodlám.

  superkarma: 0 30.03.2011, 07:51:36
 6. avatar
  [21] Suzanne [*]

  Mě to taky neobtěžuje, souhlasím s Olgou Marií a dalšími. Jediné, co mi vadí, je řev kvůli pofidernímu narušení soukromí, protože kdybych prostě mohla vyplnit formulář podle rodného čísla a nikoli podle veletajného kódu, bylo by to celé jednodušší. 

  A nechci být ošklivá, ale čekám už jen na to, až se pan Okamura bude vyjadřovat třeba k PMS, protože mám pocit, že je odborník opravdu, ale opravdu na všechnoSml30

  superkarma: 1 30.03.2011, 00:21:13
 7. avatar
  [20] Marbulka [*]

  peetrax — #15 mám stejný názor Sml22

  superkarma: 0 29.03.2011, 22:01:16
 8. avatar
  [19] Allma [*]

  Vždyť o nás stejně ví. Od minulého sčítání jsou předvyplněnéSml80

  superkarma: 0 29.03.2011, 20:09:30
 9. avatar
  [18] Alka1 [*]

  Kaylie — #13 Poddaní to jako vždycky zaplatí...Sml3

  superkarma: 0 29.03.2011, 18:06:35
 10. avatar
  [17] vlaďuš [*]

  Joo a jinak, 5 formulářů mi zabralo na interetu 15 minut, to daňové přiznání dělám dýlSml24

  superkarma: 0 29.03.2011, 16:55:51
 11. avatar
  [16] vlaďuš [*]

  No tak já jsem jim v tom udělala stejně bordel. Ono to k tomu trochu svádělo. V bytě bydlím s bratrem,ale ani jeden tam nebydlíme,kdo tam je místo nás pořádně nevíme,takže se oba vyskytujeme na bytovém formuláři, a pak i na dalších dvou. At si to "Enteligenti" dají dohromady ! Nikdo mi to ale nemůže mít za zlé že jsem to neudělala poctivě !Sml52

  superkarma: 0 29.03.2011, 16:54:39
 12. avatar
  [15] peetrax [*]

  Abych pravdu řekla, je mi to jedno. Dotazníky za celou rodinu, bytové listy a domovní jsem měla vyplněné za chvilku, že o našem "soukromí" chce někdo něco vědět - ono se už dávno všechno ví, tak co. Mě osobně to neobtěžuje. Sml80

  1. na komentář reaguje Marbulka — #20
  superkarma: 0 29.03.2011, 16:10:01
 13. avatar
  [14] Věrulinka [*]

  Samý blbiny za hodně peněz vymýšlej Sml31

  superkarma: 0 29.03.2011, 16:08:56
 14. avatar
  [13] Kaylie [*]

  Vždyť na to máme, ne?

  1. na komentář reaguje Alka1 — #18
  superkarma: 0 29.03.2011, 15:45:04
 15. avatar
  [12] femme [*]

  nezbývá mi jen říct, že Tomio zase strefil hřebíček na hlavičku Sml24

  superkarma: 0 29.03.2011, 14:55:07
 16. avatar
  [11] Dante Alighieri [*]

  OlgaMarie — #7 Já to taky odmítám dramatizovat. Já měla vyplněné tři dotazníky za 15 minut. Sice byly vyhozeny miliony, ale co já s tim. Sml80 Když se budu rozčilovat, stejně tomu pro příště nezabráním. Sml24 A otázka soukromí? Haha.

  superkarma: 0 29.03.2011, 14:52:49
 17. avatar
  [10] maje [*]

  maje — #9 oprava: věřím, že za každou firmou,...omlouvám seSml15

  superkarma: 0 29.03.2011, 14:49:51
 18. avatar
  [9] maje [*]

  milý Tomio. dost podobných otázek jsem řešila zrovna včera, kdy jsem je vyplňovala. dle mého jde hodně o to, aby se zjistilo, jaký majetek ještě poddaní mají. zjistí se, že školek je dost, nemocničních lůžek a hospiců také, a že se lidi mají pořád dost dobře, protože většina má splachovací záchod v bytě. a dojde se k závěru, že další a další zdražování, daně a vyšší poplatky lidi zaplatí.Sml24Sml24 navíc nevěřím tomu, že za každou firmou, která vyhrála, stojí pěkných pár kapříků na stoleSml24Sml24

  1. na komentář reaguje maje — #10
  superkarma: 0 29.03.2011, 14:43:34
 19. avatar
  [8] ToraToraTora [*]

  OlgaMarie — #7 10 minut? Tak dlouho? šest lejster mám za půl hodiny a to že je nesmyslné vyplňovat rodné číslo i pohlaví a datum narození, tak to nesmyslné je. Vše co jsem nabyla jsem nabyla poctivě a přesto do toho nikomu nic není. A číslo bytu pronajímaného nepřiřadí systém vůbec nikam, protože nám ho vymyslela komisařka mezi futrama a veskutečnosti je uplně jiné.....ale to jsem zjistila až dodatečně....toliko k přesnosti údajů..... Sml24

  superkarma: 0 29.03.2011, 14:36:05
 20. avatar
  [7] OlgaMarie [*]

  Sml80Opravdu kroutím hlavou, jak všichni rozumí údajně nerozumným otázkám ve sčítacích arších a vyhodnocování údajů v nich uvedených. Vyplnění a odeslání on-line jednoho listu mi zabralo 10 minut. Letos je podstatně jednodušší než v roce 2001. (Mimochodem i pronajímané byty se  z těch papírů přiřadí ke správnému majiteli bytu.) Mně je celkem šumafuk, k čemu uvedené údaje státu poslouží, národnost a náboženství je údaj nepovinný a k tomu, co vlastním, jsem přišla prací, nestydím se za to, nemám tedy co tajit.

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #8
  2. na komentář reaguje Dante Alighieri — #11
  superkarma: 1 29.03.2011, 14:13:32
 21. avatar
  [6] Dimsy [*]

  No a co? Je krize, míst málo a lidi potřebujou práci. Tady u téhle blbiny se zaměstná lidí! Jak se traduje, tak Karel IV, když nebyla práce, nechal své poddané stavět zeď. Taky byla k ničemu, ale lidi měli aspoň co dělat a na skývu si vydělali. Tak to berte jako takovou hladovou zeď.

  superkarma: 0 29.03.2011, 14:06:42
 22. avatar
  [5] delfi.na [*]

  ToraToraTora — #4 se přidám Sml31

  to říkám furt, vyhozené prachy za píííp

  superkarma: 0 29.03.2011, 14:02:09
 23. avatar
  [4] ToraToraTora [*]

  Jdu blejt velebnosti Sml15

  1. na komentář reaguje delfi.na — #5
  superkarma: 0 29.03.2011, 13:51:03
 24. avatar
  [3] kuzle [*]

  v podstate do tech dotazniku kazdy muze napsat co chce ... ze je homosexual, ze nema zadne deti, ze s nim v byte bydli 20 dalsich osob ... a ted mi dokazujte, ze to neni pravda Sml52

  superkarma: 1 29.03.2011, 13:43:08
 25. [2] tetička25 [*]

  To bude prima přesný součet nepřesných čísel. Zrovna dnes jsem vyslechla nechtěně na obědě rozhovor 2 lidí. Paní říkala, že pronajímá byt a nájemníka tam komisařka zastihla, tak mu dala pro něho na sečtení osoby a bytový list. Nájemníkovi, ale osobní předvyplněný list vyzvedla od komisařky v místě trvalého bydliště maminka, takže má dva a bytové listy k jednu bytu jsou také dva, protože paní promajímatelka si jej vzala doma od komisařky i na ten pronajímaný byt a teď řešila, které má vyplnit ona a které ne.

  superkarma: 1 29.03.2011, 13:33:54
 26. avatar
  [1] kuzle [*]

  tak tenhle clanek sedi Sml67 opravdu vyhozene penize ...

  superkarma: 1 29.03.2011, 13:30:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme