Zdraví

Schválený lék na hubnutí jde do prodeje


Dobrá zpráva pro všechny, kteří se rozhodli bojovat s nadváhou a obezitou. Evropská léková agentura umožnila firmě GlaxoSmithKline (GSK) získat licenci na volný prodej léku pod názvem alli (orlistat 60mg). Je to vůbec poprvé v dějinách, kdy tato přísná instituce schválila pro hubnutí volně prodejný lék!

Společnost GSK může nyní alli uvést na trh ve všech 27 členských zemích Evropské unie. Lék je určený pro dospělé jedince, jejichž index tělesné hmotnosti (BMI) je vyšší než 28 kg/m2. Alli se i na českém na trhu objeví už brzy.

„Ve Spojených státech pomohlo alli milionům uživatelů postupně a trvale zhubnout a přejít na zdravější životní styl,“ uvedl MUDr. Petr Novák z české pobočky GSK. „Jsme velice rádi, že jsme dostali příležitost zopakovat stejný úspěch v Česku. Lék alli uvedeme do českých lékáren v nejbližší době.”

GSK není na českém trhu žádný nováček. Do lékáren dodává například Panadol, Coldrex, Sensodyne nebo Odol a mnoho dalších léků.

Až o 50 procent vyšší úbytek tělesné hmotnosti než při dietě!

Klinické testy ukázaly, že alli v kombinaci s mírnou nízkokalorickou dietou s nízkým obsahem tuků může pacientům pomoci dosáhnout o 50 % vyššího úbytku tělesné hmotnosti než při samotné dietě. Ke každým dvěma kilogramům, které uživatel zhubne dodržováním diety, alli přidá ještě jeden kilogram navíc. Lék působí tak, že zabraňuje vstřebávání části tuku obsaženého v potravě a jeho následné přeměně na nadbytečné kilogramy.

Přednosta III. interní kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze MUDr. Štěpán Svačina  k tomu řekl: „Výzkum ukázal, že spotřebitelé utrácejí ročně miliony euro za módní diety, nevyzkoušené takzvané zázračné pilulky a potenciálně nebezpečné výživové doplňky, často nepodepřené žádnými vědeckými důkazy. Tím, že bude do volného prodeje uveden schválený produkt, získají spotřebitelé přístup k ověřené léčbě, která jim může výrazně pomoci v boji proti přebytečným kilogramům. Pro mnohé se úbytek hmotnosti může stát katalyzátorem ke zlepšení jejich celkového zdravotního stavu a k dosažení zdravého sebevědomí.

Jak se bude užívat

Přípravek alli je určen pro úbytek tělesné hmotnosti u dospělých jedinců, jejichž index tělesné hmotnosti (BMI) přesahuje 28 kg/m2. Přípravek je určen k užívání v kombinaci s mírnou nízkokalorickou dietou s nízkým obsahem tuků. Doporučená dávka alli je jedna 60 mg kapsle třikrát denně společně s jídlem obsahujícím pouze doporučený obsah tuku.

Pár řádků o alli...

● Aktivní složkou alli je orlistat 60 mg.
● Orlistat 60 mg působí lokálně v trávicím traktu a zabraňuje vstřebávání tuků, takže dochází jen k minimální absorpci aktivní složky do krve.
● Na lékařský předpis je již přes deset let dostupný orlistat 120 mg.
● Bezpečnost a účinnost orlistatu je náležitě zdokumentována a potvrzují ji údaje z více než stovky klinických studií3 .
● GlaxoSmithKline uzavřela v únoru roku 2007 smlouvu se společností Roche (prodejcem orlistatu 120 mg). Na základě této smlouvy se společnost může ucházet o registraci orlistatu 60 mg  jako první schválený volně prodejný lék proti obezitě na evropském trhu.
● alli (orlistat 60 mg) byl uveden na americký trh v červnu 2007 jako jediný přípravek podporující snížení tělesné hmotnosti, který pro volný prodej oficiálně schválil Federální úřad pro léky a potraviny (FDA).

Více informací o společnosti najdete na www.gsk.com, www.gsk.cz

   
23.01.2009 - Zdraví - autor: Jan Exner

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [44] baudytor [*]

  Ztráta sebeúcty

  Uživatelé orlistatu popisují své „zvládnutelné vedlejší účinky“ například takto: „Mohlo to přijít kdykoli – třeba v brzkých ranních hodinách. Cítila jsem podivné střevní pohyby, únik střevních plynů, ale horor teprve nastal. Než jsem došla na toaletu, po stehnech mi unikal proud oranžové olejovité stolice.“

  Někteří uvažují o tom, že by bylo vhodné nosit dětské plenky, protože nekontrolovatelný únik stolice může nastat kdykoli a kdekoli.

  Je toto správná psychická podpora obéznímu, který už tak není příliš spokojený sám se sebou ?

  Stačí omezit příjem tuků ve stravě ?

  Bohužel nikoli. Pokud člověk o stravě nepřemýšlí komplexně a jen nahradí tuky cukrem nebo obecně velkým množstvím sacharidů bez ohledu na glykemický index, může velmi snadno i přibrat.

  Stejně tak, bude-li jíst jen dvakrát nebo třikrát denně. Problematiku sacharidových potravin výrobce Alli vůbec neřeší.

  Co dalšího Alli v organismu ovlivňuje?

  Výrobce přípravku Alli (firma Glaxo SmithKline) ve svých materiálech a na webových stránkách (www.alli.cz) pokrytecky zamlčuje skutečné vedlejší efekty, jakými jsou poruchy vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích, radí ale užívat multivitaminový přípravek denně na noc. Jeden z internetových obchodů dokonce přibalí k objednanému balení Alli za 1200 kč multivitamin jako dárek.

  Navíc, z výsledků studií prováděných na zvířecím modelu začínají někteří odborníci vyjadřovat obavy z nárůstu rizika karcinomu tlustého střeva (vznikají takzvané prekancerózní léze).

  Perla z webu www.alli.cz:

  Doslova:

  Po konzumaci kuřecích prsou s 15 g tuku odejdou 4 g nestrávené stolicí!!!!!

  Skutečnost:

  Na webu se neuvádí, o jaké množství masa se jedná. kuřecí prsa obsahují maximálně 1,5g tuku ve 100 g. To znamená, že buď by jich člověk musel sníst 1,5 kilogramu v jedné porci nebo by musela být smažená v trojobalu nebo bychom si na porci o velikosti 200 g museli přidat velkou polévkou lžíci oleje či másla. V reálném životě stačí porce o velikosti 150 g společně s 1 kávovou lžičkou oleje, na kterém se maso orestuje a výsledný příjem tuku nepřesáhne 8 g !!!!

  Závěr:

  Omezení příjmu tuků ve stravě může, ale nemusí vést ke zhubnutí. Jestliže se člověk naučí si správně poskládat jídelníček, žádné podpůrné prostředky nepotřebuje. Místo 1500 kč za měsíční rádobyterapii lékem Alli můžete koupit třeba 5 kg čerstvých filetů z lososa nebo 2 kg špičkového ultralibového hovězího masa. Jistě že ne najednou, jistě, že s kvalitní sezónní zeleninou. Ale rozhodně si to užije a bude hubnout bez rizika.

  superkarma: 0 22.03.2010, 19:35:24
 2. [43] baudytor [*]

  Tak, něco na vysvětlenou k současné "star" na poli - valení klínů do hlavy nevědoucích:

  Alli – krok zpátky do doby výživového temna

  17.06.2009 Vydal: MUDr. Václava Kunová

  Reklamní slogany k přípravku Alli slibují zhubnout o 50 % více než jen samotnou dietou. Toto odvážné tvrzení přitahuje pozornost většiny lidí bojujících s nadváhou či obezitou jako zázračný magnet. Proč to nezkusit? Vždyť jde jen o to, investovat 1500 kč za měsíc do svého zdraví. Ve slově zdraví ovšem narážíme na celou řadu problémů. A jak je to se skutečnou efektivitou přípravku?

  Co je Alli?

  Alli není ničím jiným než na „naředěnou“ verzí léku Xenical. Účinnou látkou je tedy v obou případech orlistat. Xenical jej v jedné tabletě obsahuje 120 mg, Alli jen 60 mg. Orlistat je inhibitor enzymu lipázy a účinkuje tak, že zablokuje vstřebání 25 % z celkového množství tuku přijatého stravou. Neovlivňuje ani chuť k jídlu ani metabolický obrat. Jeho úkolem je „vychovat“ ukázněného obézního, který bude ze strachu z vedlejších efektů dodržovat dietní režim.

  Jakým způsobem se tak děje?

  Po konzumaci potraviny nebo pokrmu obsahující více než 15 g tuku v jedné porci dojde k více či méně rychlému vyprázdnění (stolici). Za den byste měli přijmout maximálně 42 g čistého tuku.

  Na webu alli se praví:

  „Alli brání vstřebání asi čtvrtiny tuků přijatých potravou. Možná proto zaznamenáte změny střevní peristaltiky nazývané souhrnně účinky léčby související se stravou. Pokud budete dodržovat denní doporučený limit tuku, budou tyto účinky zvládnutelné. Stejně tak, pokud doporučený limit překračujete, vystavujete se riziku vzniku vedlejších účinků léčby, které zahrnují: mastnou, řídkou či olejnatou stolici, změny střevní peristaltiky a nadýmání s případným mastným špiněním.“

  Realita:

  Jinými slovy řečeno, sníte-li více tuku, bude vám špatně, můžete mít problém ve společnosti (nikdy nevíte, kdy se dostaví takzvané imperativní vyprazdňování stolice) a pravděpodobně vás to odradí od aktivního pohybu a společenských aktivit. Problémy budete mít bez ohledu na to, zda se jedná o zdravé druhy tuků obsahující esenciální mastné kyseliny. Problémem jsou například omega -3 nenasycené mastné kyseliny přítomné v mořských rybách nebo tuky z příznivě působícího olivového či řepkového oleje. Tento důležitý moment samozřejmě Alli nerozliší.

  Společně s tím se naruší vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích: vitaminů A, D, E, K.

  Kolik lze zhubnout?

  Studie prokazující účinnost orlistatu udávají tyto výsledky:

  12 týdenní dvojitě slepá studie s orlistatem v dávce 50 mg třikrát denně prokázala úbytek 4,3 (+/- 3,4 kg) oproti 2,1 (+/- 2,8 kg) ve skupině s placebem. To znamená, že „díky“ orlistatu zhubnete za 3 měsíce průměrně o 2,2 kg více než kdybyste ho nebrali.(Drent and Van der Veen, 1993).

  Další studie (46 lidí, 120 mg orlistatu třikrát denně) 8,6 kg (+/- 5,4 kg) za půl roku ve srovnání s 5,5 (+/- 4,5 kg) za půl roku ve skupině s placebem. (James et al 1997).

  Studie trvající 2 roky (796 obézních, 60 mg orlistatu třikrát denně) v kombinaci s nízkoenergetickou dietou zhubli za první rok 7,1 kg (+/- 0,5 kg) oproti placebu, 4,1 kg (+/-0,6 kg).

  Druhý rok nabrala „orlistatová“ skupina méně než „placebová“. (Hauptman et al., 2000).

  Stojí tak nevýrazné váhové úbytky za daň, kterou s sebou užívání orlistatu přináší?

  superkarma: 0 22.03.2010, 19:34:39
 3. avatar
  [42] Eva_CZ [*]

  Navic tady stoji okolo $50, tak si umim hodne dobre predstavit, kolik bude stat v Cesku... Ten kurz STOB je rozhodne levnejsi a prinosnejsi.

  superkarma: 0 25.01.2009, 15:58:25
 4. avatar
  [41] Eva_CZ [*]

  christee: nebo se primo zapsat do kurzu. Ja nerozumim tomu, ze se nekdo trapi a dre na podelanym rotopedu a tak a pritom nekde dela chybu jak prase. Jenze to je furt dokola a k nicemu.

  superkarma: 0 25.01.2009, 15:56:57
 5. avatar
  [40] christee [*]

  Doporučuju www.stob.cz, já podle nich zhubla 16 kg.

  superkarma: 0 25.01.2009, 13:28:27
 6. [39] ivka78 [*]

  Vám hubeným se to radí,cvičím a jezdím na rotopedu i na jídle jsem ubrala,tak uvidím,co to udělá.Za posledních pět let jsem přibrala 20kilo!Ano,jsou v tom dvě těhotenství,ale nejvíc jsem nabrala za poslední rok,10kg a za to může antikoncepce,což potvrdil i doktor.Tak teď musím dřít a bojovat,jinak mě klepne!

  superkarma: 0 25.01.2009, 10:38:00
 7. avatar
  [38] Aja [*]

  OlgaMarie: U všech těhle zázraků máš doporučení o zdravé stravě, cvičení...tak to zkus třeba vitamínama

  superkarma: 0 25.01.2009, 09:27:52
 8. avatar
  [37] OlgaMarie [*]

  A když se k tomu nejí nízkokalorická dieta, tak to nefunguje?

  superkarma: 0 25.01.2009, 07:55:18
 9. avatar
  [36] Eva_CZ [*]

  ivka78: jestli je tech 78 vek, tak si nelam hlavu. A jestli neni a myslis si, ze to zachrani pilule, tak se kurna pletes. Zajdi si na flora.cz, pust si e-kalkulacku a zjisti, kolik toho do sebe nacpes za den. Pak se snaz jist NORMALNE a pridej pohyb.

  superkarma: 0 24.01.2009, 23:06:41
 10. avatar
  [35] Suzanne [*]

  pomeranca: BMI je veličina a jako taková má vyjádření i v jednotkách, i když se to používá bez nich. Když to trochu zjednoduším, tak jako je tlak N/m2 (Pascal), tak tloušťka je kg/m2 (BMI). Poměr jednotek je vyjádření veličiny - viz http://en.wikipedia.org/wiki/Body_mass_index

  superkarma: 0 24.01.2009, 22:39:21
 11. avatar
  [34] Dášule [*]

  To se zase napakují lékárny. No on tzen tuk, který spapáme někam musí. A když nejde do krve tak jde do střev, tedy v konečné fázi do p....

  superkarma: 0 24.01.2009, 20:29:29
 12. [33] ivka78 [*]

  právě jsem si vypočítala svoje BMI,je to 31,6,což je obezita 1.stupně.Ráda bych ho vyzkoušela,pokud bude finančně dostupný!Snad se výsledek dostaví!!Jaké je vaše BMI? http://www.blesk.cz/clanek/107281/vypocet-bmi-body-mass-index.html

  superkarma: 0 24.01.2009, 16:09:10

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [32] pomeranca [*]

  Suzanne: tak já teda nevím, ale nikde jsem to s jednotkou nenašla... ne že by to teda bylo důležité.... ale zajímalo mě jak je to správně...

  superkarma: 0 24.01.2009, 15:15:52
 2. avatar
  [31] Suzanne [*]

  pomeranca: ne, právě BMI je vyjádřena tímto poměrem. Ale svět na tom nestojí

  superkarma: 0 23.01.2009, 23:14:55
 3. avatar
  [30] pomeranca [*]

  Suzanne: neboj, já vím, jak se počítá BMI, jen se domnívám, že jde o bezrozměrnou veličinu

  superkarma: 0 23.01.2009, 20:34:04
 4. avatar
  [29] Eva_CZ [*]

  Hm, ja jsem se nepodelala ani po Xenicalu, jedla jsem ho pres mesic a vuuuuubec nic, natoz nejakej blbej alli, kde je ucinny latky polovicka.

  superkarma: 0 23.01.2009, 20:11:52
 5. avatar
  [28] Eva_CZ [*]

  Alli stoji uplne za hovno.

  superkarma: 0 23.01.2009, 20:09:02
 6. avatar
  [27] Aja [*]

  Pavla_b: Jenomže dortík je silnej kalibr. Stačí i kolečko salámu nebo ochutnání rodinného guláše na kávové lžičce...
  A proč mě všude furt usměrňuješ a poučuješ?

  superkarma: 0 23.01.2009, 20:01:34
 7. avatar
  [26] Suzanne [*]

  pomeranca: viz katynkaa v č.17

  superkarma: 0 23.01.2009, 17:46:39
 8. avatar
  [25] irene [*]

  Ted'' jsem nasla tohle-samy negativ
  Pry pri pokusu na mysach objevilas rakovina apod.
  http://www.amazon.com/review/product/B000OWHYC6/ref=cm_cr_pr_link_3?%5Fencoding=UTF8&showViewpoints=0&filterBy=addOneStar&pageNumber=3

  superkarma: 0 23.01.2009, 16:22:58
 9. avatar
  [24] shb [*]

  BMI je k ničemu podle toho jsem celý život těžká podvýživa, a to jsem úplně normální a nějaký ten špíček taky občas mám ...

  superkarma: 0 23.01.2009, 16:17:00
 10. avatar
  [23] pomeranca [*]

  povrch těla dospělého člověka je asi 1,7 metrů... a průměrná hmotnost... vezměme 70 kg. Z toho vychází přibližně 41 kilo na metr čtvereční... takže to můžou skoro všichni
  Já se teda domnívám, že BMI je bezrozměrné

  superkarma: 0 23.01.2009, 16:13:27
 11. avatar
  [22] irene [*]

  Nasla jsem tohle.
  ""I gave it 3 stars, because its works well, but as soon as you stop taking this pill, you will gain everything back.... so i dont know about you but i dont think i want to take this for the rest of my life...... stick to a healthy diet, and regular excersise..."
  http://www.sybervision.com/reviews/Review-Alli.php

  superkarma: 0 23.01.2009, 16:06:59
 12. avatar
  [21] irene [*]

  druhy nazev Xenicalu?

  superkarma: 0 23.01.2009, 15:57:06
 13. avatar
  [20] átéčko [*]

  Velmi časté vedlejší účinky (mohou postihnout více než 1 z 10 pacientů):
  Bolesti hlavy, bolení břicha, nevolnost, náhlé nebo zvýšené nucení na
  stolici, únik stolice při flatulenci (větrech), olejovité vyprazdňování,
  olejovitá nebo mastná stolice, řídká stolice,

  superkarma: 0 23.01.2009, 14:34:20
 14. [19] Pavla_b [*]

  Aja: vždyť to gentiana píše, ne?

  superkarma: 0 23.01.2009, 14:23:51
 15. avatar
  [18] mmarianne [*]

  Meander: Teď jsem se já málem připo... smíchy. Úplně to vidím

  superkarma: 0 23.01.2009, 14:13:12
 16. [17] katynkaa [*]

  BMI váha/výška na druhou tákže kg/m2 .-)

  superkarma: 0 23.01.2009, 14:03:20
 17. avatar
  [15] Petrushe [*]

  Meander: Nebo až v mekáči než rozbalí menu s dvojitejma hranolkama všichni zobnou piluli...
  chjo, dneska se řeší u všeho jen důsledky a příčina zůstává...

  superkarma: 0 23.01.2009, 12:58:21
 18. avatar
  [14] Meander [*]

  Hahahaha, už vidím ty tlusté davy, jak s oroseným čelem útočí na dveře veřejných záchodků.

  superkarma: 0 23.01.2009, 12:51:04
 19. avatar
  [13] Aja [*]

  Ťapina: Někdy i těch pět metrů je moc!

  superkarma: 0 23.01.2009, 12:45:39
 20. [12] Mafinka [*]

  Micuska: ježiš no jo . Já ani nevim, kolik by ze mě bylo metrů čtverečnejch, kdyby mě rozválcovali...

  superkarma: 0 23.01.2009, 12:43:58
 21. [11] inka35 [*]

  Já cvičím 3-4x týdně hodinu a půl už skoro rok a nic. Sice jsem přestala přibírat, ale nezhubla jsem ani kilo. Já bych do toho šla.

  superkarma: 0 23.01.2009, 12:40:49
 22. avatar
  [10] Petrushe [*]

  A co prostě omezit ten tuk rovnou a necpat se k tomu tímhle projímadlem...? Navíc mám dojem, že víc škody a faldíků napáchají jednoduché sacharidy jako cukr...

  superkarma: 0 23.01.2009, 12:40:18
 23. avatar
  [9] Micuska [*]

  Teda o BMI 28 kg/m2 jsem ještě neslyšela . Si z nás dělají srandu.

  superkarma: 0 23.01.2009, 12:37:45
 24. avatar
  [8] Ťapina [*]

  Aja: Aha, tak to mám teď tak nějak i bez Xenicalu. A nefunguje to. Šak mám záchod pět metrů, tak co?

  superkarma: 0 23.01.2009, 12:32:24
 25. [7] Mafinka [*]

  Ťapina: proto nekombinuju, beru zásadně dvě čtyřstovky

  superkarma: 0 23.01.2009, 12:31:44
 26. avatar
  [6] Aja [*]

  gentiana: Xenical funguje výchovně. Na tuk. Pokud si dáš něco s tukem, tak se posereš, a to tak, že to jde opravdu rychle
  U jiných berliček baby občas zhřeší beztrestně
  Kdysi o tom psala jedna redaktorka, která šla do vzorku na testování

  superkarma: 0 23.01.2009, 12:30:47
 27. [5] gentiana [*]

  Manx: účinná látka v Xenicalu je orlistat.
  A co teta dietoložka vyprávěla historky ze své praxe, tak to doporučuje pouze jako projímadlo u těžké zácpy. Ono to funguje na principu podmíněného reflexu - dám si dortíček, poto.... se až za uši a příště mě ty chutě přejdou. Prý to funguje tak rychle, že na záchod jeden nedoběhne.

  superkarma: 0 23.01.2009, 12:20:12
 28. avatar
  [4] Ťapina [*]

  Manx: Jenže se u dvoustovky a čtyřstovky v příbalovým letáku dočteš, že si je nemáš brát zároveň. Jinak se otrav třeba acylpyrinem, že jo, to je každýho věc

  superkarma: 0 23.01.2009, 12:11:01
 29. avatar
  [2] psycho [*]

  Malý dvorek a velký bič je považován za lék a ne za prostředek?

  superkarma: 0 23.01.2009, 11:56:04
 30. avatar
  [1] kareta [*]

  mno, správnou výživu a pohyb by měli probírat od ZŠ v TV, třeba na úkor výtvarek a hudebek

  superkarma: 0 23.01.2009, 11:54:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme