Po dlouhém spánku se příroda probouzí k životu a jaro se opět hlásí o slovo. Občasné závany teplého vzduchu necháváme s potěšením klouzat po našich tvářích, se zapálením studentů biologie sledujeme švitořivé ptačí pokusy o dvoření a odvážně rašící hlavičky prvních sněženek.  Nedočkavě se těšíme na chvíli, až budeme moci odložit přebytečné vrstvy šatstva na společensky akceptovatelné minimum, abychom světu konečně předvedly výsledek všech těch dlouhých temných zimních hodin strávených v posilovně.

Konečně nadešel čas vytáhnout z nitra naší skříně krátkou sukýnku, kterou jsme si pro tento moment pečlivě schovávaly, ale sytý jarní vzduch nás nepříjemně zašimrá v nose a všudypřítomný pyl zbarví naše oči do ruda. S podupaným sebevědomím spěcháme zpět domů, abychom se vyhnuly jakémukoliv lidskému kontaktu a jsme připraveny setrvat v ústraní, dokud příznaky alergie neodezní.

 

Proč vznikají alergie?

 

Rozšíření nejrůznějších alergií je důsledkem moderního života lidí obklopených technickými vymoženostmi a odtržených od přírody. Alergie nelze nevnímat – patří k nejrozšířenějším civilizačním onemocněním vůbec. Na nějaký prvek reaguje alergickou reakcí, a tedy nepřiměřeně, organismus každého čtvrtého obyvatele vyspělé země. Česká republika se v tomto měřítku může mezi pokročilé státy směle zařadit – alergiemi trpí více než 25 procent populace[1].

Zatímco se řada lidí těší na první jarní dny a teplé sluneční paprsky, příchod tohoto ročního období je spíše důvodem k obavám pro 1,5 milionu Čechů*. Právě tolik lidí v České republice se totiž potýká s alergií na pyl, takzvanou polinózou, pro kterou se vžil lidový název senná rýma. Na každém kroku je pak provází nezbytný kapesník, kterým si utírají nejen nosy, ale hlavně uslzené zarudlé oči.

Přecitlivělé imunitní reakce jsou navíc dědičné, takže počty alergiků spíše ubývat nebudou. Pokud je alergikem jeden z rodičů, pravděpodobnost, že imunitní systém potomka bude reagovat nepřiměřeně, je 30 procent. Když se dítě narodí dvěma alergikům, bude s 60procentní pravděpodobností sužováno stejně*. 

Během života se může tato vlastnost rozšiřovat na další látky a alergikovi tak vznikají nové potíže. Až 40 procent* pylových alergiků trpí mírnou alergickou rýmou celoročně, přičemž většina z nich ji považuje za samozřejmou nepříjemnost. Stejně se vypořádávají s vnějšími projevy zarudlých zakalených očí, aniž by pátrali po prostředcích, které je mohou zmírnit či úplně zastavit.

 

Symptom červených očí není způsoben jen alergiemi

 

Další oční problémy mohou být důsledkem samotného životního stylu. Návštěva bazénu nebo večer strávený v zakouřené restauraci je pro naše oči hotovým utrpením. Ani venku si nemůžeme být zcela jisti – především ve městech se oči musí přizpůsobit vlivům vzduchu plného prachu a nečistoty. Následky trpí miliony lidí na celém světě - nečistota na povrchu oka způsobuje pálení, pocit bolesti a zabarvuje oko do červena. I lidé, kteří nosí čočky, mají často podrážděné oči. 

 

Vaše oči prozradí, co jste dělala uplynulou noc

 

Známe to všechny – ranní šok před zrcadlem po noci strávené někde v baru. Skutečný problém ovšem nastane, pokud musíme jít do práce, kde jakékoliv známky bujaře prožité noci nejsou příliš vhodné. I když naše chování způsobilé dámy dobře maskuje stav těla,  barva očí zuřícího býka zhatí veškeré snahy.

 

Pomoc od červených očí

 

Není třeba omezovat se v našich oblíbených aktivitách. Na červené oči existuje účinná pomoc. Dlouhodobým účinkem se mohou pochlubit například kapky Visine Classic, které snižují překrvení spojivky, zmírňují pálení, podráždění, svědění, bolest a nadměrné slzení v důsledku alergického zánětlivého podráždění.

Kapky účinně omezují průvodní oční projevy alergií a vlivu vnějšího prostředí a pomáhají tak člověku plně se věnovat svým činnostem.  

Jedna rada na konec – neomezujte se, jen mějte účinnou pomoc vždy u sebe!

 


Poznámky:

[1] Global Allergy and Asthma European Network  (www.ga2len.net/)

 

* Evropská bílá kniha alergie, ed: Prof. MUDr. Václav Špičák, CSc., Institut UCB pro alergii,

Praha,1994

 

Reklama