Zdraví

Schovat ruce do kapes není řešením!

Krásné nehty by chtěla mít jistě každá z nás. Někdo má na pravidelnou manikúru trpělivost, někdo svěřuje své ruce do péče odborníka, někdo to řeší umělými nehty. Mnoho z nás není ale se svými nehty spokojeno. Lámou se, třepí, pomalu rostou a jsou hrbolaté.

Zdravý nehet by měl být hladký, silný a měl by světle růžovou barvu. Někdy se ale může stát, že dojde na nehtu ke změnám, které jsou viditelné. To, jak naše nehty vypadají, je odrazem toho, jak funguje celý náš organismus. Povětšinou ale poznáme nedostatky mnohem dříve, nehty nejsou životně nezbytným orgánem a tak při přerozdělování živin stojí až na konci řetězce.

nehet

Dá se ale odhadnout, jaké příčiny nedokonalosti nehtů mají.

V souvislosti s bílými tečkami na nehtech se dříve hovořilo o nedostatku kalcia v organismu. Podle nových studií jsou bílé tečky spíše následkem mechanického poškození nehtu, například uhozením nebo předávkováním léky či nedostatkem zinku, který s potravou přijímáme. Množství kalcia je totiž v nehtu tak malé, že ani zvýšená konzumace potravin s vysokým obsahem vápníku bílé tečky s největší pravděpodobností neodstraní. Měly by zmizet s odrůstem nehtu nebo zvýšeným přísunem vitaminů.

Podélné rýhy na nehtech mohou být znakem nedostatečného vstřebávání živin v trávicím traktu, mnohdy jsou nehty tímto způsobem deformovány, ale jen důsledkem používání saponátů a čisticích prostředků, které je vysoušejí. Někdy se mohou podélné drážky vyskytnout po prodělaném onemocnění, které provází horečka.

Podélné rýhy se mohou objevit u lidí, kteří jsou vystaveni dlouhodobému stresu. Často jsou takto poškozeny i nehty na palcích kuřáků, kdy mohou signalizovat příliš zplodin v organismu člověka. Příčné rýhy mohou být také ale jen důsledkem poranění nehtového lůžka. Tato deformace by se ale měla s odrůstajícím nehtem ztratit.

Vypouklé a baňaté nehty jsou dávány do souvislosti s problémy srdce a plic. Nemoci srdce se mohou projevit modráním nehtů, které je znakem nedostatečného prokrvení. Podle barvy nehtů se například při operacích dá odhadnout, zda má pacient dostatek kyslíku. Pokud se nehty začínají zbarvovat do modra, kyslíku je nedostatek.

Pokud se na nehtech objeví hnědé či černé skvrny, které nejsou důsledkem poranění, měl by člověk navštívit lékaře. Takovéto skvrny mohou být projevem melanomu.

Mnoho změn na nehtech je dáno pouze špatnou životosprávou či mechanickým namáháním nehtu.

Co dělat pro zdravé nehty?

Pro zdravé nehty se doporučuje jíst více červeného masa, drůbeže, ryb, luštěnin, ořechů a potravin s vyšším obsahem vitaminu C. Velice častou příčinou problémů s nehty způsobuje jejich nadměrné vysušování, které je způsobeno kontaktu s chemickými látkami v čisticích prostředcích nebo například odlakovačích na nehty.

Vyzkoušejte například lázeň z teplého olivového oleje, kterou necháme na ruce působit asi deset minut. Do lázně je možné přidat pár kapek citronové šťávy pro vybělení nehtů.

Pokud se stav nehtů nezlepší ani po upravení životosprávy, bylo by vhodné informovat o problémech svého lékaře.

   
31.05.2010 - Zdraví - autor: Linda Wimmerová

Komentáře:

 1. avatar
  [6] peetrax [*]

  Měla jsem umělé nehty jednou a hned opadaly. Ty moje nemají sice ideální tvar, ale oproti těm pařátům, co jsem měla, jsou zlatý!

  superkarma: 0 31.05.2010, 17:36:34
 2. avatar
  [5] átéčko [*]

  Já mám nehty potažené gelem a nikdo z vás by asi nepoznal, že to nejsou moje nehty. Ano, měla jsemi ty ohavné tlusté nehty, s nimiž nešlo nic sebrat, ani napsat sms, ale mám pilníky, ne, jde to upravit. Nelíbí se mi ty hranaté drápy s nepřirozenou bělobou na koncích. Co na koncích! Ano, dvě třetiny bílé a ubohý kousek růžový.Sml43

  superkarma: 0 31.05.2010, 13:13:19
 3. avatar
  [4] Janulina [*]

  Umělé nehty jsou pro mě skoro nechutné Sml80. Zvedá se mi žaludek, když vidím 3 cm drápy a ani nechci vidět, co se pod nimi skrývá za hnus. To je teď taková móda, jak píše Eliana, bílé 2x tlusté.. fuuuj.

  Poslední věta uživatelky macamala - zcela souhlasím Sml59Sml59Sml59

  superkarma: 0 31.05.2010, 12:54:39
 4. [3] Linda Wimmerová [*]

  Asi před deseti lety jsem si nechala udělat umělé nehty na maturák...co z mých nehtů po sundání zbylo, to byl děs. Už nikdy více! ...a pokud není žena trošku soudná, ani umělé nehty nevypadají dobře. Bývá mi špatně při pohledu na dlouhé zahnuté drápy,tfujtajbl!

  superkarma: 0 31.05.2010, 11:53:58
 5. avatar
  [2] Eliana [*]

  ...já si nechala jednou jedinkrát udělat umělé nehty a doteď  čekám až to konečně odroste a nechám si své krátké, od rýpání v hlíně a domacích pracech orazítkované nehty, jen nalakované a promazané krémy....

  superkarma: 0 31.05.2010, 11:21:06
 6. [1] macamala [*]

  Někdy ženy v touze po krásných nehtech šlápnou úplně vedle. Nedávno přede mnou stála slečna v obchodě. Měla modelované nehty, samozřejmě s bílým "zakončením". Přičemž bílá část byla tak dvojnásobek nehtového lůžka. Nemohla ani sebrat mince z pultu. Tak jsem přemýšlela nad dalšími věcmi (toaleta atd.), ale moje zbytečné starosti. Sml30

  superkarma: 0 31.05.2010, 08:51:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme