Zdraví

Schizofrenie je dar, tvrdí pacient s paranoidní schizofrenií

Martin (29 let) je usměvavý mladý muž. Schizofrenií onemocněl před 10 lety, svou nemoc si ale nijak nepřipouští. Uvědomuje si, že přestože se schizofrenie dá léčit, zcela uzdravit se nelze. Rozhodně ji ale nepovažuje za hendikep a s trochou nadsázky tvrdí, že je to dobrá zkušenost.

V mnoha ohledech je prý schizofrenie dar, zvláštní přirovnání, mohlo by se zdát. Jakub je ale již takový, věci přijímá tak, jak jsou, a na všem se snaží nalézt něco pozitivního. V současné době je již 6 let v remisi, oženil se, našel si práci, a přestože již bude do konce života užívat léky, léčbu dodržuje a v životě má velké plány. Zde je jeho příběh.

schizofrenie

Byl jsem vždycky takový vysmátý kluk, měl jsem neustále blažený výraz, nic mě netrápilo. Vše začalo až na střední škole, to mi bylo 18-19 let. Vždy jsem byl takový spirituálně naladěný, duchovní člověk. Dokázal jsem mít nadhled, na věci se dívat z různých stran. Byl jsem kreativní, měl jsem hrozně moc plánů, hrozně rád jsem tancoval a můj diář byl vždycky přeplněný. Ale to už se právě ta nemoc nenápadně plížila. Podlé to bylo právě v tom, že to bylo pěkné. Jako bych stoupal po schůdkách stále nahoru. Zajímal jsem se o astrální cestování, lucidní snění a všechno jsem to hltal. Četl jsem ale také literaturu, na kterou jsem v tu dobu nebyl připravený. To mi pak podlomilo nohy a spadl jsem pěkně na beton.

Najednou jsem měl pocit, že se nepoznávám. Během půl roku jsem se strašně změnil a úplně jsem přehodnotil svoje priority. Chodil jsem spát o hodinu dřív, ráno jsem dřív vstával a často jsem relaxoval. Sám sebe jsem se ptal, jestli jsem to vůbec já. Až se to jednou definitivně zlomilo. Šel jsem spát, ale nemohl jsem usnout. Pořád jsem o něčem přemýšlel a nemohl jsem stopnout myšlenky, honily se mi hlavou a spojovaly se jako řetězec. Nedalo mi to spát. Takto to trvalo tři dny. Nespal jsem a skoro vůbec nejedl. K tomu se přidaly halucinace. Nejprve jsem viděl stát vedle dveří temnou postavu v kápi a pak se najednou objevila smrtka, která kráčela proti mně. To mě doopravdy vyděsilo. Byl jsem v šoku. V tu chvíli jsem si klesl opravdu na dno. Samozřejmě jsem neměl ponětí, že tyto stavy mohou být příznakem nějaké nemoci, myslel jsem si, že mám nějaké nadpřirozené schopnosti, a že to, co jsem zažil, byl mystický zážitek.

Ráno poté jsem měl takové nepříjemné pocity, zdálo se mi, že nemůžu dýchat, že mi netluče srdce. Vyběhl jsem na ulici a prosil jsem kolemjdoucí o pomoc. To už zasáhl táta, samozřejmě vůbec nevěděl, co se děje. Nejdřív si myslel, že jsem na drogách, protože jsem mluvil z cesty. Bylo jasné, že potřebuji odbornou pomoc. Táta mě zavezl k doktorce a ta mě ihned poslala na psychiatrii, kde mi řekli, že je nezbytná moje hospitalizace. V nemocnici ale měli plno, takže jsem byl v tomto stavu ještě tři dny doma.

Když jsem se dostal do nemocnice, byl jsem úplně mimo. Jediné, co si pamatuji, že jsem měl nutkavý pocit, že na mně leží osud celého světa a já ho musím zachránit. V nemocnici mi ihned nasadili léky, diagnózu jsem se přitom dozvěděl, až když mě propouštěli, tedy po třech měsících.

Po hospitalizaci jsem začal docházet do psychiatrické ambulance. Stále jsem bral ty stejné tablety jako v nemocnici a to i přes to, že jsem byl po nich strašně utlumený. Celkově jsem byl úplně jiný než dřív. Byl jsem tichý, dělalo mi problém navazovat přátelství, nebo se při komunikaci dívat lidem do očí. Úplně jsem se uzavřel a navíc jsem měl pocit, že mi to nemyslí, jako dřív. Často jsem přemýšlel, jestli jsem takový byl vždycky, nebo ne. I když jsem zvenčí vypadal naprosto v pořádku, vnitřně jsem v pohodě nebyl, připadal jsem si jako robot.

Léky jsem ale bral pravidelně, protože jsem viděl lidi, kteří je užívat přestali, a jejich stav se rapidně zhoršil. Vím, že velké množství pacientů přestane brát léky, protože po nich přibírají, na váze, nebo mají jiné problémy. Já jsem také hodně přibral, hlavně během pobytu v nemocnici, to jsem přibral deset kilo. V té době jsem ale neměl tušení, co mohou být nežádoucí účinky léků a co příznaky nemoci, takže jsem je užíval dál. Takto to šlo několik let.

Pak jsem ale z ničeho nic začal mít takové zvláštní živé sny, ve kterých ke mně kdosi promlouval. Když jsem to říkal paní doktorce, nebo někomu jinému tak se ten hlas objevoval znovu, a říkal mi „to jsi neměl nikomu říkat, to dopadne špatně“, a to mě tedy pěkně vyděsilo.

Paní doktorka mi proto změnila medikaci a za to jsem jí opravdu vděčný. Léky, které beru teď, mi umožnily znovu plánovat. Jsou to léky druhé generace a ta změna je neuvěřitelná. Najednou se vše úplně otočilo, začal jsem si znovu věřit, ani seznamování s lidmi už pro mě není problém. Nemoc už vůbec neřeším, beru to tak, jak to je. Zkrátka žiju, pracuju, když toho mám víc, tak uberu. Svůj život si řídím a hlavně už mám zase chuť plánovat a rozvíjet se ve svém oboru.

Když se nad tím zamyslím, hodně mi pomohla rodina, doktoři, vlastně všichni, s kterými jsem se vídal. Brali mě, i když jsem měl špatné stavy, naopak na mě dávali o to větší pozor, protože mě znali, věděli, že nejsem žádný křivák. Všichni mě podporovali, říkali, ať tomu dám čas, že se to zlepší, a i když se tomu ze začátku nechce věřit, opravdu to tak bylo. U mě se to zlomilo po té změně medikace, jako bych začal znova žít. Ta léčba je opravdu to nejdůležitější. Všem bych poradil brát léky a nevzdávat to s nimi. Pokud nechtějí brát tablety, ať jdou na injekci, osobní zkušenost s nimi sice nemám, ale znám lidi, co mají dobrou zkušenost. A ještě jedna rada, když se ocitnete v nemocnici a někdo vám bude nosit sladkosti, tak je rozdávejte všem okolo, uděláte jim radost a sami sobě uděláte dobře J

O schizofrenii

Schizofrenie je psychotické onemocnění, které se projevuje poruchami myšlení (bludy), vnímání (halucinace), chování a změnami osobnosti. U nemocných dochází ke ztrátě kontaktu s realitou. Pacienti si vytváří vlastní svět, představy a souvislosti, které nejsou reálné. Často si neuvědomují, že jsou nemocní a nevědí, že jim může pomoci včasné odhalení nemoci a moderní léčba. V současnosti se kromě léčby pomocí tablet často využívají také dlouhodobě působící injekce. Při kontinuální léčbě může většina pacientů žít plnohodnotný život. Onemocnění se vyskytuje v populaci u 0,8 % - 1,5 % populace u mužů i žen.

Zdroj: tisková zpráva

   
24.02.2015 - Zdraví - autor: odborný článek

Komentáře:

 1. avatar
  [21] 38riki [*]

  Allma — #20možná že máme stejnou kamarádkuSml24

  superkarma: 0 24.02.2015, 16:57:04
 2. avatar
  [20] Allma [*]

  v.poho — #12 kamarádky syn má schizofrenii a když měl záchvat, kdy byla ona dobitá, rozbitá lampa, obývák vzhůru nohama a přijela rychlá, tak se pan doktor zeptal jak se jmenuje, kde bydlí atd, pak se ho zeptal jestli chce do nemocnice, tak ho poslal někde a řekl, že nee, že neví proč by tam měl jezdit, tak rychlá odjela a nechali ho domaSml24 volali jeho doktorce, tak ta tam poslala okamžitě druhou sanitu i s policejním doprovodem. Teď už je zbavený svéprávnosti, takže když bude mít záchvat už se může ptát jak chce jestli chce jet s nima. A jak se už psalo níž, tak ano, na začátku bylo experimentování s drogama.

  1. na komentář reaguje 38riki — #21
  superkarma: 0 24.02.2015, 15:44:10
 3. avatar
  [19] 38riki [*]

  Brixik — #18a tím chceš říct jako že by se schizofrenici podle tebe neměli léčit? To nějak nechápuSml80

  superkarma: 0 24.02.2015, 14:27:29
 4. avatar
  [18] Brixik [*]

  A jestli je to dar, toť otázka. Třeba u amerických indiánů by byl takový člověk předurčen ke dráze šamana a každý by si ho vážil a komunita by mu pomáhala tyhle stavy snášet. Rozhodně by do něj necpali léky.

  1. na komentář reaguje 38riki — #19
  superkarma: 0 24.02.2015, 12:20:27
 5. avatar
  [17] Brixik [*]

  To že není v nemocnici volno je naprosto běžný jev, obzvlášť poté, co zrušili poplatky tak na psychiatrii je tak 1/4 lidí, kteří by jinak byli na ulici.

  superkarma: 0 24.02.2015, 12:19:08
 6. avatar
  [16] margot [*]

  Rikina — #10netvrdim ze si ji tim zavinil to bylo jen odlehceni k uvodnimu odstavci. ze lsd, ecko, houbicky apod. mohou vyvolat toto onemocneni je fakt.

  superkarma: 1 24.02.2015, 11:00:10
 7. avatar
  [15] v.poho [*]

  38riki — #14Vidíš, já to píšu ze své zkušenosti. Obvolali 2 nemocnice a poslali pacienta jinam. Samozřejmě asi závisí na míře ataky, ale tady je to podáno tak, že hospitalizace byla nezbytná. Na druhou stranu je možné, že kluk má jen nějakou lehčí formu schízy, čemuž by odpovídalo to, že může normálně pracovat.Sml16 Budiž mu to přáno.

  superkarma: 0 24.02.2015, 10:36:13
 8. avatar
  [14] 38riki [*]

  v.poho — #12Myslím, že tyhle situace, kdy jsou u nás přeplněná psychiatrická oddělení v nemocnicích, nejsou ničím zvláštním. Zrovna nedávno se to stejné přihodilo matce mé kolegyně, která je navíc nemohoucí a nikomu to absolutně nevadilo. prostě bylo plno, tak ji nevzali. A není to jediný případ, znám jich bohužel víc.

  1. na komentář reaguje v.poho — #15
  superkarma: 1 24.02.2015, 10:28:40
 9. avatar
  [13] gerda [*]

  Kamarádka je manželkou schizofrenika už 30 let, tak vím, že to žádná legrace není. Opravdu ji obdivuji, že od něj neodešla.

  superkarma: 0 24.02.2015, 10:08:35
 10. avatar
  [12] v.poho [*]

  No, mně ten článek taky nepřijde až tak odborný, jak se tady píše.Už třeba toto:

  Táta mě zavezl k doktorce a ta mě ihned poslala na psychiatrii, kde mi řekli, že je nezbytná moje hospitalizace. V nemocnici ale měli plno, takže jsem byl v tomto stavu ještě tři dny doma.

  Tak o tom dost pochybuji, že by ho nechali doma a čekali, až se uvolní místo. Nejsme v Grónsku, prostě by šupajdil do nejbližší nemocnice v sousedství, kde by volné místo bylo. Pochybuji, že by si to někdo vzal na triko. Leda, že u nás máme nějakou divnou nemocnici.

  1. na komentář reaguje 38riki — #14
  2. na komentář reaguje Allma — #20
  superkarma: 0 24.02.2015, 09:59:30
 11. avatar
  [11] datura [*]

  Ten titulek je hrozný a jeho ženy je mi už předem líto, to bych nedala Sml23 u schizofreniků člověk neví dne ani hodiny.

  superkarma: 0 24.02.2015, 09:57:34
 12. [10] Rikina [*]

  margot — #7 Proč by ho šidili - zejména v psychiatrii nejsou všechny léky použitelné pro každého. Sml80 No a že by si mládenec zavinil schizofrenii lysohlávkama, to už je vůbec blbost.

  1. na komentář reaguje margot — #16
  superkarma: 0 24.02.2015, 09:45:29
 13. [9] Rikina [*]

  Tak nevím, jestli je to teda Martin nebo Jakub. Sml80 Ale je to asi jedno, při vší smůle má ten kluk štěstí, že dokáže fungovat, a že se oženil - což znamená, že našel někoho, kdo je ochotný to s ním vyválčit, a jednoduché to mít nebudou, o tom žádná. Já bych mu to přála, aby i s tou nemocí dokázal žít jako člověk. Sml67

  superkarma: 3 24.02.2015, 09:38:41
 14. [8] Pavla_b [*]

  margot — #7 Vždyť to tam píše - astrál, lucidní snění..kdo ví,jakou část mozku experimentováním probudil...Sml80

  superkarma: 0 24.02.2015, 09:17:28
 15. avatar
  [7] margot [*]

  Pentlička — #6asi tak - nepochopila jsem vyjadreni o nemoci jako o daru. asi za to mohou ty kvalitni leky druhe generace. zeptam se v ustavu, proc tolik let sidi clena me rodiny, kdyz je po nich tak fajn. dalsi clen rodiny schizofrenii nedal a radeji zvolil dobrovolny odchod... vzdy invalidak. ani u jednoho nezacinaly halušky vizuálními halucinacemi, asi je to mozne ale spis bych rekla, ze na zacatku bylo nejake experimentovani

  1. na komentář reaguje Pavla_b — #8
  2. na komentář reaguje Rikina — #10
  superkarma: 0 24.02.2015, 09:12:04
 16. avatar
  [6] Pentlička [*]

  Znám několik schizofreniků a žádný z nich není v pohodě. Berou sice léky, nemají bludy, ale normální život rozhodně nežijí. Všichni jsou v plném invalidním důchodě a jejich život rozhodně není procházka růžovou zahradou. A ani život jejich blízkých, kteří se o ně starají.

  1. na komentář reaguje margot — #7
  superkarma: 4 24.02.2015, 08:41:02
 17. [5] Vivanka [*]

  No mě do smíchu moc není, můj první kluk který taky měl schizu přestal brát léky a skočil pak pod vlak. Co jsem se pak mimo jiné docetla ze ta nemoc už může začínat ve špatném dětství. Ta knížka mu mohla třeba vyvolat jen nějaké vzpomínky...

  superkarma: 0 24.02.2015, 08:29:53
 18. [4] janavys [*]

  margot — #1Sml30Sml30Sml30

  superkarma: 0 24.02.2015, 08:20:05
 19. avatar
  [3] ToraToraTora [*]

  Četl literaturu, na kterou nebyl připraven....něco konkrétního by nebylo?

  Zajímá mne, který autor vyvolává paranoidní schizofrenii. Halina? Ivanka Devátá nebo těžší kalibr?

  superkarma: 1 24.02.2015, 07:46:24
 20. avatar
  [2] buldocek729 [*]

  margot — #1 Myslím,že to tím není Sml16 prostě někdo k tomu má dispozice a jiní ne. Sml80

  superkarma: 0 24.02.2015, 00:42:44
 21. avatar
  [1] margot [*]

  jj, nadměrná konzumace lysohlávek může vést v některých případech i ke vzniku schizofrenieSml57

  1. na komentář reaguje buldocek729 — #2
  2. na komentář reaguje janavys — #4
  superkarma: 0 24.02.2015, 00:26:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme