Přestože se obecně ví, jak je vláknina našemu tělu prospěšná, stále na ni trochu zapomínáme. Současný typ stravy totiž vláknině příliš nepřeje.

V minulosti jí měli naši předkové dostatek díky celozrnným obilovinám a spoustě luštěnin a zeleniny, jež často nahrazovaly hlavní jídlo, případně přílohu.

Dnešní jídelníček se změnil, a tak se pouze 2 % z nás mohou pochlubit dostatečným příjmem vlákniny (25–30 g denně). A přitom je pro organismus vláknina velmi důležitá, mimo jiné usnadňuje trávení a pomáhá čelit civilizačním chorobám, jako jsou srdeční a cévní choroby, obezita, cukrovka, hemeroidy a třeba i rakovina tlustého střeva, která je snad největším strašákem dneška.

Co je to vláknina
Celosvětový výzkum odhalil, že vláknina má prověřené schopnosti regulovat tělesnou hmotnost a hladinu naší energie a dokáže snižovat výskyt závažných onemocnění, jako jsou srdeční nemoci, některé druhy rakoviny a cukrovka.
Vláknina je základní živinou, která má být obsažena v našem každodenním jídelníčku. Statistiky bohužel ukazují, že většina lidí konzumuje méně než polovinu denní dávky doporučované odborníky. Příjem vlákniny a tekutin patří k základům správné výživy. Doporučený denní příjem tekutin určujeme z tělesné váhy. Na každých 10 kg hmotnosti lékaři doporučují 0,4 l vody.
   

Jenže sníst svou denní dávku vlákniny není zas tak jednoduché. Kdybychom ji chtěli získat z jednoho produktu, museli bychom sníst tak šest kilogramů okurek nebo 1,5 kilogramu jablek denně. Důležité je tedy buď dávat obecně přednost pestré stravě s bohatstvím vlákniny, anebo ji dodávat potravními doplňky.

Dáváte si pozor na to, co jíte? Sledujete obsah vlákniny, tuků, cukrů a energetickou hodnotu potravin? Koupíte si spíš to, nač máte chuť, než produkt, o kterém víte, že je stoprocentně zdravý a hodnotný?

Reklama