K elektrickému proudu se chová šetrně čtenářka Átéčko. Když kupuje nějaký spotřebič, dbá na to, aby spotřebovával co nejméně. Bez proudu by dokázala žít jen někde na samotě u lesa.

Internet, mobil, to jsou vymoženosti, bez kterých si život nedovede moc představit čtenářka Átéčko...


Bez elektřiny bych fungovala jen velmi těžko. Alespoň v tomto bytě, v tomto městě. Bez elektrické energie nám nefunguje ani plynové topení, takže bychom tady v zimě asi umrzli. V létě by se zkazily potraviny v mrazničce.
Bez téhle energie bych nemohla na internet. Nemohla bych se dívat na televizi, poslouchat u vaření rádio, nabít si mobil, baterie do foťáku. Nemohla bych ani žehlit. Seděla bych tady potmě a čekala, až se rozední, abych si mohla číst.
Možná bych dokázala žít i na vesnici, na samotě bez elektrické energie. Vodu na koupání bych si ohřívala třeba v hrnci na plotně. Ale přiznávám, že by mi scházel počítač, internet, mobil. Nechtěla bych už dělat fotky tak, že bych musela každou vykoupat ve vývojce, ustalovači... ale ve zvětšováku je také žárovka, takže ani tohle bych nemohla. Ani ušít bych si nic nemohla, protože mám šicí stroj ne elektřinu. Myslím, že bych to časem vyřešila nějakými fotovoltaickými články, ale přiznám, že bez téhle energie by se mi žilo těžko.
Přesto každý spotřebič, co mám, nakupuji s tím, aby co nejvíce energii šetřil. Mám žárovky jen nové a ty, které se dají, vyměňuji za LED diody.
Átéčko

Pozn. red.: Text neprošel jazykovou úpravou.

Téma dne 24. 10. 2012: Můj život bez elektrického proudu

  • Je pro vás elektrický proud samozřejmostí? Dovedete si představit, jak byste se bez něj obešla?
  • Jak by podle vás vypadl svět bez elektrického proudu?
  • Jaký nejdelší výpadek elektřiny jste doposud řešila? Respektive, jak dlouho jste se doposud bez proudu obešla?

apc prepetova ochranaSvé úvahy a příběhy mi posílejte do e-mailové schránky redakce (viz níže), a to nejpozději 24. 10. 2012 do 15.00 hodin. Jednu z přispěvatelek odměním 10.000 extra body do říjnového kola naší Věrnostní soutěže. Další pak získá pěkný dárek, totiž APC přepěťovou zásuvkou s osmi zástrčkami a telefonní a internetovou přípojkou, která slouží k ochraně spotřebičů před výkyvy napětí způsobenými třeba blesky. Pokud chcete mít šanci na zisk dárku či bodů, ať je váš příspěvek dlouhý alespoň jako tento odstavec textu.

čeps

Reklama