Bulvár

Sbohem, prázdniny!

Ach jo. Prázdniny, ta sladká doba nicnedělání, se povážlivě nachýlily ke konci. Školy se zase zaplní dětským křikem (a někdy spíše řevem), zase budeme Honzíky a Terezky ráno budit, chystat jim svačiny a odpoledne se klasicky ptát: "Tak co bylo ve škole?"

Mají se děti na tenhle nelehký přechod od lenošení ke školním povinnostem nějak připravovat? Začít si třeba opakovat násobilku, vyjmenovaná slova? Některé zvláště agilní rodiče totiž koncem prázdnin přepadá strach, že jejich dítě přes prázdniny všechno zapomnělo, že je potřeba ho na návrat do školy připravovat, jinak...

 

Ne, ne a stokrát ne. Prázdniny jsou proto, aby si děti odpočinuly a zdokonalily se v jiných činnostech, než je matematika či pravopis. Ostatně, chodí-li nakupovat, není právě tohle matematika v praxi? A když píšou babičce pozdrav z tábora, nemusí si lámat hlavu nad tím, jestli je babička ve vyjmenovaných slovech?

 

Děti mají o prázdninách plavat, jezdit na kole, hrát hry, no zkrátka, my všichni přece dobře víme, co ke správným prázdninám patří.

 

A učit se? Rozhodně ne, snad jen s výjimkou těch, které na konci prázdnin čeká opravná zkouška čili reparát. A i ti by první polovinu prázdnin měli věnovat odpočinku.

 

Měli bychom mít však na paměti, že tak, jako se nám těžko vrací z dovolené do práce a potřebujeme jakousi přechodnou „zvykací“ dobu (vhodný je víkend), měly by i děti přijet ze svých letních pobytů dříve než 31. srpna večer. Mluvím teď hlavně o dětech městských, které by alespoň dva dny měly přivykat městskému ruchu, ulicím plným aut.

 

A pokud zjistíme, že se naše dítě hrozí začátku školy, snažme se mu pomoci, zbytečně ho nestresujme.  Vždyť vždycky je na co se těšit. když už nic jiného, tak určitě na kamarády, které většinou dítě nevidělo celé dva měsíce.

 

A nakonec mi dovolte ještě pohled učitelky na konec prázdnin. Jak pravil klasik, dva důvody, proč učím, se jmenují červenec a srpen. Ale  věřte nebo ne, ty dva měsíce jsou tak nějak kratší a rychleji utečou než ty ostatní. Letos mi můj muž, který má „jenom“ dovolenou, od začátku prázdnin počítá, kolik že mi  ještě zbývá dní. Chce mě vytočit? Marně.

 

Já se letos, i když se mi jako každému normálnímu člověku znovu do práce moc nechce, přesto přese všechno těším. Na „svoje“ děti. Víte, jaké je to krásné, pozorovat, jak Vojta za ty dva měsíce zmužněl a Kuba se zase vytáhl nejmíň o tři centimetry, no a Markéta? Z ošklivého káčátka se vyloupla krásná slečna. Páni, a co teprve Viky? Ten snad přes ty prázdniny konečně dostal rozum!

         
   
27.08.2004 - Společnost - autor: Mirka Kožušková

Komentáře:

 1. avatar
  [15] peguša [*]

  Taky nás čeká škola. Čtvrtá třída. Mě popadl školní amok loni a rozhodla jsem se, že si udělám kurz účetnictví. Byl to drsný rok, ale maturita za dvě stála za to.
  Co se týká trénování dcery, tak jsem rozhodně pro. Ale nic se nemá přehánět. Takže tomu věnuje ráno tak půlhoďku a pak má klid. Myslím, že zejména v nižších ročnících je to nutnost, protože naše zlatíčka hodně zapomenou. Ale abych jí drtila každý den čtyři hodiny, tak taková bestie zase nejsem. I tak jsme se neučily každý den, spíš tak 3x do týdne. Snad to bylo k něčemu. Držím všem školákům palečky, malým i velkým. Ahojky. P.

  superkarma: 0 29.08.2004, 22:23:04
 2. avatar
  [14] šája [*]

  Micka: tobě taky hodně štěstí a zlom vaz

  superkarma: 0 27.08.2004, 13:55:57
 3. avatar
  [13] Micka [*]

  ahojky lidičky, první den školy čeká letos i mě a to po 16 letech. Rozhodla jsem se že si konečně dodělám maturitu. Tak jsem napjatá jak luk co mě čeká, bude to 5. let učení. Syn jde do 6. třídy přešel z jiné školy na jazykovou a moc se těší. Tak držím všem palce a přeji hodně štěstí v novém školním roce.

  superkarma: 0 27.08.2004, 12:45:03
 4. avatar
  [12] marta-b [*]

  Vždycky jsem se těšila na nový rozvrh a první den na kamarádky a lidičky ze třídy, ale pak jsme všechno z prázdnin probraly/i a bylo po nadšení ze školy. Letos jsem strašně ráda, že se mě 1. září už nijak netýká. Fuj, nešla bych ani na první den

  superkarma: 0 27.08.2004, 11:01:53
 5. avatar
  [11] Pajinka [*]

  JanaVi: Taky jsem každý rok chodívala s kamarádkou rozdávat sešity, tužky a ostatní pomůcky na lavice. To už je dávno, ještě v době, kdy se pomůcky nemusely kupovat.

  superkarma: 0 27.08.2004, 09:54:18
 6. avatar
  [10] JanaVi [*]

  Naše děti už jsou ve škole.
  Šly pomáhat se stěhováním sešitů a učebnic. Syn tam šel moc rád, protože už jde do sekundy na gympl a teď se rád podívá do své staré školy, kde už rok nebyl.

  superkarma: 0 27.08.2004, 09:13:13
 7. avatar
  [7] Žábina [*]

  taky jsem se vždy těšila...ale mé nadšení záhy opadlo ...
  ale krásné je vidět natěšené prvňáčky s novou taškou na zádech a kytkou pro píučitelku ...

  superkarma: 0 27.08.2004, 08:47:56
 8. avatar
  [6] Pajinka [*]

  Úspěšný začátek školního roku všem školákům i učitelům.

  superkarma: 0 27.08.2004, 08:26:00
 9. avatar
  [4] Aja [*]

  Gabi: Nojo. Je to tady. Švestky tmavnou a studenti blednou...

  superkarma: 0 27.08.2004, 07:49:36
 10. avatar
  [2] Gabi [*]

  Já doteď, když vidím dozrávat kaštany a kvést jiřiny, mám divný pocit Naštěstí se dcera těší, doufám, že jí to pár let vydrží !

  superkarma: 0 27.08.2004, 07:36:11
 11. avatar
  [1] Suzanne [*]

  Mirreo, hezké vykročení!!!

  superkarma: 0 27.08.2004, 01:31:24

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme