Vztahy

Sbohem, pohádkový princi

 

Podle našich babiček bylo zásadní věcí dobře se vdát. Není tomu zase tak dlouho, kdy bylo pro ženy manželství pojistkou na dobré živobytí. Ještě v 70. letech bylo v některých evropských zemích potřeba manželova souhlasu, pokud chtěla jít žena do práce. Platilo pravidlo: žádný statný jinoch = žádné peníze.

 

Není proto divu, že byly dvacetileté dívky rády za nabídku k sňatku, i když měl být nastávajícím nervní, ale zaopatřený despota. Být v dnešní době ve 30 svobodná není žádný problém. Navíc podle výzkumu asi třetina žen nepřikládá svatbě žádnou váhu.

 

Jakého partnera ženy chtějí?

Většina žen očekává od budoucnosti především to, že budou stát na vlastních nohách. Současné dámy jsou sebevědomé, vzdělané a vědí, co chtějí. Vzít si někoho nudného, ale bohatého, jen proto, abych byla zajištěná a nemusela pracovat? To už většina dnešních žen odmítá.

 

Němečtí sociologové, kteří studii napříč Evropou uspořádali a tvrdí, že je možné ji aplikovat na většinu současné společnosti, také poukazují na to, že už 17leté dívky chtějí především jedno - být samostatné a nezávislé. Také dřívější trend hodného otce rodiny, který opustí vše, co ho dosud bavilo, a bude pouze doma s manželkou a dětmi, už dávno neplatí.

 

Ženy očekávají od svého partnera především:

 

95 % že jim muž nechá dostatek volnosti

93 % že bude dobrý milenec

92 % že si ponechá také své zájmy

91 % že dokáže strávit také čas beze mne

85 % že se o sebe postará sám

70 % že se bude zajímat o mou práci

27 % že bude hodně doma

Osmdesát procent dnešních žen očekává, že si muž ponechá nějaké své koníčky, nepřetrhá vazby s kamarády a bude schopný trávit čas také jinak než pouze se svou milovanou drahou polovičkou. Přes 90 procent žen chce mít s partnerem stejné cíle a společně s ním zestárnout. Obecně by ženy daly přednost milé vizáži Johnnyho Deppa před testosteronovým drsňákem Brucem Willisem.

 

Zní vám to staromódně? I přesto, že jsou ženy sebevědomé a samostatné,  je pro ně stále velmi důležitá věrnost. U většiny žen figuruje na předním místě žebříčku hodnot. Obecně platí, že čím mladší žena je, tím přísněji by záletníka posuzovala a tím výše je v jejím žebříku hodnot umístěna věrnost a monogamie.

 

Pokud se ale vysněný chlap pro ni stane noční můrou a partnerský vztah začne být peklem, je většina žen suverénních a natolik samostatných, že nemají problém vztah opustit.

 

Co muži možná neví

 

Muži obecně přeceňují, jaký význam má manželství pro ženy. Pro ženu je manželství veřejným prohlášením, že ji muž považuje za svou vyvolenou a má v úmyslu žít s ní v monogamním svazku. Výzkumy dokázaly, že právě toto spouští v ženském mozku silnou chemickou reakci. Žena totiž dosáhne orgasmu v manželském loži čtyřikrát až pětkrát snáze a v monogamním svazku dvakrát až třikrát snáze. Oproti tomu se ženatí muži a muži žijící v dlouhodobém vztahu domnívají, že si svobodní muži užijí více zábavy a většího množství sexu.

 

Co říkají ženy o partnerství:

 

61 % v našem vztahu to se sexem funguje skvěle

51 % povídání je pro nás důležitější než sex

35 % máme zcela odlišné zájmy

26 % partner je velice žárlivý

14 % mám strach, že partner ukončí náš vztah

2 % jsem šťastná

Osmdesát procent mužů si myslí, že pro 80 procent žen je důležité, jak vypadají, i když ve skutečnosti je to důležité pouze pro 60 procent žen. Muži také nevědí, že jsou ženy obecně se svým životem více spokojeny než oni, více si samy sebe váží.

 

Podle většiny žen jsou muži sexuálně žádostiví a ve vztahu nemají smysl pro zodpovědnost. Ve skutečnosti je tomu ale jinak. Partnerství je pro muže důležitější než pro ženy. 35 procent mužů je ochotno oželet kvůli své lásce nejbližší kamarády, zatímco to samé je ochotno udělat pouze 18 procent dotazovaných žen.

 

Muži mluví méně

 

Muži v dávných dobách válčili, chránili své blízké a řešili problémy. 82 procent žen ví, že chlap nemluví o svých pocitech. Naprogramování jejich mozku a sociální podmíněnost jim brání ukázat strach či nejistotu. Proto řeší-li muž problém, uzavře se do sebe a tiše přemýšlí. Oproti tomu, musí-li žena řešit problém, nutně to bude konzultovat s nějakou kamarádkou. Komunikace mezi oběma pohlavími funguje jen velice málo. Mnoho žen už dávno vzdalo to, aby porozuměly pocitům a myšlení mužů.

 

Rodinné vzory

 

Tradiční rozdělení v partnerském soužití člověk přejímá z rodiny, ve které vyrůstal. Ať již máme s rodiči jakékoliv zkušenosti, negativní nebo pozitivní, výrazně se promítají podvědomě do naší partnerské volby. Přestože vliv rodičů je velký, není podle psychologů zásadní. Jak jsme z dětství naučeni se chovat, můžeme později vědomě změnit. Vždy tedy neplatí, že musíme být stejní jako naši rodiče.

 

Co si ženy myslí o dětech:

 

82 % děti jsou víc než peníze

77 % děti vám dávají pocit, že vás někdo potřebuje

69 % s dětmi je život intenzivnější a naplněnější

36 % mít děti v dnešní době je luxus

16 % děti a zaměstnání se dají v dnešní době snadno skloubit

Existuje spousta teorií, podle kterých hrají rodiče zásadní roli ve výběru partnera. Jedna z nich říká, že si partnera vybíráme podle rodiče opačného pohlaví. Když je například jeho role v rodině pozitivní a vyberete si partnera s podobnými vlastnostmi, máte šanci, že váš vztah bude úspěšný. Naopak když žena nepřijme roli svého otce, může mít tendenci vybrat si partnera z opačného pólu, a pak by mohly nastat potíže. Podle psychologů je ale potřeba brát v úvahu vrozené vlastnosti a další vlivy, které výběr partnera také ovlivňují a které nelze zobecňovat, tudíž na ně nelze spoléhat.

 

Ideální muž

 

Sebevědomí a suverenita, se kterou se většina dotazovaných žen liší od mužů, ukazuje, že svou novou roli ve společnosti náležitě přijaly. Moderní ženy se spoléhají především samy na sebe a nenechají se přivést do nejistoty. Mají přesně stanovené cíle a věří, že těchto cílů dosáhnou.

 

Zatímco ženy jsou díky emancipaci pružnější a komunikace je pro ně jednodušší, muže ještě v tomto směru čeká dlouhá cesta. Ženy očekávají od mužů, že by měli více skloubit práci a péči o rodinu, dobře vypadat, mít pozitivní pohled na život a smysl pro humor.

 

Muži jsou teď pod stálým tlakem. Ženy očekávají, že se něco změní, a jejich pohádkový princ nebude jen kariérista nebo živitel rodiny. Současný muž snů přebírá hlavně zodpovědnost za společné dítě. Muži jsou hrdinové pouze tehdy, fungují-li jako správní otcové.

 

Skoro všechny dotazované ženy by měly rády v budoucnu děti. To pro ně ale neznamená, že budou s dítětem trávit celý den. Jesle, školka nebo paní na hlídání? S tím některé ženy nemají problém. Ženy vydělávající samy dostatek peněz nemají problém převzít funkci živitelky rodiny. Však už dnes není tolik neobvyklé, že s dětmi zůstane doma otec, nebo se rodiče prostě po nějaké době na mateřské dovolené  vystřídají. Například tři čtvrtiny Američanek by daly přednost učiteli s volným odpolednem před chirurgem, který vydělává sice osmkrát tolik, ale je neustále v práci. 

 

Jaký je váš ideální partner? 

   
28.08.2008 - Láska a vztahy - autor: Pavel Miškovský

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [50] Ch.Z. Kochanská [*]

  gentiana: A nebo má dost peněz na drogy.

  superkarma: 0 28.08.2008, 18:00:20
 2. avatar
  [49] prece ja [*]

  Žena totiž dosáhne orgasmu v manželském loži čtyřikrát až pětkrát snáze a v monogamním svazku dvakrát až třikrát snáze. Ž e bych byla opět vyjímka?

  superkarma: 0 28.08.2008, 17:53:02
 3. avatar
  [48] catcat [*]

  pro mě je partner prostě partner - v lásce, živobytí, radostech, starostech... A znám i opak - pro mou švagrovou musí být chlap především doma

  superkarma: 0 28.08.2008, 17:49:41
 4. avatar
  [47] Kassy [*]

  gentiana: A co z toho je příčina a co následek?

  superkarma: 0 28.08.2008, 16:27:38
 5. [46] gentiana [*]

  Kassy: A každý, kdo se cítí permanentně šťastný, má obvykle pokojík v nějakém ústavu, kde jsou na něho hodní.

  Meander: Ale jistě. Šroubovák a pečeného racka.

  superkarma: 0 28.08.2008, 15:39:13
 6. avatar
  [45] barasv [*]

  Jaký je můj ideální partner: Až donedávna jsem si pořád bláhově myslela, že ten můj... ale nějak jsem změnila názor...Tak se asi poohlédnu po nějakém, který bude ideální tím, že bude považovat za ideální ženskou se dvěma dětmi...

  superkarma: 0 28.08.2008, 14:49:34
 7. avatar
  [44] Kassy [*]

  Pentlička (20): Spíš bych řekla, že "nebýt šťastná" není totéž co "být nešťastná". Málokdo se trvale cítí šťastný.

  superkarma: 0 28.08.2008, 14:22:12
 8. avatar
  [43] petul [*]

  Meander: A někdo na ty otázky odpoví, že má rád zelí nebo sáňkuje

  superkarma: 0 28.08.2008, 14:16:19
 9. avatar
  [42] Meander [*]

  petul: Mně přijde, že to jsou odpovědi jako z ankety "Máte rádi kapustu nebo bruslíte?"

  superkarma: 0 28.08.2008, 14:11:15
 10. avatar
  [41] petul [*]

  Meander: Hlavně tu poslední, že?

  superkarma: 0 28.08.2008, 14:10:02
 11. avatar
  [40] Meander [*]

  petul: Ty taky nedávám

  superkarma: 0 28.08.2008, 14:02:46
 12. avatar
  [39] peetrax [*]

  wich: taky. Taky. Teď jsem pět měsíců sama, ale zatím mi to nevadí.

  superkarma: 0 28.08.2008, 14:01:44
 13. avatar
  [38] petul [*]

  Evikus: Je to těžký, asi je to utěšování moc neuklidní, musí si to prožít samy
  Hledají si někoho aktivně? Aby to na nich nebylo až moc vidět, že jsou na lovu

  superkarma: 0 28.08.2008, 13:49:29
 14. avatar
  [37] petul [*]

  Meander: Z článku jsem četla jenom statistiky v okýnku, to stačí

  superkarma: 0 28.08.2008, 13:47:27
 15. avatar
  [36] malenina [*]

  Evikus: Ale to jistě, o to se nepřu. Ale asi jich není 98%

  superkarma: 0 28.08.2008, 13:38:21
 16. avatar
  [35] Meander [*]

  Já ten článek nějak nedávám Má to hlavu nebo aspoň patu?

  superkarma: 0 28.08.2008, 13:16:15
 17. avatar
  [34] Evikus [*]

  petul: Mám dvě kamarádky, oběma je 27 let, obě se rozešly po delším vztahu (ale už před 2,5 lety) a jsou nešťastné z toho, že jsou samy. Utěšování, že jednou to přijde, jaksi nepomáhá

  superkarma: 0 28.08.2008, 13:15:40
 18. avatar
  [33] Evikus [*]

  malenina: To, že spousta žen zůstává se nevyhovujícím partnerem jen proto, aby nebyly samy, protože si myslí, že jsou příliš staré na to, aby si někoho našly, je pravda.

  superkarma: 0 28.08.2008, 13:12:35
 19. avatar
  [32] petul [*]

  Tini: wich: Přesně tak Taky jsem až do svých 27 let hledala a už jsem z toho byla zoufalá Neříkám, že jsem potom našla prince na bílém koni, ale je to chlap, se kterým se prima žije a jsem už víc jak 6 let spokojená

  superkarma: 0 28.08.2008, 13:12:17
 20. avatar
  [31] wich [*]

  Motty:

  superkarma: 0 28.08.2008, 12:07:49

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] wich [*]

  Tini: Pod to se podepisuji. Taky jsem byla dlouho sama, taky jsem měla smůlu na partnery a teď si nemůžu stěžovat. Ono to přijde, ani nevíš jak

  superkarma: 0 28.08.2008, 12:07:27
 2. avatar
  [29] Mipe [*]

  žádný

  superkarma: 0 28.08.2008, 11:57:16
 3. avatar
  [28] Petrushe [*]

  vikuna: No, já se rozešla po pětiletém vztahu s přítelem, kterej si našel o šest let mladší křehkou blondýnku a mě opouštěl s tím, že jsem pro něj moc soběstačná a on potřebuje někoho, o koho se bude starat...Pak jsem 4 roky tápala mezi blbci a těmi, co ušli, ale s nikým jsem si nedovedla představit budoucnost, tak jsem šla rychle od toho. No a pak se to všechno hrozně rychle zvrtlo...ale to je dlouhý příběh, celý o náhodách, který vyústil v prozatím ideální vztah s tím vysněným chlapem, který toleruje, že na něj nejsem vázaná...

  superkarma: 0 28.08.2008, 11:53:41
 4. [27] Rikina [*]

  Myslím, že pro mnoho žen je i dnes zásadní věcí dobře se vdát. Rozdíl je v tom, co myslí tím "dobře". U některých ani v tom ne. Znám docela dost takových, co chtějí od partnera, aby jim zařídil bezstarostný život, kdy sám převezme všechnu zodpovědnost, a ony si budou jen užívat. Protože proč by se jinak vdávaly, že.

  superkarma: 0 28.08.2008, 11:45:16
 5. avatar
  [26] malenina [*]

  Pentlička, Evikus: Tyhle výzkumy se nedají brát 100%. Vás se někdo ptal, zda jste v partnerství šťastné?

  superkarma: 0 28.08.2008, 11:42:16
 6. [25] Tini [*]

  Petrushe: Tak to jo..to jsem rada, ze ten muj neni jediny!

  superkarma: 0 28.08.2008, 11:42:12
 7. avatar
  [24] Motty [*]

  Podle toho nápisu jsem myslela, že umřel Trávníček

  superkarma: 0 28.08.2008, 11:38:09
 8. [23] Tini [*]

  vikuna: Neboj vsechno prijde...ja jsem mela takovou smulu na chlapy cely dosavadni zivot, ze tezko uverit , ale prislo to, neni to lehke, porad jsou nejake problemy a starosti, ale co te nezabije to te posili, ja jsem na druhou stranu vdecna za ty spatne zkusenosti, protoze ted si dokazu vazit toho co mam a i sama sebe... a jsem si jista ze i na tebe ceka nekde nejakej fajn chlap
  Nekdy to holt trosku trva a asi to tak ma byt! Kdybych necekala, tak si myslim ze by jsme se treba ani nikdy nepotkali Kdo vi!
  Preji hodne stesti a spokojenosti...

  superkarma: 0 28.08.2008, 11:37:22
 9. [22] gentiana [*]

  Nervní despota? A ještě když je to chudý milionář, to je teprve to pravé ořechové.

  Jestli v manželském loži dosáhnu o pět orgasmů víc, je mi putna, nestojím o žádné.

  A ideální partner je ten, který žije tak daleko, že ho nikdy nepotkám a tedy se mi nebude montovat do života.

  superkarma: 0 28.08.2008, 11:36:42
 10. avatar
  [21] Evikus [*]

  Pentlička: Protože většina žen nechce a neumí být sama Raději jsou s alkoholikem, nevěrníkem, nebo prostě jen s někým kdo jim nesedí jen proto, aby nebyly samy. Bohužel tak to je.

  superkarma: 0 28.08.2008, 11:30:20
 11. avatar
  [20] Pentlička [*]

  Mě zaujalo, že jen 2% žen v partnerství tvrdí, že jsou šťastné. To je 98% žen v partnerství nešťastných? Proč teda nejsou raději samy?

  superkarma: 0 28.08.2008, 11:28:23
 12. avatar
  [19] vikuna [*]

  Petrushe, Tini: Vy se máte... závidím, ale přeji vám to... Doufám, že taky někoho takového do třetice potkám. Ale trvá to...

  superkarma: 0 28.08.2008, 11:26:37
 13. avatar
  [18] malenina [*]

  gerda: Přesně, to potom nehrozí, že se ženská bude po 20 letech divit, koho si to vzala

  superkarma: 0 28.08.2008, 11:26:00
 14. [17] Bellana [*]

  Mít doma ideálního muže, tak se zblázním. Do ideálu mám daleko. A tak si spolu můžeme v klidu žít a tolerovat si své chyby.

  superkarma: 0 28.08.2008, 11:23:50
 15. avatar
  [16] gerda [*]

  stačí normální, nemusí být ideální.

  superkarma: 0 28.08.2008, 11:16:37
 16. avatar
  [15] Petrushe [*]

  Tini: Kdyby ten můj měl děti, tak si myslím, že chodíme s tím samým člověkem

  superkarma: 0 28.08.2008, 11:09:41
 17. avatar
  [14] sanvean [*]

  Ta ženská na první fotce se tváří skvěle

  superkarma: 0 28.08.2008, 10:38:25
 18. [13] Tini [*]

  wich: Dekuji

  superkarma: 0 28.08.2008, 10:32:53
 19. avatar
  [12] wich [*]

  Tini: Hezké. Gratuluji.

  superkarma: 0 28.08.2008, 10:28:31
 20. [11] Tini [*]

  Tak zatim mohu rict, ze muj idealni partner je ten muj . Samostatny, vi co chce, dvakrat mysli nez neco udela (ne jako ja ), citlivy, umi mluvit o svych pocitech, rad mluvi a rad si se mnou povida, o cokoliv jej pozadam nic neni problem, je s nim velka legrace, mam se od nej co ucit a proto si jej velmi vazim, vazim si ho za to co ve svem zivote dokazal, co vse prekonal, to jak se zachoval ve svem byvalem vztahu, za to jak ma dobre srdce, za to jaky je to skvely otec....vasnivy milenec! A ja poprve vzivote mam rada i jeho chyby, ponevadz jeho chyby jsou pro mne akceptovatelne Ono by se toho dalo napsat spousta...Proste je perfektni i s jeho chybama Mam takovy pocit, ze me chyby jsou mnohem horsi

  superkarma: 0 28.08.2008, 10:02:15
 21. [10] Lindaa [*]

  Uz zase nejsem zenská. A ideální chlap stejne neexistuje tak vo co go .

  superkarma: 0 28.08.2008, 10:00:00
 22. avatar
  [9] Evikus [*]

  grindi: On tě oslovuje příjmením?

  superkarma: 0 28.08.2008, 09:57:01
 23. [8] grindi [*]

  Můj ideální partner asi bohužel neexistuje . Mohl by jím být můj manžel, pokud by mi byl věrný, uměl si přiznat svoji vlastní chybu, projevoval mi víc lásky, nešetřil doteky, pohlazením, objetími, oslovoval mě křestním jménem ...

  superkarma: 0 28.08.2008, 09:48:43
 24. avatar
  [7] wich [*]

  O ideálním chlapovi jsem se vyjedřovala zde:
  http://www.zena-in.cz/rubrika.asp?idc=39434&id=5

  superkarma: 0 28.08.2008, 09:29:42
 25. [6] MirkaK [*]

  Jedna věc je, co na dotazy odpovídají a věc druhá, jak se pak chovají...

  superkarma: 0 28.08.2008, 09:23:18
 26. avatar
  [5] taysa [*]

  Teda to je zase průzkum. To jim to nějak neštymuje.
  "Také dřívější trend hodného otce rodiny, který (...) bude pouze doma s manželkou a dětmi, už dávno neplatí."
  "Například tři čtvrtiny Američanek by daly přednost učiteli s volným odpolednem před chirurgem, který (...) je neustále v práci.

  superkarma: 0 28.08.2008, 09:04:15
 27. avatar
  [4] Evikus [*]

  Jana Pospíšilová je nová posila redakce?

  superkarma: 0 28.08.2008, 08:48:18
 28. avatar
  [3] mi-ki [*]

  Idealni partner? Takovy, ktery me nikdy nezacne nudit :) A kdyz, tak jen na takovou chvilku, ze si toho ani nevsimnu.

  superkarma: 0 28.08.2008, 08:40:13
 29. [2] 7kraska [*]

  chacha...a co treba ceskej chirurg, kterej je furt v praci a vydelava jen o malo vic nez ucitel?

  ten muj je stejne princ, sel se mnou dnes na vystoupeni novozelandskeho folklorniho souboru, i kdyz se mu tam vubec nechtelo, a doma pak po nich jeste opakoval zvlast povedene prvky

  superkarma: 0 28.08.2008, 00:50:24
 30. [1] pateta [*]

  Ten MŮJ!

  superkarma: 0 28.08.2008, 00:27:37

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme