Vztahy

Sbohem, lásko!


...nech mě jít, bude klid. Ono se řekne, klidný rozchod, ale není to tak jednoduché, jak se zpívá v písničkách.

Pokud si tak matně vzpomínám na své mládí a své rozchody, byla jsem docela slušný kruťas. Vůbec jsem neřešila, jestli někoho zraňuji. Prostě jsem původního chlapce vyměnila za nový objekt a bylo. Nějak se s tím vyrovnej.
No jo, ale nutno dodat, že to byly ještě takové „dětské“ lásky. Pak jsem si to pěkně „vyžrala“ v prvním manželství, kdy se mi všechny ty křivdy, kterých jsem na těch nebohých klučičích dušičkách dopustila, vracely i s úroky. Holt, boží mlýny asi někde opravdu melou. Jinak si to nedokážu vysvětlit. Ale pryč od mého soukromí, vraťme se k rozchodům.

 

 


Způsobů, jak se rozejít, existuje celá řada.
Nejlepší je jít rovnou na věc a zbytečně to neprotahovat. Prostě sebrat odvahu a oznámit mu přímo a jasně, že je se vztahem konec.


Všechno má své ale. Rozchody tváří v tvář patří k těm nejnáročnějším. Kromě odvahy vyžadují i notnou dávku duchapřítomnosti, protože reakce mohou být nevyzpytatelné. Začne křičet, dostanete facku, pustí se do pláče, bude v šoku a oněmí, může vás začít obviňovat z nevěry, vydírat, ale také přemlouvat, abyste to s ním ještě jednou zkusila.
Záleží na vaší síle a odhodlání, protože ustát takovou smršť citového nátlaku není snadné.

 

 

 

 

 


Čekání na záminku
aneb nejlepší obrana je útok. Poněkud podlý způsob rozchodu, ale pokud to nechcete být vy, kdo zasadil vztahu poslední ránu, přesuňte vinu na partnera. Tato taktika chce ale opravdu hodně silný žaludek a většinou se k ní uchylují ženy, které mají samy máslo na hlavě. Je snazší neobírat se vlastními chybami, obvinit ze selhání partnera a ze sebe udělat morálního vítěze.

Opačným extrémem je vzít vinu na sebe. Některým z nás prostě nedělá dobře, když se kvůli nim někdo trápí, tak veškerá negativa, která vztah rozbila, vztáhnou na sebe. „To já jsem ta špatná, ty si zasloužíš někoho lepšího“. Někdy vám to z ješitnosti mužům vlastní i rád uvěří.Dopis nebo e-mail.
Jako ze starých dobrých filmů, kdy je pisatelka s prstíky od inkoustu a očima zamyšleně hledícíma do dáli zavalena haldou papírových koulí s nevydařenými koncepty dopisu na rozloučenou.
Už stejně nikdo nepřekoná… „Drahý můj, jak se ti stydím psát…“
Výhodou dopisu je čas, ve kterém si můžete vše dobře promyslet a nejednat unáhleně.
Nevýhodou je dlouhé čekání na odpověď.
Korespondenční rozchod je poněkud nezvyklý, pokud spolu bydlíte ve společné domácnost.
Nechat mu dopis na stole, sbalit si svých pět švestek a hodit klíče do schránky? Hm, působivé, lehce patetické, a málokdy proveditelné. Co když je to zrovna váš byt a pět švestek se vám nevejde ani do Avie?

Výhodou elektronické pošty je rychlost a možnost otevřené diskuze bez osobní účasti.
Spousta lidí neumí v přímém kontaktu pohotově reagovat a mnohem snáze sděluje své pocity přes technické vymoženosti jako telefon nebo internet.

Esemeska
Rozejít se s partnerem prostřednictvím textové zprávy vyžaduje ještě menší úsilí než sepsání mailu. Jak snadné. Vezmete telefon, vyťukáte pár slov a pošlete. To celé nemůže trvat déle než pár minut.
To ovšem nic nemění na skutečnosti, že je to zbabělé. Vůbec si nedovedu představit, že by se takovým způsobem ukončil nějaký dlouhodobější vztah.
Nebo vy snad ano?

Vzít do zaječích, zmizet po anglicku, vypařit se, zkrátka ukončit vztah, aniž byste to druhému oznámila, patří k rozchodovým extrémům. A naštěstí, pro nás ženy, je způsob, kdy se s vámi partner rozejde a vy se to dozvíte jako poslední (od kamarádky, kolegyně či nějaké jiné dobré duše), spíše doménou mužů.
Ženy k takovému způsobu dožene většinou strach před nevypočitatelným násilníkem, což je naprosto pochopitelné. Útěkem na neznámé místo zachraňují mnohdy holé životy. Ale to jsem se dostala k mnohem závažnějšímu tématu domácího násilí, které sice s rozchodem souvisí, ale zároveň si zaslouží mnohem širší prostor. Takže o tom někdy jindy.

Jakým způsobem jste se rozcházely vy?
Nebo váš partner s vámi?
Zvolily jste některou ze jmenovaných taktik?
Nebo máte jinou, lepší?
Dávala jste kopačky vy, nebo jste je spíše dostávala?
Máte nějaký kuriózní rozchod?
Řešíte v současnosti, jak se rozejít?
Jak vycházíte s bývalými partnery?


          Napište nám o svých rozchodech a můžete získat pěkný dárek.


   
29.01.2007 - Láska a vztahy - autor: Dana Svobodová

Komentáře:

 1. [17] Anai [*]

  Beruška1.... a zmizení po anglicku samozřejmě jsem zažila také! A pak se zase ozval a zase zmizel... teď už si z toho dělám , ale tehdy mi nejlíp nebylo....

  superkarma: 0 30.01.2007, 09:13:45
 2. [16] Anai [*]

  Umřel ten mstitel, pochopitelně... jen že to vyznělo nejednoznačně...

  superkarma: 0 30.01.2007, 09:11:18
 3. [15] Anai [*]

  Ač toto téma dnes už není aktuální, musím reagovat, protože co se rozchodů týká, asi trhám rekordy: Já se rozešla jen jednou, s tím prvním, chorobným žárlivcem - byla jsem s ním 6 let, bylo mi 21 a nachytal mě v objetí jiného, což jsem v podstatě chtěla... Vždycky říkal, že se pomstí, jako jeho oblíbený Monte Cristo. Buď mě proklel nebo tomu tak osud chtěl: od té doby mě 27 let opouštěl jeden chlap za druhým a to pomocí všech zde popsaných variant: osobně, telefonem, esemeskou, bral vinu na sebe, dával vinu mně.... prostě jsem si to pomocí toho článku docela setřídila! Vždycky v tom ovšem byla jiná žena! Já se nikdy s nikým nerozešla od té doby. Teprve před 4 roky jsem navázala pohodový vztaha a před pár měsíci tento muž zemřel, v svých teprve 54 letech na infarkt.... že by boží mlýny?

  superkarma: 0 30.01.2007, 09:09:17
 4. avatar
  [14] catcat [*]

  sms, e-mail - to mi přijde ubohý, člověk si má rozchod vyžrat do dna, pak se odrazit a začít jinde s čistým štítem

  superkarma: 0 29.01.2007, 16:10:59
 5. [13] jatunka [*]

  dana.svobodova: NEJVĚTŠÍ HITY KARLA SVOBODY
  LÁSKO MÁ, JÁ STŮŇU
  VČELKA MÁJA
  LADY KARNEVAL
  STÍN KATEDRÁL
  ČAU LÁSKO
  KDEPAK TY PTÁČKU HNÍZDO MÁŠ
  hudba k seriálům NÁVŠTĚVNÍCI, LÉTAJÍCÍ ČESTMÍR, CIRKUS HUMBERTO

  ...jen co jsem tak potkala dneska na netu... ale příchuť takové té italské kantilény to má ... hráli v rádiu Ještě že Tě lásko mám a běhal z toho mráz po zádech...


  superkarma: 0 29.01.2007, 14:49:54
 6. [11] Dana Haklová [*]

  jatunka: Text k písni napsal také Karel, ale Šíp a myslím, že Svoboda nenapsal ani hudbu.Je to, tuším, v originále nějaký italský cajdák.

  superkarma: 0 29.01.2007, 14:17:10
 7. avatar
  [10] Modré z nebe [*]

  ... nic jsem netušila není správně řečeno, spíš jsem nevěděla, co špatného jsem komu udělala ...

  superkarma: 0 29.01.2007, 14:15:27
 8. avatar
  [9] Modré z nebe [*]

  Napsal mi to e-mailem. Připadala jsem si hrozně, kór proto, že jsem nic netušila. Ale vím, odkud vítr vál. Naši ho chtěli pozvat na večeři, jen aby ho poznali, nic víc. On pozvání v pohodě přijal. Den na to volala jeho matka, že je návštěva u rodičů příliš zavazující a její syn není připraven na nic vážného ... od té doby se mi vyhýbal a pak poslal e-mail. Paňmáma bude dobrá tchýně

  superkarma: 0 29.01.2007, 14:13:05
 9. avatar
  [7] aiša [*]

  zatím rozchod žádný a doufám že to tak i vydrží

  superkarma: 0 29.01.2007, 12:51:17
 10. [6] neta22 [*]

  Rozchod formou sms,že k němu chodí i jiná nesla jsem to těžce,právě bych očekávala to jednání z očí...promiň zlato..atd.Nicméně mě to pěkně vzpružilo Následovaly z mé strany sms,které jsem si neodpustila,byly skvělé Takže jsem uklidnila své EGO a dnes,kdybych ho potkala...čau.Toť vše.On dobře věděl,že to dělá zbaběle,takže já ho vlastně ani už vidět nechci Pravdou je,že jsem pak ostatní chlapy brala podle něho,taky špatně.A teď jsem v pohodě,mám přítele,kterému bych nikdy neposlala SMS,i kdyby se stalo cokoliv.Jó,ať žijou lidské vztahy.....viz Svoboda,byla jsem z toho v šoku,prý bravurně skrývali problémy.V každém případě měl odpovědnost k synovi...ho vychovat

  superkarma: 0 29.01.2007, 09:51:45
 11. avatar
  [5] Beruška1 [*]

  Jo tak zmizet po anglicku, to mi udělal partner jednou, neozval se měsíc, tak jsem se sebrala a jela ho navštívit bez předešlého varování domů k rodičům. A byly to jeho nejpernější chvilky, vysvětlovat mi před svými rodiči, že se mnou končí a k tomu si vyslechnout kritiku rodičů, že takhle se dospělý člověk nechová.

  superkarma: 0 29.01.2007, 09:37:40
 12. avatar
  [4] Mylady [*]

  Byla jsem v mládí pěkná mrcha. Vždycky jsem zmizela a starý objekt ignorovala. A bylo mi to fuk. Nepřemýšlela jsem, jak se cítí ten druhý. No naštěstí se mi to v manželství nevrátilo, jinak bych musela být rozvedená asi 10X.

  superkarma: 0 29.01.2007, 09:27:10
 13. avatar
  [3] Lenika [*]

  jatunka: ted jsem to četla

  superkarma: 0 29.01.2007, 07:02:17
 14. [1] jatunka [*]

  Ten nadpis mi připomněl písničku Čau lásko... myslím, že jí napsal Karel Svoboda a před chvílí jsem četla, že dobrovolně odešel... nechce se tomu věřit, každopádně nemůžeme vědět, jak to bylo a co za tím bylo...

  superkarma: 0 29.01.2007, 00:04:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme