Domácnost

Sběratelství zdar a flakonkům zvlášť!

Karel Čapek prý napsal, že sběratelé jsou pouze muži. No nevím, myslím si o sobě, že žena jsem a sběratelství mě provází celý život.

Sběratelství není hromadění věcí, je to především zájem o dané téma – knihy, studia, ano i jazyky, neboť předmět naší vášně se mnohdy ukrývá i v cizině. A tak homo sběratelský prolézá knihovny, brouzdá internetem, škemrá u příbuzných, poptává se u známých, běhá po burzách, dává inzeráty a raduje se z každého přírůstku, jako by to bylo jeho dítě. Dlužno říci, že mnohdy zachrání unikátní kousky a nejedno muzeum vděčí za svůj vznik právě nadšeným sběratelům.

Já jsem nejdříve začínala nálepkam a známkami, následovaly mince – až konečně v pubertě zvítězily na celé čáře flakonky od parfémů, soupravy na toaletní stolky a zdobené flakonečky z Jablonce n/N. Nejraději mám miniflakonky dámských vůní, plné a s krabičkou, ale nepohrdnu ani prázdnou a bez obalu. Když jsem se dozvěděla o Klubu sběratelů kuriozit /KSK/, hned jsem tam vstoupila. KSK vydává vlastní čtvrtletník Sběratel, Adresář pro členy a můžete navštívit jeho stránky na http://www.sberatel-ksk.cz, eventuálně napsat mail na klubsberatelukuriozit@quick.cz .

V tomto článečku budu čerpat právě ze Sběratele. Bohužel, v mém oboru jsme v KSK jen dvě, já a paní Prokšová, která sbírá jen miniaturky, ale zato i pánské a má ještě větší sbírku než já. Pořád sháním spřízněné duše sběratelské, ale když už mám adresu … Ano uhodli jste, je to paní Prokšová. Mám doma šuple plné krabiček, do kterých třídím sběratelský materiál, protože co když se to někomu hodí na výměnu? A tak tam vedle sebe pokorně čekají vypsané propisovačky, balené cukry, vizitky, telefonní karty, pohlednice, ubrousky, svatební oznámení - prostě co Vás napadne.
Škoda, že se dnes staví domy bez půdy. Mívám sen: prolézám půdu ne nepodobnou té z Tajemství proutěného košíku. No neříkejte, že by babička neměla nějaký ten flakonek. Přátelé, mějte pochopení pro naše sběratelské dušičky a nevyhazujte krásné věci do popelnic, pardon, kontejnerů. Dříve byly slavné Železné neděle /nezaměňovat s TV Nova/, tak proč neudělat někdy sběratelské? A co vlastně sbíráme my, že? Kromě hodně rozšířených oborů sbírají ženy i jemnější věci: cukříky, ubrousky. Ale herečka Květa Fialová  má např. sbírku čarodějnic.

A naše členky? Věrušku pohlednice pomalu vytlačují z bytu a tolerantní manžel stále vymýšlí nové a nové poličky. Lucie sbírá stěrací pryže, školní gumy. Jiřina má sbírku medvídků, Julie papírové firemní tašky, Dr. Věra sbírá umění, hlavně madony, Paní Bašeová betlémy.
Ale musím vám říct o paní Lydii /lydiecerna@mestojablonec.cz/, která má byt plný krav a kraviček. Sbírka začala úplně nenápadně, volně cituji její vyprávění:"V roce 1991 jsem na dovolené v Řecku připálila oběd a ve vzteku prohlásila – to jsem ale kráva. Celý pobyt mě všichni upozorňovali na pasoucí se sestry, až jsem se rozhodla jednu plyšovou pořídit jako talismánka. Pod vánočním stromkem jedna ležela, k narozeninám přibyla druhá, potom telátko ... A tak nenápadně, ale vytrvale se začala moje kraví sbírka rozšiřovat.. Záhy k plyšáčkům přibyly i keramické, porcelánové, na nádobí, povlečení… A zatímco si někdo pořizuje obývací stěnu, která bude mít co nejvíce úložného prostoru, já si pořídila prosklenou stěnu na kravky. :-) Paní Olinka má takto doma muzeum kočiček. Původně měla živou, výstavní, co získávala trofeje, no a od toho už byl jen krůček ke sběratelské  vášni. S pomocí přítele a počítače dospěli k číslu přes 3 000 exemplářů.

No a tak máme doma své krásné poklady, rády se navštěvujeme a navzájem si sbírky pochvalujeme. A jak jde čas, začíná nás strašit myšlenka, co se stane s mojí sbírkou, na kterou jsem tak pyšná, neskončí někde na smetišti nebo v lepším případě v bazaru? Nebo má někdo jiný nápad?
Příště vám něco povím o flakoncích, mé velké lásce.

Mail: kubikm@mistral.cz

   
03.04.2003 - Dům a byt - autor: Jitka Kubíková

Komentáře:

 1. avatar
  [13] danca79 [*]

  Vivian: co treba sbirat exoticky jidlo co se hned sni? i kdyz to pak asi neni sberatelstvi...nebo co treba skalpy?
  ja sbirala znamky, hopiky a cecka...taky pohledy....ted nesbiram nic, nemam to kam dat
  s brachou jsme sbirali plechovky, pak jsme je zkusili prodat, nikdo nechtel, tak skoncily v pytli v popelnici, krom asi peti co si prijel vybrat jeden sberatel....

  superkarma: 0 03.04.2008, 20:37:29
 2. avatar
  [12] Vivian [*]

  Je to hezká záliba, jen mě na tom odrazuje to, že se člověku doma hromadí věci Konkrétně autorka článku má na svou obří sbírku vyčleněnou celou jednu místnost
  Já bych sbírala něco, co se nehromadí...

  superkarma: 0 03.04.2008, 19:11:55
 3. avatar
  [11] janinkab [*]

  Sbírala jsem v dětském věku známky. Teď ujíždím na plechovkách a taky mám celkem velkou sbírku kindr blbinek.

  superkarma: 0 03.04.2008, 15:40:52
 4. avatar
  [10] Simba [*]

  nemám žádnou takovou sběratelskou vášeň, jen kamínky z různých kousků světa ...i když ..už mám vlastně 4 poličky + kamínky v mističkách, v sklenkách ...takže to asi taky bude vášeň sběratelská.

  superkarma: 0 10.11.2003, 11:21:10
 5. avatar
  [3] Křečkomyš [*]

  Také jsem sbírala flakónky, nyní jsou mou zálibou plechové krabičky.

  superkarma: 0 03.04.2003, 21:47:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme