Domácnost

„Sběratelka kostí“ Alena Szabo: „No, někdy jen zírám!“

Mladá krásná „Kůstka“ bere do rukou lebku. S výrazem Hamleta odhaduje, že: Lebka patří muži, bělochovi, starému kolem 20 let, v mládí utrpěl úraz... a tak dále. Jen zběžné ohledání. Zázrak! Člověk čeká, kdy vysloví jeho jméno, a je po případu.

Opravdu je forenzní antropolog schopen takových odhadů jen pohledem na pár kostí? Nebo nás v seriálu „Sběratelé kostí“ tak trochu houpají?


Paní doktorko, sledujete jako profesionálka své americké „kolegy“?
Sleduji a občas se opravdu bavím velice dobře. Jen zírám! Tak například v jednom z dílů jsem se zájmem sledovala příběh malíčku houslisty. Forenzní a také funkční antropologie se snaží už léta určit určité stopy na kostře, které by umožnily určit zaměstnání nebo záliby zkoumaného jedince. Daří se to ale opravdu jen výjimečně.  A u ruky je to zapeklité. Neumíme určit takové znaky ani u opic a ty se opírají o kotníky ruky celý život !
...říká úvodem forenzní antropoložka doktorka Alena Szabo.

aVe svém oboru patří tato dáma již pomalu k inventáři. Zkoumáním lidských ostatků a spolupráci s týmy kriminalistů se věnuje již 11 let.

Do domku v Praze Bráníku se vchází z malé uličky nad vodárnou.

Uvítají mě dva toy pudlíci. Živí. :-))

Kdo by čekal, že na všech poličkách budou kostry různých velikostí a že mě paní doktorka uvítá po hamletovsku s lebkou v ruce, ten by se mýlil.

Paní doktorka Szabo je vášnivou sběratelkou...

...kostí? ...to zřejmě také, ale první, čeho si všimnete, jsou miniaturní lahvičky s různými obsahy. Od malinkých flakonků s voňavkami až po koňáčky a slivovičky.

Pohledem do knihovny už ale víte, že se nacházíte v domě vědce.


Jak se tedy provádí ono určení zaměření jedince podle kostí?
Srovnávací analýzou příslušných kostí jedinců se stejnou profesí a určením. Nevšimla jsem si, že by takové kostry měla právě Kůstka k disposici.

Co je tedy vlastně náplní forenzní antropologie v kriminalistice, tedy vaší?
Odborně řečeno je to identifikace biologického a kosterního materiálu. Při ohledávání ostatků je to obvykle přítomnost zbytků měkkých tkání na nalezených ostatcích.

Forenzní antropologové často pracují ve spojení s forenzními patology, odontology.

Je potřeba identifikovat zesnulou oběť, objevovat důkazy a určit posmrtní interval. Můžeme také svědčit u soudu jako svědci.

Vaše práce se tedy točí kolem trestných činů?
Na začátku naší práce většinou stojí nález neznámého lidského těla. Často již ve stadiu rozkladu. Náhodný kolemjdoucí například najde mrtvolu, zavolá na linku 158 a rozběhne se vyšetřování. Pokud jde o pozůstatky starší, vyrážíme na místo s kriminalisty. Není to ale tak dlouho, co se našly dvě mrtvoly v kontejnerech. Hned jsme vyrazili. Jenomže se ukázalo, že mrtvoly nejsou lidské. Byl to jen vykostěný srnec. I to se stává.

Co se děje, když jde o pozůstatky člověka?
Nalezené pozůstatky skončí v kriminalistickém ústavu, nalezená těla, u kterých není známá totožnost, putují na pitvu do ústavu soudního lékařství. Zkoumá se stav chrupu, opotřebení kloubních ploch, vnitřní struktura kostí a hledají se změny způsobené nemocemi nebo zraněním.

Identifikace je týmová práce, v případě potřeby se antropologové obracejí i na další odborníky.

Jaké?
Například forenzní biology, chemiky a jiné. Meteorologové nám zjistí, jaké bylo v době úmrtí počasí, a tak je možné odhadnout rychlost rozkladných procesů a zároveň dobu úmrtí. Podle údajů hydrologa lze odhadnout, jak dlouho se tělo nacházelo ve vodě, zoolog umí určit, od jakého zvířete pochází třeba nalezené kousnutí. Je nutné identifikovat všechny stopy. 

Na rozdíl od seriálů, v nichž si hlavní hrdina hned všimne jediného vlasu, chlupu či nedopalku, který následně vede k odhalení. No, do hodiny se tvůrci vejít musí. Nám to ve skutečnosti trvá mnohem déle.

A ty mouchy jako v Kriminálce Las Vegas?
Ano, mouchy jsou skutečné, jen trochu složitější. Práce entomologů při vyšetřování doplňuje výzkum antropologů. Ať je tělo jakkoli ukryté, hmyzem bývá objeveno okamžitě. Nejdříve k němu přilétají mouchy bzučivky a v dalším stadiu rozkladu tělo napadá i jiný, „nekrofágní“ hmyz. Podle něj odborníci dokážou zjistit, kdy oběť zemřela, pokud mají přesné záznamy o okolní teplotě.

Brouci zase pomáhají toxikologům. Pokud totiž není možné v rozloženém těle rozpoznat stopy jedu, v larvách se jeho přítomnost vyskytnout může. Navíc lze zjistit, zda někdo po smrti s tělem manipuloval. To by na něm byly druhy hmyzu netypické pro místo nálezu.

Vaše práce je hodně zajímavá, možná by mě bavila...
No vidíte, a přitom se někdy stává, že když lidem povyprávíme o naší práci detailně, bývají zaskočení a vyděšení. Někdy nechtějí našim kolegům ani podat ruku. V našich podmínkách je stále ještě forenzní antropologie čímsi trochu neznámým, tajuplným a snad i tabuizovaným.

Práce s mrtvolami - tak vidí laická veřejnost činnost antropologů, ovšem mě baví. Za mnou a kolegy je totiž naše práce vidět.


Až se budu příště se zájmem dívat na svou oblíbenou Kriminálku Las Vegas, Kriminálku Miami nebo Sběratele kostí, vybaví se mi paní Alena a naporcovaný srnec, nesmírně zajímavá a mravenčí spolupráce mnoha odborníků a laboratoří, a také naprosto civilní člověk, který po večerech nevyváří kosti v prádelním hrnci, ale otírá lahvičky nebo kartáčuje psíky.

   
04.06.2010 - Technika - autor: Michaela Kudláčková

Komentáře:

 1. avatar
  [14] Tanzi [*]

  Paní doktorka je velice sympatická žena a ruku bych si s ní určitě podalaSml67

  superkarma: 0 05.06.2010, 09:02:11
 2. avatar
  [13] Tanzi [*]

  ToraToraTora — #9Sml52

  Vivian — #10 Sml52Sml52

  ToraToraTora — #12 Sml52Sml52Sml52

  tady to gradujeSml67Sml30

  superkarma: 0 05.06.2010, 09:01:30
 3. avatar
  [12] ToraToraTora [*]

  Michaela Kudláčková — #11 Sml54

  Vivian — #10 Co ty víš, třeba amíkům něco takového někde roste v útrobách. My, co si u toho představujeme něco uplně jiného nemáme čas hodnotit odbornou stránku a na každou středu se těšíme jaké malé Sml24

  1. na komentář reaguje Tanzánie — #13
  superkarma: 0 04.06.2010, 14:07:08
 4. avatar
  [11] Michaela Kudláčková [*]

  ToraToraTora — #7 ...budeme pitvat....brzySml57

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #12
  superkarma: 0 04.06.2010, 13:18:42
 5. avatar
  [10] Vivian [*]

  ToraToraTora — #9 Leda na fotce.

  Jakmile řekl "adrenální žlázy", tak u mě jako odborník skončilSml24

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #12
  2. na komentář reaguje Tanzánie — #13
  superkarma: 0 04.06.2010, 13:12:34
 6. avatar
  [9] ToraToraTora [*]

  Vivian — #8 I laik si zaslouží zaslintat si nad Gregory Housem Sml54A ještě jednou mi na něj šáhni, tak tě kousnu do lýtkaSml24

  1. na komentář reaguje Vivian — #10
  2. na komentář reaguje Tanzánie — #13
  superkarma: 0 04.06.2010, 13:04:55
 7. avatar
  [8] Vivian [*]

  Úžasná práce. Já jsem jednou jedinkrát viděla na vlastní oči soudní lékařku :))

  Na seriály z lékařského prostředí já nemůžu koukat. Tedy třeba Nemocnici na kraji města jsem měla ráda, tam bylo znát, že scénář korigovali odborníci-lékaři, ale třeba na Doktora House se dívat nemůžu, protože to prostě zjevně překládal někdo, kdo nemá o tom oboru žádné povědomí a nezná základní pojmy... A s kriminalistikou a dalšími specifickými obory je to očividně podobné. Já vím, že to nejsou seriály pro odborníky, ale i laik si přece zaslouží správné informace Sml16

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #9
  superkarma: 0 04.06.2010, 13:02:26
 8. avatar
  [7] ToraToraTora [*]

  Míšo, pěkná článek, moc. Minule Kuba hrobníkem, dnes toto??? Nějaké černé myšlenky v redakci?? Sml58

  1. na komentář reaguje Michaela Kudláčková — #11
  superkarma: 0 04.06.2010, 12:00:46
 9. [6] lleennaa [*]

  enka1 — #3 to je nápad!!! Sml67Sml67Sml67

  superkarma: 0 04.06.2010, 09:03:49
 10. avatar
  [5] Markýza [*]

  Sml80Ale Michaelo, to je přece každému jasné, že seriály nejsou život - to bys měla vědět nejlíp.

  A k řečeným seriálům - nejen že ukazují, že mrtvol se netřeba bát, ale třeba si i díky nim lidi pamatují, že když něco stane, tak se nesmí n a nic šahat a má se volat policie. Aby nedopadli jak ta paní, co jí vykradli byt a než přijeli policajti tak ho uklidila - přece si je nemůže pozvat do takového nepořádkuSml30

  superkarma: 0 04.06.2010, 08:07:21
 11. avatar
  [4] kareta [*]

  Zajímavá práceSml67

  superkarma: 0 04.06.2010, 07:07:20
 12. avatar
  [3] enka1 [*]

  To by mohl Jakub zkusit.

  1. na komentář reaguje lleennaa — #6
  superkarma: 0 04.06.2010, 06:28:39
 13. avatar
  [2] Kopretina3 [*]

  Zajímavá práce i rozhovor Sml16

  superkarma: 0 04.06.2010, 06:16:24
 14. avatar
  [1] OlgaMarie [*]

  Jmenované seriály ale zase ukazují, že mrtvol se netřeba bát.

  superkarma: 0 04.06.2010, 06:13:17

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme