svab

Být vášnivým sběratelem je vlastně životní styl, radost a náplň každého dne, lék na karamboly všeho druhu, výchovný prostředek, který svého nositele naučí trpělivosti, cílevědomosti i houževnatosti. Někdy to může být i dobrá finanční investice, jindy spíš zdroj domácího sváru.

Tak mě tak napadla odpověď na otázku, proč je mezi sběrateli o tolik víc mužů než žen. Že by to souviselo s loveckou vášní? Co je vlastně jiného takové pachtění za vysněným exemplářem, který ještě ve sbírce chybí? Je to složitý a komplikovaný lov bílého jednorožce nebo třeba jen obyčejného jelena ze sousedního revíru. A co všechno je lovec pro svou kořist schopen udělat, zaplatit, obětovat? Kam až je ochoten se za ní pustit? A je úplně jedno, zda se jedná o známku, tabatěrku, podpis, ubrousek či třeba CD s hudbou.

Vášeň pro šváby

Znala jsem sběratele švábů. A to v živé i mrtvé formě – obou měl doma stovky. Nepředstavujte si ale obyčejného švába ze skládek. Jeho specialitou byla druhová rozmanitost, od každého měl jen pár kousků. Živou sbírku choval ve sklepě, který měl obestavěn řadami polic a odchovnými krabicemi, ve kterých měl poklady se svítícími zadečky, albíny i černé krasavce schopné cvrkotu. Jedni dosahovali rozměrů mobilního telefonu, jiní sotva nehtu na malíčku. Původ jeho sbírky byl různorodý od české ukrajinské ubytovny po indonéské pralesy. Tam všude si ten sběratel byl ochoten zajet osobně, natřít vytipované stromy nebo kameny pivem nebo medem, nastražit zkažené maso a pak jen celé noci číhat na vysněného členovce. Jeho metou byl jistý exemplář z Madagaskaru, a tak si tenhle krotitel švábů šetřil peníze, aby si pro něj mohl zajet. Výměna s jiným sběratelem nebyla možná, protože tenhle madagaskarský kousek u nás nikdo nikdy nevlastnil.

Sbírka lehla biolitem

Sběratel šetřil dobré tři roky – měl manželku a dítě, takže to nešlo tak rychle, jak by chtěl. Ženě ale tvrdil, že má sponzora, protože její tolerance manželovy vášně už byla na hraně, nejvíc prý zuřila, když jí v noci spadl ze stropu do postele nějaký sběhnuvší kousek, který se vyškrábal ze sklepních prostor na světlo boží.

A pak muž odjel na 14 dní na Madagaskar a žena nějakou oklikou přišla na to, že na tenhle výlet praskly rodinné úspory. Naštvala se a sklepní miláčky postříkala biolitem. Když se lovec vrátil celý rozzářený a hned z letiště spěchal za svými šestinohými láskami, aby je seznámil s novým kamarádem, zažil šok. Sklep byl vyklizen, na policích kompoty a naložené okurky.

Skončilo to rozvodem. Sběratel tenhle podraz své ženě neodpustil, jeho sběratelská vášeň byla silnější než vztah k rodině. A pak že je láska k partnerovi nejsilnější emoce. 

Dnešní téma SBĚRATELSTVÍ je plné vášně, horkých emocí, radosti i zklamání. Co jste za život sbíraly vy? A jste sběratelkami dosud? Pochlubte se svým dílem, na kterém jistě pracujete celé roky, těšíte se z něj a vyvolává ve vás pýchu. Máte také nějaký vzácný kousek, který byste chtěly do své sbírky získat? Vyměňujete si jednotlivé exempláře s jinými sběrateli? Pište, foťte, chlubte se na adrese:

redakce@zena-in.cz

Reklama