Bulvár

Sběrači z divočiny aneb jak se člověk z města stane sběračem lanýžů

Nataša s Robinem jsou mladý, česko-slovenský pár, které k zásadnímu životnímu kroku dovedlo to, co cítí mnozí z nás. „Po letech stresujícího života v Praze, se nám vytratila radost ze života“, říkají. A tak se rozhodli to změnit a přestěhovali se do rumunských Karpat.

Nataša s Robinem jsou mladý, česko-slovenský pár, které k zásadnímu životnímu kroku dovedlo to, co cítí mnozí z nás. „Po letech stresujícího života v Praze, se nám vytratila radost ze života“, říkají.  „Konzumní lákadla všeho druhu postupně ztratila svůj lesk. Každodenní stres si vybral svou daň na těle i na duchu a my se rozhodli, že se pokusíme o změnu. Po velmi důkladné přípravě (naivní toť představa), jsme jednoho dne sbalili naše dvě kočky a králíčka, do vozíku jsme naskládali veškerý náš majetek a vyrazili směr Rovensko. Znali jsme to tam z opakovaných dovolených a zdejší kraj nám učaroval“.

Nataša a Robin

Na konci světa

Rovensko je malebná česká vesnička na vrcholcích předhůří rumunských Karpat. Tato oblast na srbsko-rumunských hranicích se jmenuje Banát. Před více jak 200 lety se sem přesídlilo postupně několik stovek českých rodin.  Někteří pomáhat strážit zdejší hranice, další pracovat v dolech či těžit dřevo ze zdejších hlubokých lesů. Díky své poloze bylo Rovensko většinu své existence izolované od okolních vlivů a vesnice si zachovala původní český ráz, zvyky, tradiční hospodaření i čistě český jazyk. Za posledních pár desetiletí však odešla většina původně banátských rodin zpět do Čech. Z více jak 200 obyvatel zde zůstalo jen něco málo přes 60, převážně starších, a i z těch mnozí plánují svůj odchod za dětmi do původní vlasti. Hlavním důvodem je samozřejmě nedostatek pracovních příležitostí, zdravotní péče a konzumní lákadla západní společnosti.

Rovensko

Dnes, téměř 5 let poté, už o něco méně naivní a mnohem více pokorní vůči drsné realitě života v divočině, jsou Robin s Nataškou nadšení stále víc.“Vzdát se pohodlí nebylo a není lehké, ale přesídlení sem nám přineslo větší klid, uvolněnost, skromnost a další vnitřní i vnější změny“, říká Nataša. Pěstují si vlastní zeleninu, brambory, chovají slepice, sbírají dřevo na topení, pečou si chleba – ale zároveň využívají ve svém gazdovství i moderní poznatky a technologie – solární a větrný zdroj energie, permakulturní principy u budování záhonů a tak dále. „Učíme se každý den soběstačnějšímu a udržitelnějšímu způsobu života. Má to pro nás smysl nejen logický, ale také cítíme, co to s námi dělá a ty změny se nám líbí.“

Rovensko

Zdejší kraj je velice chudý a není tady praktický žádná příležitost obživy kromě turistů, kterým ubytování a stravu poskytují místní babičky. Dlouho tedy hledali, jak získat minimální příjem, nutný na pokrytí nákladů, kterým člověk dnes neunikne ani v divočině, jako zdravotní pojištění, povinné ručení, daně z pozemku, nafta, ale i některé potraviny a krmení pro zvířátka. Vtom se stalo něco, co by ani jednoho z nich nenapadlo... Robin našel náhodou u nich na pozemku lanýže. Po tomto vzácném nálezu se začali tímto darem přírody zabývat.

Lanýž nad zlato

Lanýž je velmi vzácným druhem houby. Roste pod zemí, v blízkosti kořenů některých listnatých stromů, s nimiž žije ve vzájemné symbióze. Hledají se pomocí cvičených prasátek nebo psů. Již od dob Mezopotámie jsou lanýže považovány za nejdelikátnější z labužnických specialit. Kuchaři a gurmány jsou nazývány „diamanty gastronomie“.

lanýže

Lanýže mají také rozsáhlé zdravotní účinky. Dle tradiční čínské medicíny (TČM) nasávají lanýže nejryzejší esenci z kořenů stromů a tím v sobě koncentrují tu nejčistší energii. Tato životodárná esence vyživuje a posilňuje energetickou dráhu ledvin, která odpovídá za délku a kvalitu života a působí jako mocné afrodiziakum. Podobně silný účinek na tvorbu a kvalitu mateřského mléka u kojících žen a pomáhají také s ustálením psychiky u maminek po těžkém porodu. V přírodní medicíně se používají jako prevence či součást léčby rakovinových nádorů, na podporu imunitního systému, u kardiovaskulárních onemocnění, vysokého cholesterolu, u spánkových poruch, revmatických bolestí a potravinových intolerancí. Obsahují širokou škálu antioxidantů, minerálních látek a kompletní škálu esenciálních aminokyselin, které jsou u většiny rostlinné potravy značně omezené. Lanýže mají velmi neobvyklé antimikrobiální účinky a přispívají k obnově tkání, takže jsou označovány jako „anti-aging superfood“.

lanýže Rovensko

Robin s Natašou se lanýžům věnují už tři roky. Sbírají je sami, pomocí cvičených psů a čerstvé lanýže pak konzervují tradičními postupy, jak se to dělalo od nepaměti v krajinách, kde mají lanýže mnohasetletou tradici. Bez umělých aromat, konzervantů a s maximálním obsahem lanýžů ve výrobcích, což je na světovém trhu jedinečné. Běžně totiž „lanýžové“ výrobky lanýže obsahují jenom minimálně, nebo vůbec a jsou jenom navoněné umělým lanýžovým aroma.

Hithit na pomoc

Podílet se na jejich tvorbě a ochutnat skutečnou chuť lanýžů ve spoustě variant můžete i vy. Právě spustili svůj crowdfundingový projekt, jehož cílem je vybrat dostatek finančních prostředků na rekonstrukci manufaktury na Rovensku, v jedné z unikátních českých vesnic v Rumunsku. Výsledkem toho bude nejenom produkce poctivých lanýžových produktů, ale také vytvoření pracovní příležitosti v chudé oblasti, kde téměř žádná práce není. Výměnou za exkluzivní dárky - lahodné lanýžové delikatesy nebo přímo pobyty v malebném Rovensku jim můžete přispět i vy.  

Podívejte se na jejich video na HitHit.cz ZDE

   
05.04.2016 - Příběhy - autor: (red)

Komentáře:

 1. [10] Misička [*]

  Pěkný příběhSml59Sml67

  superkarma: 0 12.07.2016, 10:00:38
 2. avatar
  [9] AmeA [*]

  Česky a polopasticky vysvětlit nééé!!!

  superkarma: 0 05.04.2016, 23:07:53
 3. avatar
  [8] gerda [*]

  robin smid — #6Děkuji za vysvětlení. Tak já to teda pochopila tak, že pokud by někdo vložil určitou částku, stal by se jakýmsi "drobným akcionářem". Pro mě to teda není, ale myšlenka to zcela jistě není špatná a věc je jistě poctivě míněná. Každopádně je mi sympatická snaha žít jinak, než konzumně. Peníze jsou pro život potřebné, ale nesmí se jim právě ten život celý podřídit. Ať se vám daříSml72

  superkarma: 0 05.04.2016, 20:03:06
 4. [7] robin smid [*]

  Milá ToraToraToro,

  mohu vás uklidnit a ujistit, že žít bez výdobytků společnosti je neuvěřitelná dřina a že mnohem jednodušší pro mě byl život na Václaváku v kanclíku a čtyřmi dovolenými u moře za rok. Naštěstí (nebo bohužel) nám bylo "dopřáno" a zjistili jsme, že pro to, abychom se my "západní civilizovaní" měli dobře, musí druhá část planety trpět. Když toto zažijete "na vlastní oči", je pak těžké, si nadálé užívat blahobytu. Z celého srdce Vám přeji, aby i Váš život, jednoho dne dospěl do bodu, kdy budete své konání vnímat v širším kontextu a budete si vědoma všech reálných dopadů vašeho blahobytu na ostatní bytosti na zemi... To že po Vás nechci žádný milodar na trávu a sandálky jsem vysvětlil v předchozím příspěvku o crowdfoundingu... s díky za váš čas Robin

  superkarma: 0 05.04.2016, 17:37:02
 5. [6] robin smid [*]

  Dobré odpoledne drahé dámy, snad se na mne nebudete zlobit, když Vám vstoupím do diskuze a pokusím se vysvětlit pár drobných omylů, které zde zazněly. Ano, jak jste správně určily Crowdfounding je naprosto šílené slovo, ale nemá v češtině ekvivalent, otrocky přeloženo = "davové založení" tzn. že Vámi vymyšlený projekt, založíte společně s velkým počtem "cizích" lidí, kteří se na tom každý podílí malou částkou. Za tuto částku dostává přispívající spoluzakladatel "část projektu". Částí projektu obvykle bývá budoucí výrobek, část budoucího zisku atp. Konkrétně u projektu "banatske lanyze" dostáváte jako protihodnotu výrobek z lanýžů. Výhoda pro zakladatele spočívá v tom, že dostane zaplaceno za výrobky předem a na dodání má čas např. 3 měsíce. Výhoda pro investujícího je v tom, že třeba dostane speciální řadu výrobků, nebo podpoří věc, kterou vidí jako prospěšnou a která nemá šanci být financována z bankovních zdrojů.

  1. na komentář reaguje gerda — #8
  superkarma: 0 05.04.2016, 17:09:36
 6. avatar
  [5] ToraToraTora [*]

  Ani kačku na krófanding. Oni si chtějí dokázat, jaké to je hepy a frí být bez výdobytků společnosti, ale peníze jsou jedním z těch výdobytků a ty nesmrděj? Za moje peníze mi dokážou, jaké to je žít s holou řití v banátu?

  superkarma: 0 05.04.2016, 13:16:35
 7. [4] bobani [*]

  gerda — #3 a jsme opět u těch smoothie , cupcakes a podobných cizojazyčných zhovadilostí . žijeme v česku , tak mluvme a pišme česky . angláni určitě nepoužívají české výrazy .

  superkarma: 0 05.04.2016, 10:05:51
 8. avatar
  [3] gerda [*]

  frenky299 — #2a proč se mám obtěžovat s hledáním já a nenapíšou to česky rovnou?Sml14 Jistěže bych to mohla udělat, ale podle mě je slušnost na českém magazínu mluvit se čtenáři mateřskou řečí. Jinak nic ve zlémSml16, díky za radu, to byla spíš řečnická otázkaSml33.

  1. na komentář reaguje bobani — #4
  superkarma: 1 05.04.2016, 08:28:20
 9. [2] frenky299 [*]

  gerda — #1 je to novy zpusob shaneni financi na projekt. Zkus zadat na google a budes chytrejsi.

  1. na komentář reaguje gerda — #3
  superkarma: 0 05.04.2016, 06:28:30
 10. avatar
  [1] gerda [*]

  Co je to crowdfundingový??...fuj, ani napsat mi to nejde. Jinak moc pěkný a zajímavý článek. Podle nadpisu jsem čekala, že se stěhovali někam do Francie. V Banátu bych lanýže skutečně nečekalaSml67.

  1. na komentář reaguje frenky299 — #2
  superkarma: 0 05.04.2016, 06:00:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme