Bulvár

Sbal si svých pár švestek a odstěhuj se

Krásně jsem si odpočinula. Vracela jsem se z Vysokých Tater zpátky do Čech nabitá energií. Týdenní dovolená plná vysokohorských túr mi pomohla zapomenout na problémy. Když jsem po osmihodinové cestě vystoupila na pražském autobusovém nádraží, těšila jsem se hlavně do postele.

„Nezapínej ten počítač, prosím,“ zmohla jsem se jen říct, když jsem doma začala vybalovat špinavé věci z tašek. Přítel však byl rychlejší než moje slova a během chvíle si četl nové e-maily.

Nakonec otevřel i ten poslední, který způsobil, že jsme nakonec spát skoro nešli. Během dovolené nám napsala e-mail i paní domácí, v jejímž bytě již téměř rok bydlíme. Pár krátkých vět s oznámením, že potřebuje, abychom se co nejdříve odstěhovali. Bum.

Sledujete cenu, lokalitu a hlavně aktuálnost

Tvrdá realita přišla dříve, než jsme čekali. S hrůzou se mi okamžitě vybavilo hledání našeho prvního společného bydlení. Absolvovali jsme několik prohlídek a prolistovali snad stovky inzerátů, než jsme našli útulné obydlí za rozumnou cenu. Teď je to tu znovu.

Díky smlouvě máme sice ještě několik měsíců čas, než se budeme muset vystěhovat. Ale již dnes se náš volný čas podřídil hledání nového bydlení.

Večer sedíme každý u svého počítače, abychom se seznámili s nabídkou realitních kanceláří. Občas jeden z nás vykřikne, když se před ním objeví zcela příšerný byt za neúnosnou cenu. Snažíme se polykat zlost, když jeden byt nabízí už asi pátá realitní kancelář. Sledujeme lokalitu bydlení, cenu, aktuálnost a doufáme, že na nás bude byt působit alespoň trochu příjemně.

Osm z deseti je již obsazených

Další fáze přijde během dne, kdy nabídky, které nás nejvíce zaujaly, obvoláváme. Osm z deseti telefonátů skončí rychlým rozloučením z důvodu, že byt již byl pronajat. Když se na nás konečně štěstí usměje, domluvíme si prohlídku.

I na setkání s realitním makléřem je však důležité se připravit. Existují totiž i tací, kteří vám vychválí obyčejnou kliku u dveří, jen aby získali smlouvu. Jenže vy občas musíte odmítnout, protože zjistíte, že byt je tak malý, že se v něm ve dvou nedá bydlet nebo hned při vstupu víte, že na vás byt nepůsobí příjemně – příliš stísněný, starý, tmavý. Víte, že po odmítnutí bude následovat pokračování anabáze s hledáním, ale prostě si neumíte představit žít v takovém bytě.

Hlavně se nezamilovat, když jste druzí

Může se ale také stát, že vstoupíte do bytu, který si na první pohled zamilujete. Vše je perfektní, přesně podle vašich představ. Skoro začnete líbat realitnímu makléři nohy za to, že vám otevřel dveře do takového království. Jenže s tím líbáním počkejte až do chvíle, než se zeptáte na velmi důležitou otázku: „Jsme první zájemci?“

Zrovna před týdnem jsem si přála, abych tuto otázku nemusela položit. Vstoupila jsem totiž do vysněného bytu a ve chvíli, kdy jsem si jej prohlédla, jsem se dozvěděla, že jsme až druzí v pořadí. Nikdy jsem nevyhrála žádný sportovní zápas ani nezískala cenu ve výtvarné soutěži, ale už vím, jak se cítí člověk, který získal stříbrnou medaili. Šťastný a hrdý na sebe a zároveň naštvaný, že jej někdo předběhl.

„Ale je možné, že se první zájemci rozhodnout byt nevzít. I to se stává,“ slyšíte utěšující slova realitního makléře, ale víte, že jsou to jen slabá slova útěchy. Váš kolotoč hledání se rozbíhá nanovo, ale vaše chuť a hlavně síla je o trochu menší.

Víte moc dobře, že byste mohla vzít byt, který není až tak úžasný. Ale pak si uvědomíte, že se do něj budete muset každý den vracet z práce, budete v něm trávit volné víkendy, a tak hledáte dál a doufáte, že najdete poklad, který se jmenuje: můj byt.

Jaké jsou vaše zkušenosti? Napište mi na dnešní téma:

HLEDÁM BYDLENÍ

Bydlela jste někdy na podnájmu?
Jaké máte zkušenosti s bydlením na smlouvu?
Jak jste byt našla?

S kolika lidmi jste žila v jednom bytě?
Jak vzpomínáte na své spolubydlící?

Kolikrát jste se musela stěhovat?
Skončila jste ze dne na den na ulici?
Seznámila jste se díky bydlení na podnájmu?
Jaká byla paní bytná?

Jak se bydlí u cizích?
Mohla jste si pozvat přítele?
Byly pánské návštěvy zakázány?

Hledáte bydlení zrovna teď?
Kde hledáte nabídky?

Kupujete byt nebo dům?
Jaké zkušenosti máte s realitními makléři?

Zavzpomínejte a napište:

redakce@zena-in.cz

   
18.07.2006 - Společnost - autor: Iveta Šafránková

Komentáře:

 1. [32] Sluníčko sedmitečné [*]

  Pokud někdo shání byt, rozhodně doporučuji Realspektrum. Tato realitka mi hodně pomohla najít dům mých snů.

  superkarma: 0 28.08.2015, 14:14:15
 2. avatar
  [31] Amálie [*]

  za svuj život jsem se stěhovala 14x , ale na bytech nijak nelpim. Je to pro mě místo, kde mam soukromí, můžu se umýt a vyspat, mam kde pověsit vyprané prádlo. Navíc chci domeček, takže byt je pro mne nouzovka. Na jaře už si ho snad koupim Tečka

  superkarma: 0 19.07.2006, 11:24:15
 3. avatar
  [30] paviocko [*]

  Naštěstí jsme tyhle pronájmy a podnájmy s přítelem řešit nemuseli. Raději než cpát peníze do cizího, cpeme je do vlastního. Máme krásnej malej byteček, už 3 roky a příští rok bychom rádi pořídili větší, tak už se těším.

  superkarma: 0 19.07.2006, 08:40:19
 4. avatar
  [27] Medvídeček [*]

  tak to my sme do podnájmu odmítli jít, tak po půl roce hledání sme koupili vlastní byteček, k nastěhování sice až příští rok, ale splní se nám tím náš sen a do tý doby kde bydlet máme, už začínáme všechno plánovat a nemůžu se dočkat až to bude!!! všem kteří hledají ať už vlastní nebo podnámej držim palečky, je to fakt o nervy

  superkarma: 0 18.07.2006, 13:48:32
 5. avatar
  [23] Luciš [*]

  Prošli jsme dva pronájmy malých bytů v Olomouci. První fajn 2+kk lehce mimo centrum, 5 min busem, pěkný se zděným jádrem, zařízený. Druhý byl 1+1, horor, stejná cena, hnus fialovej, očividně na kšeft, vybydlenej, špinavej, bohužel jsem ho nevybírala já, bylo to z nouze. Všechno jsem drhla savem, když jsem v zabudované staré skříni našla použitý tampon , nemyli umyvadlo ani záchod.
  Jediná věc, kterou jsme tam za rok udělali byla přípojka na pračku, to se fakt jinak nedalo a honem pryč.
  Rozdíl je, když za byt můžete dát pět tisíc plus inkaso nebo dvacet tisíc

  superkarma: 0 18.07.2006, 12:25:54
 6. avatar
  [22] Amélie [*]

  *Kotě*:Tak to jsi asi klikař, protože hledání bytu v Praze je fakt šílený . Nám např. nabízeli byt v suterénu, fakt hnusný, ale drahý jen proto, že byl v atraktivní lokalitě. Nakonec jsme našli podnájem přes známý.

  superkarma: 0 18.07.2006, 12:16:05
 7. avatar
  [21] *Kotě* [*]

  To je zvláštní, co se tu popisuje...
  Rok jsme bydleli v podnájmu, protože manžel prodal svůj původní byt a čekali jsme, až se dostaví nový, do kterého jsme se vloni v prosinci nastěhovali.

  Podnájem jsem hledala já, šla jsem na http://www.reality.cz/ , zadala parametry, o jaké stojím, vypadlo mi asi šest bytů a hned ten první byl ten pravý. Byl to krásný byt, na prima místě, čistý, slunečný, blízko do přírody, cena přiměřená... do týdne bylo všechno vyřízeno, naprostá pohoda.

  Dobrou zkušenost mám také s Annoncí, tam jsem zadala inzerát, když jsem pomáhala hledat byt svému tehdejšímu bývalému. Udala jsem parametry, během dvou dnů se mi ozvala paní a nabídla mi krásný byt v Liliové ulici! (pro neznalé Prahy: naprosté historické centrum) za skutečně nádhernou cenu, ex tam rok bydlel ještě s jedním kamarádem k naprosté spokojenosti.

  superkarma: 0 18.07.2006, 12:07:14
 8. avatar
  [20] Trinii [*]

  Taky jsme minulý rok hledali podnájem a nakonec jsem podala inzerát já a pan domácí si nás našel sám, pěkný byt skoro v centru, za to místo dobrá cena. Ale začátkem příštího roku se stěhujeme zase, do jiného města snad už naposled před vlastním. Za poslední čtyři roky jsem se stěhovala 7x, začla jsem s jednou krosnou a teď potřebujeme stěhováky.

  superkarma: 0 18.07.2006, 11:08:37
 9. avatar
  [19] marcellina* [*]

  Lenika:

  superkarma: 0 18.07.2006, 10:43:45
 10. avatar
  [18] Amélie [*]

  Dájka: Nájem jsou peníze vyhozený z okna. Máme taky hypotéku a je to o dost lepší pocit, když vím, že ty peníze investuju do vlastního.

  superkarma: 0 18.07.2006, 10:33:14
 11. [17] tornado-lou [*]

  zrovna tento tyden budeme slavit 1 rok v prvnim spolecnem byte :-) ale nez sme ho nasli tak to taky nebyla zadna radost. presne jak se pise v clanku. jeden byt nabizeny 5 realitkama, z inzeratech chybely dulezity udaje, realitky odpovidaly na mejly se zpozdenim... a nejhorsi byl jejich navrh smlouvy. fakticky chyby, na spoustu veci se tam nemyslelo, nejednoznacny formulace. udajne to psal pravnik cemuz naprosto neverim, za 10min sem na netu nasla o dost propracovanejsi vzor. no zkratka za 10 tacu provize ta realitka neudelala naprosto, ale naprosto nic. veci se daly do pohybu az kdyz jsme dostali telefon na majitelku a zacali se domlouvat primo s ni.
  ale bydlime, byt ma krasnou polohu, se sousedama vychazime. jeste bysme tam chteli nejakou dobu vydrzet a pevne doufam, ze pak uz se budeme stehovat do neceho vlastniho.

  superkarma: 0 18.07.2006, 10:25:58
 12. avatar
  [16] Lenika [*]

  marcellina*: .
  Za posledních šest let jsem se stěhovala 6x

  superkarma: 0 18.07.2006, 10:19:37
 13. avatar
  [15] Dájka [*]

  Radši platit splátky hypotéky svýho bytu než ty šílené nájmy. Ale musela jsem si na to prijít sama a bylo to drahý...

  superkarma: 0 18.07.2006, 10:18:31
 14. avatar
  [14] marcellina* [*]

  stehovani je moje nocni cerna mura , za poslednich 6 letjsem se stehovala 9x . Doufam, ze ted uz je to definitivni

  superkarma: 0 18.07.2006, 09:38:38
 15. avatar
  [13] okolinka [*]

  tohle se me tyka daleko vic nez kdy jindy letos se budu stehovat trikrat. jednou v unoru od rodicu do pronajateho 1+kk pak k priteli do 2+kk a ted do 3+1 to uz je nastesi jeho koupeny byt. ale stejne nas ceka spoustu prace s castecnou rekonstrukci pristi tyden si na to beru dovlenou a bude se uklizet a malovat musime to stihnout do konce mesice. ale stejne se strasne tesim

  superkarma: 0 18.07.2006, 09:36:11
 16. avatar
  [12] Žížala [*]

  Já si tyhle problémy vůbec neumím představit. Pro mě je můj byt azylem před vším - před starostma v práci, před splínama...ať mi bylo jakkoli blbě tak jsem se zavřela doma s čajem, knížkou, v pohodlí a v útulném bytě a hrozně pozitivně to na mě působilo. Taková moje oáza před "tíhou světa" :-)
  Představa že jsem na plech, přijdu domů a tam je třeba hnusná koupelna, otřískaná linka, garnýž visí na jednom hřebíku a postel zažila přede mnou už x lidí - to by mě asi dorazilo úplně.

  superkarma: 0 18.07.2006, 09:29:54
 17. avatar
  [9] Májík [*]

  K tématu bydlení snad jen to,že jsme se během prvních 4 let manželství stěhovali celkem 4x, první byt byla pronajmutá garsonka 2+0, pak konečně byt od manželova podniku,ale opět 2+0,což už se nám s prckem zdálo být malé,tak jsme sháněli větší, rok jsme bydleli v 3+1,ale ani po roce se výměnu nepodařilo úředně dokončit,takže nakonec jsme skončili v družstevním 3+1, za který jsme holt museli něco zacvakat,ale v něm bydlíme už 14 let.

  superkarma: 0 18.07.2006, 09:15:15
 18. avatar
  [8] ještěrka.ehp [*]

  Bydlela jsem s rodičema, pak se dvěma klukama ve 2+1 - to bylo dost destruktivní, takže fakt jenom dočasný, teď už skoro 3 roky bydlím v pronajatém 1+1 (naštěstí přes kamaráda, takže bez komplikací) a jsem hrozně zvyklá na svůj klídek a spolubydlící nepřícházejí v úvahu, už bych na to neměla. No, to byl můj názor asi před měsícem, teď mám mužíčka, bydlím s ním ve veliké vile v jednom pokoji s ním, mými dvěma psi, jeho dvěma psi a dalšími čtyřmi lidmy na patře a dvěma v přízemí a překvapivě mě tohle bydlení se zahradou, ohništěm před domem na zahradě a malou sprchou se špatně tekoucí vodou úplně dostává a baví a jak to tak vypadá, moje 1+1 bude za chvíli fuč. Jo ale teda zas tak zoufalý, jak to vypadá to není, protože do konce prázdnin bude o 2 spolubydlící míň, tzn. o 2 pokoje pro nás víc a to celý za 2000

  superkarma: 0 18.07.2006, 08:54:28
 19. avatar
  [6] ddeenniissaa [*]

  Když jsem si měla vybrat bydlení v garsonce za 10000 nebo bydlení se třemi kluky bordeláři, neváhala jsem ani minutu. Každopádě mě neuvěřitelně štvou vysoké ceny tržních nájmů. V rodném městě mám zažádáno již 8 let o městský byt a prd.To je teda super sociální politika.S takovou si ani nikdy nepořídíme děti

  superkarma: 0 18.07.2006, 07:41:18
 20. avatar
  [5] Lenika [*]

  To jste tomu dali Bydlení právě řešíme, chceme koupit pěkný větší byt a je to teda na bednu Hledáme tedy jenom pár dní, ale už toho mám plné brýle .

  superkarma: 0 18.07.2006, 07:39:35
 21. avatar
  [4] Iguana [*]

  Když jsme s přítelem hledali pronájem společného hnízdečka, tak to byl také dost problém. Většinou i když jsme volali hned po vystavení inzerátu, bylo buť obsazeno - tudíž jasné, že má někdo zájem, nebo už byl byt pronajatý. Když jsme konečně narazili na volný byt, nebyl zase podle našich představ - buď vzhledově nebo finančně. Nebo nám neseděli pronajímatelé, kteří kladli hrozné nároky. V jednom z bytů po nás dokonce chtěli, abychom nechali vyměnit vanu. A to s tím, že za rok končí nájemní smlouva, protože se do bytu stěhuje jejich syn. Opravdu skvělé vyhlídky. Hledali jsme asi dva měsíce. Pak už jsme byli zoufalí a vzali byt, který nebyl až tak dle našich představ, ale byl v pěkné místě, pronajímatel byl mladý a v pohodě, nechtěl až tak moc peněz a navíc nám sdělil, že je mu fuk co tam budem dělat, hlavně když byt nezapálíme. Tak jsme to vzali. Nyní jsme tam už třetí rok a přemýšlíme o novém bytě, protože tenhle se nám už zdá moc malý a také je dost starý, takže jsou pořád nějaký problémy. Tak jsem zvědavá jak to dopadne při hledání nového bydlení.

  superkarma: 0 18.07.2006, 07:30:51
 22. avatar
  [3] Landriel [*]

  Tak tuhle zkušenost naštěstí nemám - vůbec nikdy jsem podnájem nesháněla a jsem za to moc vděčná...

  superkarma: 0 18.07.2006, 06:29:28
 23. avatar
  [1] next_way [*]

  nejlepsi byty jsem nasla vzdy na www.spolubydlici.cz a to nekolikrat... a pokazde super cena super byt.. posledni dobou se tenhle server pekne rozrusta ja tam hledala od dob kdy to bylo jen pro Prahu a vetsinou vsechny inzeraty v cestine a anglictine ale pokazde super spolubydlici a vsechno:-))

  superkarma: 0 18.07.2006, 00:28:53

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme