Saunování je čím dál více oblíbenou relaxační a zdraví prospěšnou činností. A to jak pro děti, tak pro dospělé. Víte však například, jaká je doporučovaná doba saunování pro batolata?

Podle lékařských průzkumů pravidelné saunování dětí školního i předškolního věku přináší snížení počtu prostonaných dnů na polovinu a zkrácení doby onemocnění horních cest dýchacích na jednu třetinu. Prokázán byl také příznivý vliv na léčbu astmatu.

Pokud se rozhodnete vzít své děti do sauny, měli byste znát pár základních pravidel, jako je například doporučená doba saunování.
Dětský pediatr MUDr. Jiří Jackl, jemuž projde ordinací řada dětí, je velkým zastáncem saunování. I on se drží předepsaných údajů.

sauna

Pane doktore, je u nás saunování dětí běžné?
Oproti západním zemím naše republika v saunování dětí zatím trochu zaostává, i když už lze vidět postupné zlepšení. Já maminkám v ordinaci saunování dětí rozhodně doporučuji jako prevenci proti nachlazení i problémům s dýcháním. Ovšem pozor na hlavní zásadu, rozhodně bychom neměli brát dítě do sauny po nemoci a následné rekonvalescenci. Doporučuji týden, dva počkat, než se dítě zadaptuje.

Od kolika let doporučujete saunování?
Saunovat lze prakticky od nejútlejšího věku až do vysokého stáří. Batolatům, která jsou schopna vyjádřit své reakce, nic nebrání tomu, aby s nimi rodiče nenavštívili saunovací lázeň. Od třetího roku doporučuji už chodit s dítětem do sauny pravidelně

Jak často?
Tak jednou týdně. Dětské sauny u nás v rámci různých sportovně-relaxačních center houfně přibývají, tak proč si neudělat s dětmi víkend v sauně? A možná to nebude stát ani tolik, jako kdybyste s nimi chodili po nákupech.

Co sauna takovému malému dítěti přinese?
Dítě se naučí zvládat osobní hygienu, pitný režim, rozvine se u něho dušení pohoda, ale také psychická zdatnost a odolnost. Ale znovu opakuji, důležité je znát pravidla saunování a také vybrat správnou saunu. Pokud jsme se například vydali do sportovně- relaxačního areálu, kde není přímo sauna pro děti, je třeba vybrat saunu s nižším stupněm vyhřívání nebo adekvátně zkrátit dobu saunování dítěte. 

Saunování má několik fází. Fázi očisty, fázi prohřívání, fázi ochlazení a fázi závěrečnou neboli odpočinkovou. Jaký interval se doporučuje, dejme tomu u batolat a dětí předškolního věku?  
Mladší batolata se prohřívají samozřejmě jen krátce, maximálně 3 až 5 minut a procedura se opakuje dvakrát. U větších dětí by nemělo prohřívání přesahovat 5 až 8 minut. Od sedmi let se pak už procedura opakuje třikrát. Teplotu prohřívárny by pak měl určit kvalifikovaný saunař. Pokud mají rodiče domácí saunu, rozhodně doporučuji se o době pobytu, teplotě a celkovém postupu saunování napřed důkladně poradit s lékaři a odborníky, než přejdou k domácímu saunování. Aby svému dítěti spíše neublížili.

A abyste svému dítěti neublížili, pozorně si před vstupem do sauny přečtěte následující tabulku

Jednotlivé fáze saunování s dětmi

1. fáze - očista a příprava
Před vstupem do prohřívárny je vždy povinné dokonalé umytí a osprchování teplou vodou. Dospělá osoba drží malé dítě v náručí, větší dítě sprchuje klasickým způsobem.  Před vstupem do prohřívárny se dítě osuší.
2. fáze - pobyt v prohřívárně
Starší kojence a mladší batolata je možno uložit na textilní podložku na lehátku, ale chránit je tělem před přímým sáláním tepla. Dospělý by měl sledovat reakce dítěte na vliv horka. Pokud je dítě neklidné, musí být vzato do náruče. Neklid i pláč během expozice horka je jedinou známkou reakce dítěte. Doporučuje se nejprve ochladit dítěti tvář a nosní vstup vlhkou žínkou nebo navlhčenou dlaní. Neklid dítěte se nemá prodlužovat, ale přejít k ochlazení.
3. fáze – ochlazování
Po prohřátí se dítěti ve sprše spláchne pot z povrchu těla vlažnou vodou a následuje krátká koupel v chladném bazénku (hlava a zátylí se vynechají!) Ochlazení může byt i vzduchem. Doba ochlazení je delší než doba prohřívání.
4. fáze - ukončení
Po krátkém osprchování vlažnou vodou osušíme povrch těla i vlásky. Dítěti podáme nápoj (přírodní ovocnou šťávu, bylinný čaj, kojence nakojíme) a poté uložíme ke spánku.

Použitý zdroj: wikipedia / sauna

Čtěte také:

Reklama