Bulvár

Saudek: To dělaj lidi ze soucitu

„Kvůli charitě jsem na mizině,“ prohlásil světoznámý fotograf Jan Saudek se svou obvyklou ironií. „Letos dělám tak pět až deset charitativních projektů. Kvůli charitě jsem se i vysvlíkl donaha, ale to byla taková regionální charita,“ vzpomíná na fotografování rekordního počtu naháčů.

Tentokrát se ovšem Saudek vysvlékat nemusel. Dělal to, co umí nejlíp – fotil. Spolu se čtyřiadvaceti dalšími významnými osobnostmi nafotili čtyřiadvacet fotografií, které budou v průběhu  čtyřiadvaceti dní vydraženy v rámci projektu NADĚJE 24. Výtěžek dražby je letos určen pro Nadační fond Kapka naděje.

„Chtěli jsme se trochu zviditelnit a tak jsem si vybrali známou nadaci,“ řekl  Dan Svátek, jeden z hlavních organizátorů projektu. „To jsme ještě nevěděli, že zemře Karel Svoboda. Chceme tenhle projekt zopakovat i v příštím roce pro další organizaci. Zatím vybíráme pro jakou.“

Kromě Jana Saudka se do fotografování pustili i Jaromír Jágr, Jiří Menzel, Dan Bárta, Martina Navrátilová, Dan Landa, Roma Šebrle, Radek Banga a další osobnosti ze světa kultury, sportu a umění.

Fotografie najdete ZDE.

„Jsem překvapen, že kolegové dělají pěkné obrázky,“ vyjádřil se k dílům ostatních Jan Saudek. „Dobrý je ten vrchol hory, jenom nevím, čí je,“ ohodnotil fotografii Pavla Béma. Také Jaromír Jágr ho prý překvapil tím, že i hokejista umí fotit. On sám si pro svou fotografii vybral dceru a nejmladšího syna. „Je to takový rodinný portrét,“ prohlásil. „Doufám, že cena nezůstane u koruny.“ Toho se ovšem mistr fotograf obávat nemusí, i když všechna díla budou z počátku nabízena za jednu korunu – jeho poslední dražená fotografie se totiž prodala za závratných čtyři sta tisíc. „To dělaj lidi ze soucitu, když vidí chudého starce,“ tvářil se Jan Saudek skromně.

„V každé té fotce je myšlenka,“ ohodnotil ostatní fotografie leader skupiny Gipsy Radek Banga. „Já jsem antitalent na obraz,“ prohlásil sám o sobě. „Ale agresivně se snažím fotit. Nafotím i dvě stě fotek za týden, ale spíš pro archivní účely. Mívám foťák u sebe. Když se stane nějaký průser na ulici, tak mě to baví fotit.“ Fotografii, která se bude dražit, fotila na Bangův návrh jeho přítelkyně a sám Banga si na ní zapózoval s „hadrem“ přes hlavu – nechtěl totiž, aby byl poznat.
„Ta kytara patřila mému zesnulému strejdovi, který uhořel v autě,“ prozradil, „Focené je to u mě na dvorku, v Kobylisích. A ty popelnice byly tak osm, devět dní nevyvezené a děsně smrděly.“

Aukce obrazů začne 1. září v 16:00 na adrese www.aukro.cz/nadeje24. Základní cena obrazů bude jedna koruna a zájemci o koupi se nejprve musí přihlásit, přičemž zaslání aktivačního kódu může trvat i dva dny. Aukce ovšem poběží až do 25. září do 16:00 a tak nikdo o možnost dražit nepřijde. Když cena obrazů překročí pět tisíc, budou muset dražitelé písemně potvrdit svůj zájem, aby nedošlo k podvodu. V posledních šedesáti minutách aukce budou smět přihazovat jen už dříve přihlášení dražitelé – vstup nových zájemců bude zastaven.

Organizátoři akce plánují po aukci zorganizovat putovní výstavu kopií vydražených obrazů po jednotlivých krajích.

Více také na www.nadeje24.cz a www.kapkanadeje.cz.

Co říkáte projektu? A co fotografiím? Líbí se Vám? Která nejvíc? Zúčastníte se dražby? Poznala jste díla jednotlivých fotografů?

   
28.08.2007 - Společnost - autor: Ivana Kuglerová

Komentáře:

 1. avatar
  [14] OlgaMarie [*]

  ivana.kuglerova: díky

  superkarma: 0 28.08.2007, 18:55:32
 2. avatar
  [13] ivana.kuglerova [*]

  OlgaMarie: Přesné informace k fotkám jsou na stránkách Naděje 24.

  superkarma: 0 28.08.2007, 15:50:44
 3. avatar
  [12] OlgaMarie [*]

  ivana.kuglerova: Pokud bych do dražby šla,tak bych tu fotku chtěla mít někde pověšenou,proto mě zajímá rozměr.

  superkarma: 0 28.08.2007, 15:17:16
 4. avatar
  [11] ivana.kuglerova [*]

  Soutěž – templáři: třetí písmeno ve jméně papeže, který nechal zničit řád templářů.

  superkarma: 0 28.08.2007, 13:53:12
 5. avatar
  [10] ivana.kuglerova [*]

  tyrkys: To druhé vlastně není samostatný článek, ale prostě všechny ty dražené fotky - a je na ně odkaz z tohohle článku.

  Protože ty fotky zabírají hodně místa a dlouho se načítají a ne každý zrovna sedí u nejrychlejšího počítače... A ne každý se na ně třeba chce podívat...

  superkarma: 0 28.08.2007, 11:53:48
 6. avatar
  [9] tyrkys [*]

  ivana.kuglerova: proč jsou na toto téma články dva? A ten druhý navíc není na hlavní straně, ani vpravo mezi novinkami.

  superkarma: 0 28.08.2007, 10:53:09
 7. avatar
  [8] Evikus [*]

  Asellus: Jo aha, no tak to je jasný - k poznání byl jen Saudek a o Bémovi mluvil. Ostatní nikdy nefotili takže se to poznat nedalo, dalo se jen tipovat. Na to jsem se vyprdla a hned jsem si četla co je od koho.

  superkarma: 0 28.08.2007, 10:48:55
 8. avatar
  [6] ivana.kuglerova [*]

  OlgaMarie: Ehm, rozměry? Proč rozměry? Těch originálů? Ty jsou různé, dá se to tipnout z těch fotek v tomhle článku a nevím, jestli to maj napsané na stránkách akce... Věšina má tak metr na šede, nebo podobně...

  superkarma: 0 28.08.2007, 10:40:44
 9. avatar
  [5] OlgaMarie [*]

  Nějak nemohu kurzorem nalézt rozměry fotografií.

  superkarma: 0 28.08.2007, 10:09:02
 10. avatar
  [4] Modré z nebe [*]

  Líbí se mi fotografie pole obilí ve dne. Pěkná

  superkarma: 0 28.08.2007, 09:54:37
 11. avatar
  [3] Evikus [*]

  Asellus: Když najedeš kurzorem na fotku tak se ti objeví co kdo vyfotil!!! Píšou to tam!!!

  superkarma: 0 28.08.2007, 08:37:44
 12. [1] 1Mona [*]

  Charitu může dělat člověk, která má pro sebe peněz dost.Ale je fakt, že ne každý takový se do toho pustí.Z těch fotek bylo jasné, kdo koho fotí, akorát mi nesedla ta fotka nefotka Venduly Svobodové.

  superkarma: 0 28.08.2007, 00:24:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme