Rodina

Šátky na miminko


Je to pouze momentální módní trend, nebo návrat k něčemu, co tu bylo před kočárky?

A jsou šátky tedy lepší než klasický kočárek?

 

V první řadě je třeba si uvědomit, že miminko bylo devět měsíců v bezpečí bříška, pevně svinuté, v teplíčku, s pocitem bezpečí. Narození je pro ně šokem, a proto maminka může udělat pro svého drobečka takový malý návrat.

Dítě je, stejně jako naši příbuzní primáti, nošencem, neustálá přítomnost tepla rodičů je pro něj velice důležitá.

Děti nošené v šátku mají uspokojené své potřeby, netrpí stresem jako děti ležící osamocené v postýlce nebo v kočárku, lépe se jim rozvíjí mozek a motorické schopnosti a také se dříve osamostatňují.

To je častá obava maminek, že se dítě stane závisláčkem. Právě naopak, uspokojení potřeby blízkosti maminky a pocit bezpečí v časném věku způsobuje rychlejší osamostatnění.

 

                    

Ve správně uvázaném šátku je dítě ve správné anatomické poloze, páteř má podporu, nedochází tedy k tomu, že dítě zhrouceně sedí. I to se někdy může zdát, páteř opravdu netrpí. Naopak se takto jeho tělo nezatěžuje nepřirozenými polohami a jeho svaly mají možnost si postupně zvykat na zátěž a dítě se rozvíjí rovnoměrně a bez problémů.

Rozporuplný je ale věk, odkdy lze dítě nosit ve svislé poloze na těle. Na kurzu vázání šátků bylo fyzioterapeutkou řečeno, že klidně od 6 týdnů, v jiných knihách se nedoporučuje dříve, než dítě samostatně sedí, tedy cca od 8-9 měsíců. Pak si vyberte, že?

 

Šátek je lehký, skladný, můžete ho využít i jako stínění v autě před autosedačku, uvázat ho jako závěsnou houpačku, dítko jím přikrýt nebo ho použít jako podložku při přebalování. Rozhodně nebude ležet ladem.

 

Důležité je, aby byl šátek pružný v šikmém směru, což umožňuje správný úvaz. Důležitá je i jeho zdravotní nezávadnost, často ho bude dítě cucat a kousat – tak pozor, aby třeba nepouštěl barvu. Rozhodně se doporučuje kupovat osvědčené a kvalitní značky!  Šikovné maminky si dokážou šátek ušít i samy, ale je třeba dbát na potřebnou měkkost látky, aby šly lehce uvázat zakončovací uzle.

Ideální délka šátku je kolem 4,5 metru.

Pro průměrnou osobu výšky kolem 160 cm mohu s klidným svědomím doporučit i 4 m. Bude to akorát na všechny úvazy a nikde nebudou viset zbytky šátku.

Taky je lepší kupovat šátek, který není střižen rovně, ale má na koncích cípy, za které lze vázat snadněji, a vypadá to elegantněji.

 

Rozhodně to není nabádání k tomu, abyste miminko nosili 24 hodin denně. To v žádném případě, to by už ani nebylo prospěšné jeho zdraví. Stačí pár minut nebo hodin denně, podle potřeby vašeho dítěte. Maminka si brzy udělá nějaký režim a zjistí, kdy se děťátku chce být v šátku. Pokud usne a vypadá to na delší spánek, je dobré ho odložit do postýlky nebo do kočárku a odpočinout si.

 

Vyběhnutí ven pouze se šátkem je výhodné na kratší cestování, ale i na cestování městskou hromadnou dopravou, kde někdy může být stěhování kočárků bojem o nervy vaše, i spolucestujících. Lze ho doporučit i na pobíhání po obchodech, když si dítě usmyslí, že v autosedačce na košíku se mu nelíbí.

 

Kočárek rozhodně nezavrhuji, na delší procházky je naprosto ideální. A někdy je i použití kočárku pohodlnější. Záleží na potřebách každého miminka a jeho maminky.

 

Ještě se zmíním o nošení dětí v zimě. Nepopiratelnou výhodou je to, že nemusíte dítě nijak zvlášť strojit, vždyť je schované u vás pod bundou. Bundu či kabát je vhodné volit delší  a nožičky dítěte případně obtočit kolem svých boků a překrýt šátkem. Jinak je třeba pouze teple obléci dítěti nohy a samozřejmě hlavu.

 

Maminky s dítětem v šátku jsou dnes čím dál víc považovány za samozřejmost. Ale stejně je ještě hodně negativních názorů a na ulici se lze setkat s kdejakou průpovídkou.

 

Jaké názory máte vy a vaše okolí?

   
05.01.2006 - Těhotenství a porod - autor: Radek Kříž

Komentáře:

 1. avatar
  [48] Andula [*]

  Bridgetj: ano, i moje šátkové dítě se posléze stalo sebevědomým ďáblíkem, což už mu vydrželo. Jo, je to mazel, ale to je pěkné, ne?

  superkarma: 0 06.01.2006, 20:03:06
 2. avatar
  [47] Lesana [*]

  medved: na své hrudi jsem nosila jenom nejstarší holčinu. Oba mladší harantíci chtějí (chtěli) nosit zásadně na boku, takže ten výhled mají i z pod bundy a nemusí si vyvracet hlavu Na nošení přes jedno rameno jsem si už zvykla a když jsem si navíc začala na boku dělat kříž a usazovat děcka do kříže, byla jsem spokojená. U nejstarší jsem na bok znala jenom obyčejného "koníka", ale já ty úvazy v jednoduchém kruhu nemám zrovna v lásce

  superkarma: 0 06.01.2006, 01:07:31
 3. avatar
  [46] medved [*]

  taky uz jsem nekolika lidem rekla, ze nosim mrtve udusene dite ....a ze to neni dite, ale medvidek koala ...ale jak mala roste, tak se ted otazky od ni posouvaji smerem ke mne...uz se neboji o jeji pater nebo dychani (proc taky, kdyz kouka ven ) ale o MOJE zada...celkem prijemna zmena

  Lesana: obdivuju, ze dite udrzis takhle pod bundou...to by lucka nesnesla v bdelem stavu ani nahodou je silene zvedava, furt toci hlavou a udrzet ji u me na hrudi je v podstate nemozne...takze ji ted nosim trochu odklonenou...s nosenim v satku to ted trochu flakam...kdyz snezi, tak snezi mezi nas a mokne nam obleceni ...jedine, ze bych chodila s destnikem ...a s kocarem je to taky na pytel....takze satek porad vitezi, ale uz jen o chlup...ale kdyz nesnezi, tak je v satku...a moc oblecena neni...staci teplejsi mikina s kapucou a na nohou valenky...jinak domaci obleceni, pri jednom pokusu se zimni bundou jsme byly obe jak mysi

  superkarma: 0 05.01.2006, 20:35:03
 4. avatar
  [44] stenla [*]

  no u tych babyvakov mas pisane ze su testovane do 50 kg v ITC Zlin- a tam testuju vsetko tak ako ma byt:)) takze to testovane je. a zapinanie na to teda tiez testovane je...ale u satkov som nic take nenasla:(

  superkarma: 0 05.01.2006, 19:11:59
 5. avatar
  [41] *Kotě* [*]

  trdlo: moje odpovědi se odvíjely zhruba stejně...
  "Máte pravdu, je chudák a doma ještě větší, uvazuju ho za nohu ke stolu..."
  "Už je udušený, copak nevidíte, že se vůbec nehejbá?"
  "Ne, mám tam plyšového medvídka, aby mu nebyla zima."

  superkarma: 0 05.01.2006, 16:38:16
 6. avatar
  [34] Lesana [*]

  Bridgetj: Není, i když někdy to tak může vypadat. PROTOŽE se mé nejstarší dítě chtělo stále chovat a nechtělo jezdit v kočárku, PROTO jsem ho začala nosit v šátku, jinak by mi upadly ruce. Ale jak první tak druhé dítě (a tak i šátkové děti kamarádek, se kterými jsme chodily na procházky) byly v jednom roce sebevědomí ďáblíci, kterým bylo třeba v lese naprosto jedno, kam si to jde mamina, oni si vyrazili za svým cílem a nechaly na matce, aby si je pohlídala, jak nejlíp umí Žádné držení za sukně. Moje dvě mladší děti, ač šátkové, jsou co do potřeby chování naprosto normální a i ten kočárek občas snesou, to jenom ta nejstarší svými potřebami vybočovala.

  superkarma: 0 05.01.2006, 10:58:59
 7. avatar
  [32] Žábina [*]

  Lesana: a navíc jezdit v tomhle marastu kočárkem je i technicky nemožné, takže šátek

  superkarma: 0 05.01.2006, 10:42:48
 8. avatar
  [31] Lesana [*]

  Bridgetj: na velký nákupy jezdím s kočárkem, menší házím do batohu. Ale popravdě řečeno mít při nákupech dítě v šátku je daleko míň zatěžující, než mít při nákupech pětileté a tříleté dítě Pokud si můžu vybrat, koho nechat doma manželovi, tak bez váhání nechávám radši než ... Ale jak píšeš, je to o zvyku, mne šátek naučila nosit naše nejstarší, od narození nenáviděla kočár a já si na šátek tak zvykla...

  superkarma: 0 05.01.2006, 10:42:25
 9. avatar
  [29] Lesana [*]

  Bridgetj 26: to je věc názoru, já nosím šátek už pět let a můžu zodpovědně říct, že když jsem byla spocená jak ze šátku, tak z kočárku taky... a dokonce i bez kočárku Jinak já radši šátek než kočárek, obzvlášť v zimě. Taky jsem zimomřivec a dělá mi moc dobře zahřívat se o miminko...

  superkarma: 0 05.01.2006, 10:34:36
 10. avatar
  [28] Lesana [*]

  Bridgetj: no jo, ale to je o zodpovědnosti matky. Ono v kočárku se taky samo nezahřeje, když ho tam v zimě nechá (třeba) odkryté... V článku to je psané dobře - teple obléct nohy a hlavu (já nejradši dávám dítku svetr/overal/bundičku s kapucí, aby mu nefoukalo za krk), radši delší bundu, aby netáhlo na nohy - případně nohy schovat do šátku... Ještě je dobré mít bundu dole pod nohama dítěte na stažení šňůrkou, no ale to ne každá bunda má a nezbytnost to není. Rozepnutou bundu jsem si nechávala, když jsem měla dítě opravdu dobře oblečené a nebyla moc velká zima. Jinak já v zimě nosím ponejvíc zakuklence
  http://rodina.cz/lanstiakovi/album/snezi.jpg

  superkarma: 0 05.01.2006, 10:30:48
 11. avatar
  [27] olafka [*]

  Bridgetj: zahřejete se vzájemně. A dcera měla na malou kombinézu i s tlapkama, takže měla nohy v dupačkách, ponožkách a přes péřovku. Bylo jim horko, oběma.

  superkarma: 0 05.01.2006, 10:28:33
 12. avatar
  [25] olafka [*]

  Bridgetj: to nééé, když se narodila prostřední tak velká už normálka ťapala. Dvouletou bych ani neunesla. Horší bylo tahat obě do 4. patra bez výtahu

  superkarma: 0 05.01.2006, 10:23:54
 13. avatar
  [23] Lesana [*]

  Bridgetj: Proč ti přijde divné nosit v zimě dítě v šátku? Jak jinak bych mohla třeba vyrazit s holkama na sáňky, když bych s sebou krom musela ve sněhu vláčet ještě ... bych si ani nezasáňkovala...

  superkarma: 0 05.01.2006, 10:14:51
 14. avatar
  [20] Lesana [*]

  Micuska: já se naučila vázat podle návodů k šátku, ale jinak prodejci a výrobci pořádají i kurzy, případně sami proškolí...

  superkarma: 0 05.01.2006, 10:03:16
 15. avatar
  [19] olafka [*]

  Blueberry: já mám holky 27,25 a 16 a nosila jsem je všechny. Ušila jsem si sama vak, úplně jednoduchý. Bylo to super, nikdy bych nenechala dítě samotné v kočárku před obchodem (s kočárem do obchodu v 80tých ) a na ježdění MHD to taky bylo skvělé. Nosila jsem je od malinka a nejzábavnější rodinná historka je o tom, jak jsem jda v divadelním průvodu po Můstku v Praze kojila za "jízdy". V devadesátým roce. JO, otázky byly, ale nijak mě to nevadilo. A děvčice byly podle mě skutečně šikovnější a žádný šklebořevy u nás

  superkarma: 0 05.01.2006, 09:58:59
 16. avatar
  [18] Micuska [*]

  Můžu se zeptat Vás, které máte s šátkem zkušenosti, kdo Vás naučil správné vázání?

  superkarma: 0 05.01.2006, 09:57:23
 17. avatar
  [17] Vicki [*]

  Lenika: při správném úvazu vypadnout nemůže, je to téměř technicky nemožné řekla bych, protože má nožky do šátku přímo zaklíněny, aspoň při úvazu, který používám. Takže se neboj . Moje malá šátek miluje, a hlavně může sledovat dění okolo, což ji baví

  superkarma: 0 05.01.2006, 09:49:12
 18. avatar
  [15] Žábina [*]

  moje kolegyně na vánoce porodila a než sežene kočárek podle svých představ, má mimi v šátku a je po problému

  superkarma: 0 05.01.2006, 08:55:28
 19. avatar
  [14] Žábina [*]

  trdlo: super odpovědi
  no ale on snad nikdo netvrdí, že šátek má nahrazovat kočárek jak je naznačeno v úvodu článku ?
  je to prostě jedna z variant a určitě lepší než golfky např.

  superkarma: 0 05.01.2006, 08:54:39
 20. avatar
  [13] paviocko [*]

  Pěkný článek! Zatím mimi nemám, ale až bude, už dopředu si plánuji, že ho rozhodně budu nosit v šátku nebo alespoň v babyvaku. V jihoamerických a asijských zemích kočárky téměř neexistují a děti se od malička nosí v šátcích. V Asii většinou vpředu, děti měli opravdu v šátcích, v Ekvádoru naopak děti nosili na zádech zavinuté do dlouhého pruhu látky, který si ženy překřižovaly na břiše a vázaly dětem pod zadeček. Posílám jednu <a href="http://mujweb.cz/www/ekvador2005/fotky/32.htm"> fotku </a> i když na ní to není příliš vidět.

  superkarma: 0 05.01.2006, 08:47:00
 21. avatar
  [12] svetluszka [*]

  ... ...šátek na mimi jsem nepoužívala, ale nemít baby-vak tak jsem prvních 6měsíců doma nedělala nic jinýho než nosila malýho v náručí.... Ale na břiše jsem mohla aspoň sem tam umýt nádobí, pověsit prádlo, zalít kvítka a tak...

  superkarma: 0 05.01.2006, 08:10:37
 22. avatar
  [11] Lenika [*]

  Já se béjím, že to špatně zavážu a mímo se mi sešoupne k nohám

  superkarma: 0 05.01.2006, 08:03:27
 23. avatar
  [10] RenataP [*]

  Tak mám zrovna svýho 9 kg v babyvaku. Chrápe jak starej chlap a tváří se spokojeně.
  Již uklizený vak jsem neprozřetelně vytáhla jednou zvečera v nouzi, kdy ne a ne usnout a on si vyčůránek zvyknul . Jenže nosit 9 kg už není žádná prča !!!!
  ALe zas lepší než ho tahat na rukách !!!!
  Snad se jednou vyexpeduje sám........ (nejdýl po pubertě )

  superkarma: 0 05.01.2006, 07:31:03
 24. avatar
  [8] Blueberry [*]

  Jenom lituju, ze za miminkovstvi mych deti to neexistovalo. Je to prirozene, pohodlne a pro mimco urcite prijemnejsi.

  superkarma: 0 05.01.2006, 04:31:35
 25. avatar
  [7] man-mimo [*]

  Beruška Elliah: jak v protisměru?

  superkarma: 0 05.01.2006, 03:02:30
 26. avatar
  [5] Eva_CZ [*]

  Nyotaimori: šklebořev
  Ja jsem takhle nosene dite nikdy nevidela. jen na fotce.

  superkarma: 0 05.01.2006, 02:00:38
 27. avatar
  [4] trdlo [*]

  *Kotě*: A ja bych s chuti odpovidala: Jo, je to chudinka, tatinek prochlastal kocarek. Ne, to neni dite, to je panenka - soucast kursu indianskeho rodicovstvi. Atd

  superkarma: 0 05.01.2006, 01:45:56
 28. avatar
  [2] *Kotě* [*]

  talenka: jojo, otázky a komentáře jsou pořád stejné.
  "Chudinka malej, takhle uvázanej..."
  "To máte v tom šátku fakt dítě?"
  "To se vám tam neudusí?"
  "Vždyť si ničí páteř..."
  "To bude rozmazlenej, když ho takhle furt nosíte..."

  Náš prďola, ačkoliv byl tak do 3-4 měsíců nošený v podstatě celý den, nejen že se neudusil, nezničil si páteř a nerozmazlil se, ale sám dal najevo, kdy už nechce být v šátku nošený, je to samostatné, odvážné dítě, navíc si stálým nošením v nejútlejším věku tak zpevnil tělíčko, že se bez problémů v 5 měsících posadil a za tři týdny i postavil.

  superkarma: 0 05.01.2006, 00:37:57
 29. avatar
  [1] talenka [*]

  I když ho nemám (vystačili jsme s a babyvakem), šátkům a šátkařkám fandím. U nás ve městě jo to pořád rarita. Až je mi někdy těch maminek líto, jak na ně ostatní doslova čučí. A těch poznámek a otázek, co musí vyslechnout... Držím vám palce, šátkařky, při druhém dítěti jdu do toho

  superkarma: 0 05.01.2006, 00:05:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme