Rodina

Šátkování s miminem

šátky

Kojenci, které jejich matky nosí v šátku na boku nebo na zádech všude s sebou, se podle některých odborníků vyvíjejí lépe než děti, které stráví většinu času v kočárku nebo dětské postýlce. To platí stejně pro motorický, kognitivní a emocionální vývoj. Některé maminky se ale bojí, že by ze svého dítěte neustálým chováním vychovali rozmazleného spratka a navíc mu ještě v šátku zkřivily páteř.

Nošení je bezpečí                                                                    

šátkyJeště před sto lety ale bylo i u nás, ve střední Evropě, běžné, že ženy chodily na pole s miminkem v loktuši na zádech. Statisíce generací miminek se nosilo. Jak by to taky jinak dělaly matky před vynálezem kočárku? Lidská mláďata se navíc rodí velmi nezralá a potřebují intenzivní a nepřetržitou péči, ochranu a pozornost. Celý svůj dosavadní život, kam až jeho (prenatální) paměť sahá, bylo obklopeno měkkými tkáněmi. Cítilo tep, slyšelo dech, zvuky doprovázející trávení a tlumené hlasy. Absolutní nehybnost, což je totéž jako odložení do postýlky, znamenala akutní ohrožení života. A v prostředí divočiny znamená odložení z rukou matky vlastně totéž. Děloha nebo náruč – nošení je bezpečí. To vědí Afričané, Indové, národy v Tibetu, Indiáni ve Střední a Jižní Americe, Japonci - ti všichni své děti nosí v šátcích dodnes.

Mazlení není rozmazlení

Psychologové jsou za jedno. Nošením a mazlením nemůžeme miminka rozmazlit! A už vůbec ne ta nejmenší do tří měsíců věku. Rozmazlenost se týká až větších batolat a nemá naprosto nic společného s mazlením! Jde spíše o problémy s chápáním a dodržováním hranic a se schopností přiměřeně prosazovat svá přání a potřeby. Nošení dětí je vlastně pokračováním vztahu, který mezi matkou a dítětem začal před narozením. Dítě v děloze vnímá jednak nálady a pocity matky, tedy i krize a úzkosti, jednak mu rytmus kolébavých pohybů zprostředkovává pocit jistoty. Porod samotný prožívá dítě jako šok. Z bezpečí mateřského lůna přichází do cizího světa, ve kterém se všechny jeho dosavadní vjemy obrátí v opak: Temnota se stane světlem, teplo zimou. Schoulit se do šátku na máminu hruď pak navozuje známý pocit z dělohy.

Jak miminka nosit?

šátkyOd narození do doby, než děti lezou po všech čtyřech, je nejvhodnější polohou pro nošení takzvané klubíčko. Úvazů ale existuje mnoho, nejlepší je zapojit se do kurzů, kde se maminky všechno samy naučí pod odborným dohledem. Ani velikost šátku nebývá univerzální, ale přizpůsobuje se velikosti nosiče. Příliš dlouhý se špatně váže, krátký zase neumožňuje všechny úvazy. Rozhodnete-li se pro „šátkování“ pořiďte si k šátku i takzvaný klokánek, což je teplý nepromokavý obal na šátek proti nepříznivému počasí. Dítě tak lze nosit i v zimě a dešti.

Co říká ortoped?

Do prvních dvou měsíců života vidí „šátkování“ jako pozitivní úplně všichni. Zejména u předčasně narozených dětí, které byly po porodu  umístěné v inkubátoru, může stálý blízký kontakt s matkou snížit míru deprivace. Ovšem všeho do času a s mírou. Nosit na těle dítě dlouhé měsíce pro něj také nemusí být optimální. Nemůže totiž samo aktivně prozkoumávat nejbližší okolí, prohlížet si předměty a uchopovat je do ruky jako v kočárku či v postýlce. Dlouhodobý pobyt staršího kojence v šátku příliš nevítají ani ortopedi. Záleží však na tom, aby byl šátek opravdu dobře uvázán a dítěti se v „klubíčku“ nestlačovaly obratle.

Argumenty pro šátkování

1.  Při nošení v prvních týdnech po porodu vidí oči dítěte daleko více ze svého okolí než když leží v kočárku. Tím dostává mozek víc podnětů ke svému vývoji.

2.  Díky pohybům matky jsou stimulovány veškeré receptory kůže, ale i orgány pohybu a rovnováhy. Každá změna těžiště vyvolává odpovídající reflexní činnost nervů a svalů.

3.  Intenzivní tělesný a oční kontakt s matkou nebo s otcem zprostředkovává pocit bezpečí, jehož psychosociální působení mají vysokou hodnotu.

4.  Nožičky dítěte, které sedí v šátku dospělému na boku, jsou anatomicky přesně v pozici, která je optimální pro zdravý vývoj kyčlí.

Na co si dát pozor

1. šátky Někteří rodiče nosí své dítě téměř nepřetržitě. Dítě a matka však potřebují i čas klidu a odstupu.

2.  Váha dítěte zatěžuje svaly, vazy a páteř nosícího, proto je dobré nosit dítě pravidelně od začátku, aby se vypěstovala kondice.

3.  Porod v zimě - dítě musí být dostatečně oblečené

4.  Pozor na materiál šátků a jiných pomůcek k nošení dětí. Mohou obsahovat formaldehyd nebo jiné jedovaté chemikálie.

5.  Je důležité používat šátek z látky utkané pro tento účel.

Nevýhody kočárku

 • Nehřeje.
 • Houpe se nerytmicky. Když matka chce, aby dítě v kočárku usnulo, houpe ho jinak než při pouhé jízdě - rytmicky.
 • Nabízí uchu jen nefyziologické zvuky.
 • Obličej toho, kdo kočárek veze, je vzdálen příliš daleko (nejmenší kojenec vidí jen na vzdálenost 40 cm); když leží dítě na břiše, nevidí nic.
 • Otec nebo matka nemají volné ruce.

Jaký máte názor vy? Kočárek, nebo šátek?

   
03.08.2009 - Děti - autor: Simona Škodáková

Komentáře:

 1. [21] mysch [*]

  Eva_Fl — #12 Milá pani, nám nosícím nejde o to, jak vypadáme, ale o to, aby naše děti měly pododlí a vše, co potřebují..... Samozřejmě Vám názor nikdo nebere, ale urážet nás nemusíte. Sml80Sml68

  superkarma: 0 08.09.2014, 18:33:51
 2. avatar
  [20] 13042000 [*]

  Terinka1984 — #19 Ale ano, natolik mě to šokovalo, že jsem se to rozhodla sem napsat, když tu holky tak obhajují šátek, tak jsem chtěla, aby si také uvědomili co vše se může stát. Skutečně jsem to zažila, nekecám.Sml15

  superkarma: 0 22.12.2009, 11:45:38
 3. [19] Terinka1984 [*]

  13042000 — #17 To snad ne..

  1. na komentář reaguje 13042000 — #20
  superkarma: 0 21.12.2009, 17:38:44
 4. [18] Terinka1984 [*]

  Myslim, ze je dobry jak kocarek, tak satek. Oboje s mirou.

  superkarma: 0 21.12.2009, 17:38:03
 5. avatar
  [17] 13042000 [*]

  Teda holky, včera jsem při cestě z práce, viděla vrchol nezodpovědnosti. Máma s mimčem v šátku, dítě uvázané na zádech, jela na kole. Ani dítě, ani ona neměli ochranou přilbu, ani jiné pomůcky. Oba triko s krátkým rukávem a šortky. Silnici - v Praze - přejížděla, sotva se rozhlédla a to tam je jen o pár metrů dál přechod pro chodce. To ona ale asi nemá zapotřebí. To že nebyla zrovna zelená a křížila tramvajovou trať to už snad ani nebudu zmiňovat.

  1. na komentář reaguje Terinka1984 — #19
  superkarma: 0 28.08.2009, 09:28:28
 6. avatar
  [16] Holly73 [*]

  nosila jsem starsiho syna dlouho v satku asi tak do trech let, dovolenou na Sumave v roce a pul jsme prezili jen v satku a bylo to uzasny, kdyz jsme tam byli minuly rok uz s druhym synem kteremu byli necele ctyri roky bla to dost sila..nemohli jsme tolik chodit jako s Krstofem . Mladsiho syna jsem moc dlouho nenosila, a proc? Protoze byl tlusty, byl silene moc  tezky a ja se proste nemohla vubec pak hybat.. takze smula

  superkarma: 0 09.08.2009, 20:54:10
 7. [15] FAXÍK [*]

  je to super kontakt s maminkou, ale větší pohodlí má určitě v kočárku

  superkarma: 0 07.08.2009, 08:57:35
 8. avatar
  [14] Winnie the Pooh [*]

  Šátek jako občasné řešení je prostě úžasný. Teď jsme se vrátili ze společné dovolené několika rodin. Chodili jsme na výlety a s kočárkem to opravdu všude nešlo, takže kamarádka svou jedenáctiměsíční holčičku vázala do šátku. Měla jsem možnost se na vlastní oči přesvědčit, jak je dítě v šátku spokojené.

  superkarma: 0 05.08.2009, 11:26:49
 9. [13] jastura [*]

  Šátek je mi velice sympatický a praktický. až se jednou rozhodnu že teda dítě joo, tak určitě pořídím vedle kočárku i šátek. Věřím, že je to pro mimino zdravější a příjemnější.

  Souhlasím s názorem, že maminy vstupující s kočárky do cesty jako s tankem snad přišly o rozum - a že jich je.Sml31.

  superkarma: 0 04.08.2009, 15:40:02
 10. avatar
  [12] Eva_CZ [*]

  Ja tady vidam deti v ruznych nostikach na telo, ale v satku jsem zadny nevidela a nezlobte se na me ( nebo jo, mne je to stejne jedno ), vypadate s tim jak cigosky. Kdybych mela v umyslu vlacet sve dite na tele, poridim si aspon neco vkusneho.

  1. na komentář reaguje mysch — #21
  superkarma: -3 03.08.2009, 20:51:05
 11. avatar
  [11] Muk [*]

  Užiju oboje

  superkarma: 0 03.08.2009, 18:40:28
 12. avatar
  [10] mysak [*]

  Anai — #1 Mně se zas dělá špatně, když vidím mámu s kočárem, jak najíždí do silnice (třeba mezi řadou zaparkovaných aut) a až když je kočár celý v silnice, má možnost se rozhlédnout, jestli něco jede, to samé třeba na přechodu, když jedno auto zastaví a v druhém pruhu kdo ví..

  Když padám, tak snad dám ruce před sebe.

  superkarma: 1 03.08.2009, 14:03:21
 13. avatar
  [9] Juana [*]

  Šátek jsem neměla, ale na syna jsem měla klokanku a na dceru babyvak. Holka se narodila na podzim roku 2002, po povodních, a jezdit s ní po Praze MHD byl docela problém. Kluk nastoupil tou dobou do první třídy a musela jsem pro něj jezdit do družiny, s kočárem by to vůbec nešlo. Vlastně bych mohla snad na prstech ruky spočítat, kolikrát jsem s dětmi cestovala MHD kočárem, vzpomínám si na 3 jízdy. Později jsem je pak s nimi cestovala s batohem na zádech. Pro vysvětlení, bydlíme na vesnici, děti chodí do školy v Praze a ještě jsme donedávna měli v Praze firmu, kam jsem taky musela i s dětmi aspoň občas dojíždět, ne vždy to šlo autem.

  superkarma: 0 03.08.2009, 12:25:19
 14. avatar
  [8] kareta [*]

  obě mateřské jsem strávila v rozkopaném městě- centru, takže kočárkem bych se neprobrodila, mimina jsem nosila, pak měla sporťák! Bylo to strašné obojí. vypadávala mi kolečka u kočárku, nebo mi poskakovalo dítě na zádech!!! Příště bych si rovnou koupila 5letý dítěSml57

  superkarma: 1 03.08.2009, 12:08:15
 15. avatar
  [7] ifulinkaa [*]

  myslím,že kombinace obojí je ideální! na nákup,lítání po úřadech šátek,na procházky kočár.stačí vzpomenout,když mamka potřebovala jet se ségrou v kočáře ven a ejhle,nejde elektr. a my jsme v sedmém patře!...s kočárem a dvěma děckama to je zabíračka

  superkarma: 0 03.08.2009, 11:58:43
 16. [6] Anai [*]

  Bébina: jasně, domorodci v buši - ale to opravdu jiný způsob života jako takový. Já si tedy výchovu svých miminek bez kočárku fakt představit neumím - možná doplňkově, ale napořád? Sml23Sml23 Mně fakt vyděsila ta žena utíkající zběsile s miminem na břiše na tramvaj....Sml15

  superkarma: 0 03.08.2009, 11:41:49
 17. avatar
  [5] kometa [*]

  Děti také nosím v šátku a samozřejmě vozím v kočárku, když lítáte po úřadech tak je prostě lepší mít dítě v šátku. Většina obchodů a úřadů ještě nejsou přizpůsobeny na kočárky.

  superkarma: 0 03.08.2009, 11:08:08
 18. avatar
  [4] Pajinka [*]

  taky jsem nosila v šátku - ale taky vozila i v kočárku - každé má své výhody, stačí kombinovat Sml67

  superkarma: 0 03.08.2009, 10:30:42
 19. [3] Bellana [*]

  Ať si každý používá, co mu vyhovuje a co vyhovuje dítěti. Já bych to kombinovala.  Syn se chtěl nosit jen dva měsíce, dceři to vydrželo déle. Kdybych tenkrát měla šátek, měla bych menší problém se zády.

  superkarma: 0 03.08.2009, 10:10:18
 20. [2] Bébina [*]

  Anai — #1 No vidis a ja mam kamaradku, ktera v satku nosila svoje 3 deti a vse v pohode, deti spokojene. A kolega v praci mi rikal, ze si ten satek taky meli poridit driv, ze je to dobra vec. Nezapominej na to, ze kocarek je novodoby vymysl, satek tady byl a je spousty let a pouziva ho urcite vic jak polovina sveta.

  superkarma: 0 03.08.2009, 10:02:51
 21. [1] Anai [*]

  Rozhodně kočárek! Je to stejný důvod, jako k problematice porodu doma. Zrovna minulý týden jsem viděla matku s dítětem v šátku, jak utíká na tramvaj a úplně se mi udělalo špatně při představě, že by upadla... i když je fakt, že tyhle "přírodní" maminy podpatky rozhodně nenosí. Ale stejně Sml15  Navíc mi přijdou pomýlené argumenty proti kočárku: V kočárku lze dítě optimálně obléknout či přikrýt - v šátku mu může být i vedro nebo zima a s tím dalším taky nesouhlasím... prostě zásadně proti.

  1. na komentář reaguje Bébina — #2
  2. na komentář reaguje mysak — #10
  superkarma: 0 03.08.2009, 09:37:47

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme