Bulvár

Satan vstoupil do kin 6. 6. 2006

Americký herec Gregory Peck si v roce 1971 zahrál ve filmu Přichází satan! politika, jehož syn Damien se během dospívání mění a stává se odlišným od ostatních dětí. Hororový snímek natočil Richard Donner (např. Smrtonosná zbraň, Maverick, 16 bloků) podle románu Davida Seltzera.

Přesně o třicet let později přichází do kin remake filmu pod názvem Satan přichází s celosvětovou premiérou 6. 6. 2006. Vždyť které jiné datum je příhodnější pro příběh o dítěti, jež je ztělesněním ďábla…

Čerpá sílu od Satana k vytvoření falešného království

Americkému diplomatovi Robertu Thornovi během porodu zemře syn. Thorn se obává reakce manželky Kathryn, která ještě neví o smrti dítěte. Vezme za vděk opuštěným nemluvnětem, které mu svěří nemocniční kněz otec Spilleto.

O pět let později se šťastná rodina přestěhuje do Velké Británie a vše se začíná měnit. Kathryn začíná mít z dítěte strach. Začínají se totiž dít podivné věci – na oslavě jeho narozenin se oběsí Damienova chůva, v zoologické zahradě před Damienem zvířata utíkají a propadají zlobě, před kostelem Damien propadá zuřivosti.

Rodiče si začínají uvědomovat, že Damien nejspíš není jen obyčejné dítě. Postupně si přizná Robert Thorn i to, o čem mluvil otec Spilleto, že po různých znameních ve formě teroristických útoků, extrémních projevech počasí na Zem přichází Antikrist, který čerpá sílu od Satana. Ten mu pomůže vytvořit falešné království, což bude signál počátku Armagedonu. A tím Antikristem je právě Damien.

Jeruzalém nahradil pražský Vyšehrad

„Nikdy nebyla vhodnější chvíle lidem připomenout, že zlo není jen koncept nebo teorie,“ řekl režisér filmu John Moore. „Má lidskou tvář a průchod mu dávají teprve lidské činy. Opravdová podstata zla nebyla nikdy dříve tak zjevná. Jen v posledních čtyřech letech svět postihla spousta devastujících událostí – politických, přírodních i těch, které mají na svědomí lidé.“

Ve filmu se tak připomínají teroristické útoky na Ameriku 11. září nebo ničivé tsunami. Natáčení filmu však kvůli svému tématu nebylo jednoduché. Katolická církev v Chorvatsku zablokovala režisérovy plány natočit tam některé scény, včetně jedné, která se děje ve Vatikánu a kde kardinál a papež hovoří o Antikristovi. Nakonec se filmu k natáčení stala útočištěm Česká republika.

Během snímku se tak najednou ocitnete před pražským Kongresovým domem a v pozadí vidíte londýnský Big Ben. Při setkání Roberta Thorna s otcem Spilletem jste pod Karlovým mostem a Anglii připomíná jen hustý déšť a kouřící popelnice. Jeruzalém zastoupil Vyšehrad a v Lednici vznikly záběry exteriérů a interiérů soukromé rezidence Thornových. „Náš příběh má evropskou atmosféru a Praha našim požadavkům skvěle vyhovovala,“ říká vedoucí výroby Jeffrey Stot.

(Ne)budete se bát…

Takže další film, který se natáčel u nás, řeknete si jen. Ale mě tento fakt jen připomněl, že jde jen o poskládaný snímek a je nutné jej brát s nadsázkou. A tak to bylo i po celou dobu. Přiznám se, že příliš horory nemusím. Nerada se bojím a nemám ráda, když mě někdo nebo něco leká. Ale v případě filmu Satan přichází jsem byla v pohodě, tedy vlastně trochu zklamaná. Všichni, kteří viděli film Přichází satan!, mě varovali, že se budu bát. A? Nic!

Měla jsem pocit, že šlo o vytvoření hororu, na který můžete jít během volného víkendu mezi obědem a večeří. Zhlédnete snímek, jednou (nanejvýš dvakrát) se leknete a během týdne zapomenete, o čem film byl. John Moore do role Kathryn obsadil Julii Stiles (Bournův mýtus, Deset důvodů, proč tě nenávidím), která mi do role matky Damiena příliš neseděla. Její obličej má výraz dítěte a po celou dobu působí spíše vylekaně, a tak změna z pohodové mámy k vystrašené ženě není skoro rozpoznatelná.

Hlavní postavou filmu je však spíše její manžel Robert Thorn, kterého si zahrál Liev Schreiber (např. Vřískot, Koule). Ale i on je ke skutečnostem, které se kolem něj dějí, spíš pasivní a bere je tak, jak jdou. ´Mé ženě hrozí nebezpečí – Hm, fakt?´ ´Mám někoho zavraždit? – Tak dobře.´

Mia Farrow, která se zhostila role Damienovy chůvy a jakéhosi apoštola z pekla, je spíše hodnou tetou s občasným nádechem nebezpečného zla v očích. Snad jen Pete Postlethwaite (ve filmu otec Spilleto) a Seamus Davey-Fitzpatrick (ve filmu Damien) navozují pocit hororu.

Nedělník The Sunday Times citoval kněze Petera Malona (filmového kritika Misie Nejsvětějšího srdce Páně a vedoucího filmového oddělení Světového katolického sdružení pro komunikaci), který řekl, že bezvěrci ve filmu uvidí prostě další horor. ,,Věřící ale řeknou: Ano, tohle my už víme."

Osobně však musím dodat, že Satan přichází je jen odvarem hororu a pokud měl být varováním před hrozícím zlem, obávám se toho, že pro většinu diváků bude spíš jen víkendovou filmovou „oddechovkou“.

---------

Satan přichází
(The Omen)
Režie: John Moore
Hrají: Mia Farrow, Julia Stiles, Liev Schreiber, David Thewlis
Scénář: David Seltzer, Dan McDermott
Kamera: Jonathan Sela
Hudba: Marco Beltrami
Premiéra: 06.06.2006
--------------------------------------------------------------------------------
Co vy a horory? Bojíte se ráda?
Jaký film je podle vás "hororová klasika"?

   
07.06.2006 - Kultura - autor: Iveta Šafránková

Komentáře:

 1. avatar
  [10] svetluszka [*]

  ... ...včera jsem potřetí koukala na SAW 2... ...moc se mi to líbilo.. .

  superkarma: 0 08.06.2006, 07:14:11
 2. [9] Alušík [*]

  No já sem na tom včera byla v kině a celkem sem se bála. Ale hodně asi dělalo to, že bylo toho 06.06.2006. V podstatě to byl takovej nudnej příběh s pár očekávanejma lekačkama(...sám v noci v pokoji, tajemná hudba, otočím se a baf... ) Ale ječelo celý kino...

  superkarma: 0 07.06.2006, 16:49:09
 3. avatar
  [6] Amélie [*]

  Tohle mě asi mine, horory vůbec nemůžu .Já jsem se bála i u Scary movie

  superkarma: 0 07.06.2006, 12:02:51
 4. avatar
  [5] Gabi [*]

  Remaky slavných filmů jsou vůbec problém - málokterý se dočká pochvaly, v poslední době snad jen "Texas chainsaw massacre"
  Vemte si třeba Draculu Toda Browninga s Belou Lugosi - nikdo ho nepřekonal, nikdo nezpracoval Stokerovu předlohu lépe.

  superkarma: 0 07.06.2006, 10:28:10
 5. avatar
  [4] lilithheta [*]

  Ten starý Satan byl jeden z nejlepších hororů (nebo aspoň jeden z mála u kterých jsem se fakt bála), takže se těším na nové zpracování a určitě se půjdu mrknout do kina. Snad to bude stát za to - většina remaků jenom tyne z původního kvalitního díla. Díky za tip.
  Když je tady řeč o filmech, neviděli jste náhodou někdo ten korejský film Ostrov? Chci na to vytáhnout kamaráda, ale bojím se, aby to nebyla blbinka typu Pláž ...

  superkarma: 0 07.06.2006, 09:59:05
 6. avatar
  [3] Kocicka [*]

  on nepřichází, už je dávno tady... trochu by to chtělo změnit titulek

  superkarma: 0 07.06.2006, 09:06:49
 7. avatar
  [2] Beruška1 [*]

  Nic pro mě, takové filmy nemusím.

  superkarma: 0 07.06.2006, 08:37:57
 8. avatar
  [1] Trinitty20 [*]

  Na to půjdu už se těším

  superkarma: 0 07.06.2006, 08:28:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme