Září na zahradě, to je čas velké sklizně. Češeme jablka, hrušky, vlašské ořechy a také švestky a další peckoviny. Jenže pozor - některé slivoně mohou být napadené nemocí zvanou „šarka“. Té se nedá nijak bránit. Poradíme vám, jak na šarku vyzrát.

plum

Šarka je snad nejnebezpečnější virové onemocnění našich peckovin. Její nejčastější obětí je švestka, ale postihnout může i meruňky, mirabelky, broskve... zkrátka takřka všechny peckoviny.

Jak šarka vypadá?

Příznaky napadení jsou různé, liší se nejen podle druhů ovoce, ale také podle odrůd. U švestek většinou najdeme příznaky onemocnění na listech, plodech a výjimečně i na peckách. Listy pokrývají žlutozelené skvrny, kroužky, proužky či ornamentální kresby bez jasně ohraničených okrajů. Některé odrůdy švestek mají na listech v pozdním létě skvrny červenofialové nebo hnědofialové. Listy opadávají a mohou být deformované. Plody mají na sobě tytéž příznaky, které časem propadají a vzniká tak typický neštovičný povrch plodů. Dužnina v místě propadlin není medová, leč je červenohnědá a pevně drží u pecky. Slivoň plodí méně a její švestky nejsou tak chutné a šťavnaté.

Nebezpečí rozšíření

Šarka je velice onemocnění, které se vám rozšíří po zahradě, ani nevíte jak. Bohužel není léčitelné, což potvrzuje i Šárka Koláčková ze zahradnictví Starkl: „Jde o virózu, která není léčitelná. Jediná pomoc je, sázet stromy, které jsou rezistentní, tedy stromy, které chorobu chytnou, ale ne plodech a listech se to neprojeví - takové odrůdy už jsou a pěstují se. Je to trochu podobné, jako když člověk chytne chřipku - také se jí můžete všemožně bránit, ale protože je to viróza, tak ji stejně dostanete, akorát že u lidí se to léčit dá.

Lze šarku nějak vyléčit?

Strom napadený šarkou je nevyléčitelný, je potřeba ho zlikvidovat i s kořenovým systémem. Šárka Koláčková k tomu ale dodává: „Mohu napadený strom zlikvidovat, ale představa, že tak šarku ze zahrady vymýtím úplně je nereálná. Protože jde o virózu, může se mi nakazit jakákoli další peckovina. Nemoc se přenáší vegetativně, ale nejen například přes zahradnické náčiní, nůžky, pilku či při roubování, ale přenáší ji i škůdci. Ochrana proti ní, řekla bych, není.

Co na místo původního stromu?

Na zahradě vám vznikne místo, kde jste původně měly švestku, milé čtenářky. Nabízí se otázka, zda zde můžete zasadit švestku novou. Nedoporučujeme to. Peckoviny jsou na šarku citlivé a vám se nemuselo nutně podařit zlikvidovat všechny kořeny. „Dobře se zde povede bobulovinám a jádrovinám. Je to virová choroba peckovin, švestky, meruňky, blumy... cokoli jiného, dáte-li tam třeba jabloň, tak to nechytne,“ říká Koláčková.

Sečteno a podtrženo

  • Šarka je virové onemocnění peckovin.
  • Šarka je nevyléčitelná.
  • Plody stromu napadeného šarkou bývají znehodnocené.
  • Dnes již existují peckoviny vůči aárce rezistentní - tedy chorobu dostanou, ale na listech a prodech se to neprojeví.

Literatura

  • Hrudová, Pokorný, Víchová: INTEGROVANÁ OCHRANA ROSTLIN (Brno, 2006)
  • Hluchý, Ackermann Zacharda, Bagar, Jetmarová, Vaněk: OBRAZOVÝ ATLAS CHOROB A ŠKŮDCŮ OVOCNÝCH DŘEVIN A RÉVY VINNÉ (Brno, 1997)

Čtěte také...

Reklama