.

Santorinský deník 2015: Stigma santorinských tchyní

Cestování

Santorinský deník 2015: Stigma santorinských tchyní

Redaktorka Marta Pušová tráví léto pracovně na řeckém ostrově Santorini, odkud nám pravidelně posílá svůj malý „deníček“ plný řeckého slunce a zajímavých příběhů... Dnes se podíváme na proslulé stigma santorinských tchyní. Že netušíte, o co jde? Čtěte dále!

Milý deníčku! Mezilidské vztahy mě fascinovaly vždycky, ale tady na Santorini občas nestačím žasnout. Za druhou sezonu působení na ostrově už mám několik kamarádek, které se zde usadily s místními muži, pár příběhů znám zprostředkovaně. Ale nad všemi visí stejný velký černý mrak - TCHYNĚ.

O Řecích obecně je známo, že rodina je pro ně nade vše. A že ty rodiny bývají velké a rozvětvené! O Santorini to platí dvojnásob. Jelikož jde o maličký ostrov, každý je tu něčí bratranec, sestřenice, strýček či tetička. Jak už jsem popisovala v jednom z minulých příspěvků, Santorini je „expertem“ na svatby v rodině, které měly zajistit udržení rodinných peněz a zabránit opětovné chudobě santorinských obyvatel. Tím pádem jsou tu opravdu všichni příbuzní. Co mě ale fascinuje nejvíc, jsou vztahy matek a jejich synů.

tchýně

Nikdy jsem tu nepozorovala něco zvláštního či odlišného, co se týče vztahů matek ke svým dcerám. Zato svými syny jsou doslova posedlé. Hýčkají je, rozmazlují, opečovávají, vyvařují jim a uklízejí po nich, a to nejen v dětství, ale i v době, kdy už by se milý syn měl být schopen postarat sám o sebe. Největší noční můrou je pro ně den, kdy si syn přivede domů nevěstu. Tehdy by totiž měly ustoupit stranou. To se však samozřejmě neděje.

Zářným příkladem za všechny je moje kamarádka Andrea. Na Santorini jezdila několik let za prací z Rumunska, až jednoho dne potkala svého současného manžela Christose. Byla to láska na první pohled, a naštěstí pořád je, i když tchyně dělá všechno proti. Když například Christos Andreu představil rodině a jejich vztah tak začal být vážný, jeho matka přišla za Andreou a začala jí její lásku rozmlouvat. O Christosovi, svém vlastním synovi, kterého nenechala studovat ani střední školu, aby se co nejdříve mohl podílet na budování rodinného podniku, Andree tvrdila, ať ho pustí k vodě, protože je hloupý, neschopný a určitě jí nebude věrný.

Andrea se naštěstí nedala zlomit, a tak teď s Christosem vychovávají dvouletého syna Giannise. Tchyně svůj boj ale nevzdává. V domácnosti svého syna je dennodenně, neustále mluví do výchovy svého vnuka a zasahuje do fungování mladé rodiny. Když se před pár dny Andrea chystala se synem na pravidelnou roční lékařskou prohlídku do Atén, jelikož na Santorini nejsou dostatečně kvalitní doktoři a malého Giannise trápily nějaké zdravotní problémy, tchyně se jí všemožně snažila zabránit se slovy, že „si nebude jezdit po drahých a zbytečných  výletech, když je dítě téměř zdravé, a i kdyby mu něco bylo, tak se to nějak udělá“. Nakonec tedy musela ustoupit, z rodinné kasy ale na cestu vypustila tak málo peněz, že Andrea musela vycházet s částkou 10 euro na den pro sebe i syna.

Rodinné peníze jsou dalším problémem. Jako kvočna na vejcích na nich sedí právě matka, která rozhoduje o všech výdajích. I tehdy, když už má syn vlastní práci či podnik, musí se zpovídat z toho, do čeho své peníze investuje, a žádat matku o povolení.

A aby toho nebylo málo, synové své matky samozřejmě bezmezně zbožňují a poslouchají je. Manželka či přítelkyně se z jejich strany málokdy dočká zastání či uznání, matky jsou prostě vždy na prvním místě. Pokud se nestane kopií své tchyně, nepřevezme všechny její zvyky, názor či kuchařské recepty, a to vše bez řečí a se sklopenou hlavou, prožije si krušná léta. Je morbidní a zlé to říct, ale snacha se opravdu dočká klidu až po smrti tchyně.

Neříkám samozřejmě, že je to tak ve všech rodinách, určitě tak ale fungují všechny, které jsem zde poznala. A tak vím jedno jistě. Kdyby se nějakou nepravděpodobnou náhodou stalo, že bych se zamilovala do řeckého muže (o nichž vám napíšu v některém z dalších příspěvků), zaručeně by mě od vztahu s ním odradila tchyně. Ty české sice umí člověka také pěkně potrápit, přes ty řecké ale „vlak nejede“...

Čtěte také:

   
04.08.2015 - Středomoří - autor: Marta Pušová

Komentáře:

 1. avatar
  [9] kareta [*]

  Zkušenost je nepřenosná...ženy tam nejsou výdělečně činné, takže se zavedlo, aby rozhodovaly o financích a prachy nerozházeli nezodpovědní muži.Sml30 A protože syn je nezodpovědné sexuálně činné dítě, bude matka rozhodovat, dokud uzná za vhodné. Fakt je, že díky tomu nejsou chudí a majetky hromadí. Mladí nemají rozumSml26Sml8

  superkarma: 0 04.08.2015, 14:27:34
 2. avatar
  [8] gerda [*]

  kobližka — #7pro místní je to asi přijatelné, když v takové rodině žijí od dětství a žijí tak i všichni ostatní. Pro mě by to nebylo, co má člověk ze života, když musí až do vysokého věku poslouchat jak malý Jarda.

  superkarma: 0 04.08.2015, 11:36:04
 3. avatar
  [7] kobližka [*]

  Tak ty děvenky většinou asi ví,do čeho jdou.Jenže v takovém případě by u mě i ta nejžhavější láska rychle vychladla.

  1. na komentář reaguje gerda — #8
  superkarma: 0 04.08.2015, 11:30:37
 4. avatar
  [6] *Lefff* [*]

  Tak to bych byla velmi rychle rozvedená. Ještěže u nás platí "Proto opustí muž svého otce i matku a přilne ke své ženě a stanou se jedním tělem.", což by mělo mj. znamenat, že ženatému muži a vdané ženě nemá tchyně co poroučet a cokoli, co se týká jich samotných, jim "dovolovat".

  Moje tchyně si to představovala podobně jako ty řecké a byla velmi nemile překvapena, že v mé rodině rozhoduji já. Asi se narodila do nesprávné země, na Santorini by se jí nejspíš líbilo.

  superkarma: 1 04.08.2015, 10:41:08
 5. [5] bobani [*]

  děkuji , nechci

  superkarma: 0 04.08.2015, 10:24:53
 6. avatar
  [4] gerda [*]

  Já si nedovedu vůbec představit, že o mých penězích rozhoduje jeden člověk, co drží kasu pro celou rodinu. Znamená to snad, že ostatní do ní nepřispívají?Sml80Ostrov Santorini asi produkuje satorieSml57, akusticky je to hodně podobnéSml30

  superkarma: 0 04.08.2015, 08:50:02
 7. [3] kantor10 [*]

  Veroula — #2tak to by jste mohla napsat článek vy

  superkarma: 1 04.08.2015, 07:25:29
 8. avatar
  [2] Veroula [*]

  Super, myslím, že tchýně jsou podobné v celém Řecku, u nás na Zakynthosu to není lepší. Až na to, že tady většinou drží kasu hlava rodiny, tedy tchánSml58. Těším se na článek o řeckých mužích, jeden exemplář mám doma už 8 let.

  1. na komentář reaguje kantor10 — #3
  superkarma: 0 04.08.2015, 06:40:35
 9. avatar
  [1] renda4141 [*]

  Vidíš Marti, aspoň víš, co tě čeká, když si tam najdeš ženicha Sml30. Jinak zase hezký článek od tebe, akorát škoda, že namísto krásných fotek ze Santorini, je tu jen jedna fotka řecké tchýně. Sml16 Ať se ti daří a budu se těšit na další hezké psaní a nové fotky. Sml16

  superkarma: 0 04.08.2015, 06:18:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme