Bulvár

Šanson není jen píseň, šanson je styl života


Koncem června (20.-23. 6.) proběhne v pražském divadle ABC již druhý ročník Mezinárodního festivalu šansonu. Loňský byl označován jako nultý a šlo o pokus, co se stane, když se v České republice poprvé uspořádá festival tohoto žánrového zaměření. Na to, jak to dopadlo a kdo vystoupí letos, jsem se zeptala produkční festivalu Albíny Houškové.

Jak to tedy vloni dopadlo?
V minulém roce šlo o pětidenní program, který provázela velmi nádherná atmosféra. Každý z vystupujících umělců byl nejen vynikající umělec, ale také nádherný a milý člověk. To jsme poznali nejen my v zákulisí, ale také diváci  během koncertů a zejména pak workshopů, kdy byla možnost s jednotlivými účinkujícími debatovat o šansonu, ale také třeba o jejich soukromém životě.

Kdy a jak vznikl nápad uspořádání festivalu?
Za tento nápad může vlastně náhoda: V pořadech Miroslava Horníčka vystupoval slovenský umělec Igor Šebo, který má zkušenosti z různých zahraničních šansonových festivalů a vždy litoval, že se něco podobného nepořádá i u nás. A při jedné takové debatě s šéfmanažarem divadla ABC Petrem Bednářem vznikl nápad uspořádat festival u nás v divadle.

Jak dlouhá byla cesta od nápadu k realizaci?
S přípravou jsme začali v prosinci 2004 a už v červnu 2005 se konal startovní ročník. Dodnes se divíme, jak bezproblémově proběhl. Letos máme sice delší dobu na přípravu, ale bohužel to neznamená, že je naše práce jednodušší. 
                                                      
Má šanson v Česku šanci? Jak Češi přistupují k tomuto hudebnímu žánru?
Kdo má rád šanson, ten jej miluje bez výhrad, a tak ti, kteří přišli minulý rok, byli nadšeni. Je ale pravda, že poptávka je zcela jiná, než když se například objeví první plakáty Rolling Stones a všichni si chtějí koupit lístek. U nás je to trochu pomalejší a teprve si budujeme základnu návštěvníků.

Co bylo vaším hlavním cílem při výběru letošních účinkujících?
Chtěli jsme představit Praze umělce z dalších zemí, než tomu bylo v prvním roce. Naším snem je „probrat“ celou Evropu a přivézt do Prahy reprezentanty šansonu z každé země. Už dnes plánujeme přizvat v příští sezóně umělce z Bulharska a Španělska.

Kdo tedy přijede tento rok?
V letošním roce nám Francii do jisté míry reprezentuje šansoniérka a moderátorka festivalu Chantal Poullain, a tak jsme vybrali francouzsky mluvící umělce, kteří však nežijí ve Francii. Přijedou dva pánové ze Švýcarska - Pascal Rinaldi a Hervé Lesserteuer, zpívající autorský šanson, velmi podobný klasickému francouzskému.. Naprostým kontrastem k nim bude Irka Nina Hynes, která zpívá šanson podbarvený původní irskou hudbou.

A co šansoniéři z Čech?
Vloni jsme tu měli v prvé řadě Igora Šeba v roli uměleckého ředitele festivalu a dále Jiřího Dědečka, Světlanu Nálepkovou a Renatu Drőssler. Letos máme velké štěstí, protože vystoupí nestor českého šansonu Rudolf Pellar. Pán, který je i přes svůj vysoký věk fantastický umělec a na jehož vystoupení se sama moc těším.

Bude účinkovat i někdo z loňských účastníků festivalu?
Ano, znovu jsme pozvali pětici dam, jejichž vystoupení v loňském roce doslova elektrizovalo publikum – Mariu Meyer, Elzbietu Okupskou, Enikő Szilagyi, Enikő Eszenyi a Majbritte Ulrikkeholm. Tyto dámy reprezentují v podstatě celé rozpětí šansonu jako žánru: od interpretace původního francouzského šansonu a la Edith Piaf či Brel až po autorský šanson, k němuž například křehká Dánka Majbritte Ulrikkeholm hledá inspiraci v romantické přírodě a básních.

Jak zahraniční zpěváci přistupují k nabídce účinkování na festivalu v Praze?
Kromě polských účastnic většinou Prahu neznají. Ale ti, kteří přijeli, byli naším publikem i městem nadšeni. Kytarista Branko Bogunovic, který doprovázel chorvatského šansoniéra Zvonka Zidariče, napsal malou vzpomínku na festival v tom smyslu, že nenávidí Prahu, protože je to nejkrásnější město na světě a jemu je velmi líto, že jeho město nemůže být tím nejhezčím.

Jak vůbec hledáte zahraniční účinkující? Má každá země svého šansoniéra?
Nevím, zda jim říkají šansoniéři, ale v každé zemi existuje někdo, kdo zpívá  písně obdobného charakteru, obsahující subjektivní výpověď o světě, o životě. Jde jen o to ho najít. Občas je to velmi složité. Hledáme je přes prostředníky nebo přes různé hudební nosiče.

Dá se říci, že mají všichni šansoniéři něco společného?
Všichni se hlásí k šansonu, ale každý z nich svým způsobem. Od začátku řešíme definici šansonu, která není nikde daná. Šanson v překladu z francouzštiny je píseň. Ale co dál? Stále jsme brali šanson jako píseň s obsahem. Ale nedávno mi řekl jeden známý, že šanson je styl života. A to je nejspíš to nejpřesnější možné vyjádření. Ti, kteří se věnují šansonu, dávají do svých písní srdce. A vše, co zpívají, také prožívají. Jde o výpovědi, které chtějí publiku sdělit. Jsou to velmi senzitivní lidé, kteří mají odvahu do určité míry jít s „city na trh“ a dávat je všanc. Ti, kteří šanson poslouchají, procházejí určitou katarzí spolu s účinkujícími. Mnohdy se stalo, že lidé v publiku v souladu s charakterem písní plakali, smáli se...

Velmi bych si přála, aby letošní ročník opět svedl dohromady lidi s láskou k písni a k sobě navzájem a aby všichni v hledišti i v zákulisí měli z druhého ročníku Mezinárodního festivalu šansonu znovu pocit radosti a vzájemného souznění...Mezinárodní festival šansonu 20. 6.-23. 6.
Na festivalu vystoupí umělci ze zahraničí a z České republiky.
Ve dnech 20. – 22. června od 14 hodin v Divadle ABC WORKSHOP formou setkání s umělci vystupujícími téhož večera na koncertě.
Bližší informace a program na www.divadloabc.cz a www.mfchanson.cz
Bližší informace a předběžné objednávky: tel. 224 215 943, tel./fax 224 232 275

   
01.06.2006 - Kultura - autor: Iveta Šafránková

Komentáře:

 1. avatar
  [6] fructia [*]

  Anouk: Děkuji za výklad

  superkarma: 0 01.06.2006, 19:13:30
 2. avatar
  [5] Anouk [*]

  Fructia: Jacques Brel byl Belgican a zpival francouzsky . Hegerova i Dedecek maji v repertoaru nektere jeho skladby v cestine.

  superkarma: 0 01.06.2006, 19:08:29
 3. avatar
  [4] fructia [*]

  Anouk: Brela? Jaké je národnosti?

  superkarma: 0 01.06.2006, 19:03:23
 4. avatar
  [3] Anouk [*]

  Rada posloucham Brela a Hegerovou. Edith Piaf nejak nemusim, ale treba to chce cas, Brel se mi take pri prvnim poslechu vubec nelibil

  superkarma: 0 01.06.2006, 19:01:18
 5. avatar
  [2] fructia [*]

  Šansony? Jedině Edith Piaf

  superkarma: 0 01.06.2006, 18:11:10
 6. avatar
  [1] Léthé [*]

  Miluji šansony, ale musím mít na ně tu správnou náladu .

  superkarma: 0 01.06.2006, 00:22:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme